| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Buna TPU,revin din nou cu o intrebare,prietena mea cea mai buna a facut sex cu iubitul ei si a spus ca dupa penetrare la un minut si a dat drumul intr o cantitate destul de mica,tin sa precizez ca a ejaculat afara, apoi s-a dus sa urineze, s-a intors inapoi si a asteptat cam 10-15 minute ca mai apoi sa se duca iar sa urineze si sa se spele,la întoarcere fiind uscat.Din spusele prietenei mele a mai stat asa cateva minute si a penetrat o din nou, intrebarea noastra este, sunt sanse sa fi mai existat spermatozoizi? Sunt sanse sa ramana?(au facut o fara prezervativ)

9 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Faptul că a urinat și a așteptat câteva minute nu schimbă situația cu nimic. Știai că spermatozoizii trăiesc inclusiv în uter timp de 7 zile? Degeaba aștepți 15 minute după ejaculare. Tot acolo sunt.

Întrebarea mea este: de ce nu folosesc prietenii tăi prezervativul?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru AnotherGirl):

Buna,faptul ca s-a urinat nu i-a omorat?

| AnotherGirl a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Din păcate nu. În mediul umed (uretră, vagin, uter) spermatozoizii trăiesc 3-7 zile. Nu-i omoară urina.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru AnotherGirl):

Pai nu a ejaculat in ea

| AnotherGirl a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Nu contează. Spermatozoizii au rămas pe uretra lui și apoi au făcut din nou sex cu penetrare. Deci sunt șanse să ajungă în vagin.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru AnotherGirl):

Pai cum e posibil sa fi ramas pe uretra lui daca urina omoara spermatozoizii, plus ca sa si spalat

| AnotherGirl a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Urina nu omoară spermatozoizii, nu știu cine ți-a spus asta. Și chiar dacă s-a spălat, nu și-a băgat apă pe uretră laughing). Deci sigur au rămas spermatozoizii și probabil au ajuns și în vagin.

Dacă era suficient să urinezi pentru a nu face un copil, nu mai existau atâtea metode contraceptive.

Nu zic că a rămas însărcinată, însă riscul să rămână făcând asta e foarte mare. Nu mai bine pune o căciuliță pe penis și e totul mai sigur și mai simplu?

| Floridori a răspuns:

Daca un barbat ejaculeaza, apoi urineaza si se spala, nu mai raman spermatozoizi viabili pe uretra, deoarece urina este acida, iar spermatozoizii sunt sensibili la un astfel de mediu, ei putand sa supravietuiasca mai multe zile doar in medii alcaline.
In afara faptului ca jetul de urina va expulza majoritatea spermatozoizilor afara, cei ramasi, vor fi compromisi si vor muri din cauza mediului acid produs de urina.

| Gândesclarece a răspuns:

Da, sunt șanse.