| blamefire a întrebat:

sper ca imi puteti raspunde la aceasta intrebare! este o intrebare foarte ciudata si imi este greu sa o pun.desi nu este vorba despre mine, ci despre o prietena, eu vreau sa o ajut, asa ca sper ca-mi puteti da un raspuns bun, sincer si incercati sa nu va bateti joc pentru ca este serioasa treaba!
deci, prietena mea crede ...are senzatia ca il place pe iubitul mamei ei.
ea are 14 ani, iar el are insa 33 de ani. ea imi spune ca simte ceva pentru el, iar eu cred ca este serioasa treaba!
vreau cateva idei, sfaturi. ceva care sa ma lamureasca si pe mine dar si pe prietena mea.idei care sa ne lamureasca ce ar trebui sa faca sa nu mai simta ceva...nu stiu... ceva orice!
este chiar grava treaba asta, asta ca va rog sa fiti seriosi.
mersi. cel mai bun va primi fundita

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Stiti ceva? ( asta nu e un raspuns ) eu o cunosc pe utilizatoarea care a pus aceasta intrebare si chiar avem o prietena in situatia respectiva. nu este vorba nici despre mine nici despre ea, insa avand in vedere ca suntem cele mai bune prietene am incercat in toate modurile posibile, si imposibile s-o facem sa se razgandeasca si sa se uite la baieti de varsta ei sau putin mai mari, nu la unii care i-ar putea fi tata. insa noi nu am reusit asa ca utilizatoarea a incercat si aici pentru a vedea parerea voastra, care nu sunteti implicati, din afara cazului. asta a fost tot. credeti-ne ca ne vine greu sa o vedem pe una dintre cele mai bune prietene ca are astfel de ganduri ciudate si sa nu putem face nimic s-o ajutam. asa ca lasati presupunerile si concentrati-va pe subiectul intrebarii, pentru ca cine sau de ce a facut asa ceva nu va priveste. ( sper sa nu o luati in nume de rau dar am vazut ca multi cred ca utilizatoarea este cea in situatia respectiva si nu este adevarat, asa ca am incercat sa va explic ). happy

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se intampla adesea ca fetitele (de obicei mai mici decat prietena ta) sa fie atrase de masculul dominant din casa (tata sau inlocuitor de tata). trece, pe masura ce se maturizeaza. La 14 ani ar trebui sa fie destul de matura, dar probabil are niste probleme (de inteligenta sau emotionale) care au impiedicat-o sa se maturizeze si are sentimentele si trairile unei fete mai mici. Atata timp cat se controleaza (asta la varste mici e instinctiv, la ea nu stiu), totul e in regula, ii va trece cu timpul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Corupere de minori!
El, un bărbat la 33 de ani trebuie să aibă o discuție foarte serioasă cu ea prin care să-i explică că nu este pentru ea!
La 14 ani îi fug ochii după bărbați!
Pa, pa.

| Rayyy a răspuns:

Buna,
Inteleg la ce se refera prietena ta. Uneori incepem sa avem anumite sentimente pentru oameni nu numai la care ne este imposibil sa ajungem, ci si care sunt destul de nepotriviti.
In orice caz, o sfatuiesc pe prietena ta sa tina secretul. Dezvaluirea acetuia ar putea-o afecta pe mama si relatia ei. Cred ca isi doreste ce-i mai bun pentru ea, nu?
In curand ii va trece. Este doar o chestiune de moment.
Mult succes, si nu uita! Nu este nimic in neregula sa te indragostesti de cineva. Oricine ar fi el.

| gigiro a răspuns:

Un copil de 13 ani, viseaza la dragoste, imaginatia ii joaca feste si confunda lucrurile.Nu mai fac nici o observatie la ce ar fi normal sa gandeasca un copil la 13 ani.insa tinand cont de situatie.sa incepem. Varsta de 33 de ani e aproape de 3 ori mai mare decat varsta ei. Daca acest individ, ar fi fost "un strain", si tot ar fi fost multe de comentat.Relatie cu o minora, el cu experienta, ea un copil, el salariat, ea eleva, etc. Cum ar aparea in public? Exact ca tatal cu fiica. Faptul ca este prietenul mamei, este insa "penal"! Cum poti sa-ti ridici ochii, la un om pe care mama ta il iubeste? Cu aceasta exaltare, poate face o obsesie, foarte periculoasa, care lasa urme adanci. Nu mai vreau sa comentez, pentru ca pur si simplu ma ingrozeste ideea in sine! Singurul sfat : copii, lasati mamele in pace, nu va mai faceti iluzii cu iubiri imposibile si cel mai indicat, apucati-va serios de carte.Liceul nu va mai fi asa ca pana acum, dragostea produce multe dezamagiri, o diploma in buzunar, nu!

| Pho3nix a răspuns:

Am mai auzit noi ''nu e pentru mine intrebarea, e pentru prietena mea''. Da, sigur.
E doar ceva de moment, cred, si incearca sa iti vezi de treburile tale. Cum ar fi scoala.

| Ingerash a răspuns:

Spune-i sa isi bage mintile in cap si sa se uite dupa gagici mai de varsta ei, ce vede la bosorogul ala? mi se face rau...sunt atatia baieti frumosi de varsta ei, deschidei fata ochii sa vada si ea.

| GenEu a răspuns:

Orice fata considera un barbat/baiat mai mare potrivit pentru ea, deoarece fetele ii considera pe baietii de varsta lor prea imaturi, prin urmare se indragostesc de un om mai matur. Astfel ajungem la situatia ta prezentata mai sus. Incearca ca tu cu prietena ta sa iesiti cu baieti de varsta voastra, poate se va indragosti de alt baiat apropiat de varsta ei.
Succes!

| Mrrrrrrrrrrr a răspuns:

Hei :*
pai nu inteleg de ce mereu toti spun ca este vorba de tine/de restul happy daca eu cer un sfat pentru o prietena, gata este vorba de mineoh go on. aiurea (:
sa revein...
discuta foarte bine cu ea, deoarece daca el este un tip mai curvar sa spun asa, sau care are o slabiciune, poate avea chiar reltii cu el, el ajunge la corupere si ea nu se stie... cert e ca e foarte naiva daca crede ca un barbat cu 19 ani mai mare ca ea poate simti ceva pentru ea, poate doar sa o foloseasca, dar daca este un barbat cu capul pe umeri si picioarele pe pamant o sa-i explice care este treaba si ca el o iubeste pe mama ei.
sper ca te-am ajutat :*

| LobyCreW a răspuns:

Pai fi atenta mama ei are dreptul la fericire nu area ea dreptu sai fure iubitu si plus e diferenta mare 14-33 cred ca e un copil vai de ea cu capu pe sus nu-i bine ce face gasesteti un putzoi de 15 16 nu d 33 dar nu-ti zic din rautate 33 de ani isi bate joc de tine si dupa te lasa si daca aude mama ta se supara asa ca lasa-l in pace vezi-ti de scoala etc fundabig grin?

| Christa a răspuns:

La 14 ani? Pai prin simplul fapt ca el e cu mult mai invarsta decat ea, ne dam seama ca nici nu i-ar acorda nici macar o atentie. Sunt multi baieti de varsta ei, sau cu cativa ani mai mari. Barbatul acela o va ignora, si pana la urma isi va da seama si ea ca nu e un lucru bun.

| Iulian94 a răspuns:

Pai straight face vb explica-i ca nu ar trebui sa se uite la barbati de 33 de ani. Sa isi caute pe cineva de varsta iei. nu stiu ce sa zic daca as fii cu ea (adica prieten i-as explica. ca nu este bine ce face.)

| CodName47 a răspuns:

E super simplu sa il uite, poate sa isi faca alt prieten sau sa nu se mai gandeasca la el decat ca la un "viitor tata"(in fne) deci este usor sa uiti pe cineva sau sa nu te mai gandesti la el.

| AnonimaDoarTaci a răspuns:

Sincer eu cred ca nu e vorba de "a placea". Ci doar de a fi atasat de el. A facut ceva special tipul ca sa o ramana impresionata? Daca da, atunci normal ca are acest sentiment dar e ceva trecator. Fa in asa fel incat sa stati departe de mama ta si tip.Iesiti pe afara sau du-te tu la ea.Incerca sa faci in asa fel incat sa il uite.Nu stiu eu asa cred.Ca ar trebui sa o faci sa nu se mai gandeasca la el si cand deschide diiscutia incerca, subtil sa schimbi subiectu.Bafta!happy

| ɹαℓυ a răspuns:

Oricine se poate indragosti de persoane nepotrivite. Tu, ca prietena a ei incerca sa discutati despre alte subiecte, poate mai uita pentru. un moment.de ex:iesiti in oras amandoua, poate pune si ea ochii p un bait dragut de varsta ei big grin

| DarkGirl a răspuns:

Am senzatia ca este vorba chiar despre tine, vezi de scoala si lasa barbatii cu 19 ani mai mari ca tine
finda? happy

| Schnitzel a răspuns:

Pai sa incerce sa il priveasca pe domul respectiv in calitate de tata... e foarte serioasa treaba. Poate e de folos sa vorbeasca cu psihologul scolar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il palace ar trebui sa ii spuna asta mamei si poate lamuresc treaba...mai mult nu iti pot spune ca totusi am dea bea 13 ani si mai mult de atat nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Up; oknl

| ioanayoax a răspuns:

In primul rand nu ar fi trebuit sa se indragosteasca de iubitul mamei ei, e ca si cum ar fi indragostita de tata straight face deci asta nu e bine eu zic sa se abtina. daca isi impune poate sa o faca. poate sa nu mai simta nimic pentru el. chiar ca este foar greu, dar ar trebui sa incerce sa nu o mai faca.asta-i parerea mea.