| DeliaCute a întrebat:

Sper sa ma putetj ajuta intr-o privința. anul trecut scolar a inceput sa ma placa un baiat. Am observat asta pentru ca mereu cauta motive sa ne aporpiem si sa petrecem cat mai mult timp impreuna. Mereu folosea la mesaje pretextul "imi dai te rog tema?" Ceva copilaresc. Observasem ca se apropia de mine,insa nu eram sigura pana nu mi-a spus'o. Mi'a spus pur si simplu ca ma place insa eu placeam pe altcineva, dar cum il simpatizam i'am zis ca il plac si eu. Dar atunci nu ma mai întrebase daca vrea sa fim impreuna sau ceva,ii era rusine oarecum. Au trecut cateva zile iar eu ma combinasem cu baiatul de care imi placea initial. El a aflat si a decis sa pastreze distanta. Au mai trecut cateva saptamani si ma despărțisem de acel baiat. Vedeam ca incepea baiatul asta sa se reapropie de mine si la un moment dat primesc mesaj " iti aminesti când ti'am zis ca te plac? încă o mai fac".eu il refuzam spunand ca plac pe altcineva mereu. Insa el,chiar si asa nu a incetat sa imi fie alaturi. De la" te plac" a ajuns la" te iubesc ",eu sufeream si il luam ca pe un prieten si cand imi cerea sa ma descarc o faceam, si chiar daca era despre alt baiat si il durea inima, ma asculta si ma ajuta si imi purta grija mereu. tot refuzând, un an intreg a tinut la mine si a spus ca niciodata nu ma va uita si ca toate fetele cu care a fost au fost niste prostii si ca la mine a invatat diferenta dintre a iubi si a placea. A incetat la un moment dat. Si noi am incetat sa mai vorbim. Insa anul acesta am vazut in el calitati pe care eram mult prea chioara ca sa le vad anul trecut. Si am incercat sa ma apropii de el dar era oarecum respingator si cauta mereu sa imi faca in ciuda. I-am zis ca tin la el insa a spus ca tine la mine doar ca prietena. Ne certam mereu. Am zis sa il las in pace. A trecut o perioada lunga si am zis ca imi e dor de el asa ca l-am sunat.ne'am.impacat si ne intelegeam mult mai bine si eram. apropiati. ne zambeam mereu si ne vorbeam frumos si radeam.Dar am avut o discutie pe tema asta. M'a intrebat daca m-am suparat atunci când m'a refuzat, eu am incercat sa fiu senina ca o zi de primavara si sa neg chiar daca nu era asa.el a spus ca m-a refuzat din cauza ca eu ii facusem asta lui si ca atunci când el ma iubea il refuzam...adica din toata acea conversatie am inteles ca nu era vorba ca nu ma placea ci era vorba de refuzul meu.
Acum ma are la block dintr un motiv prostesc. Gen vb cu el si ii ziceam de examen si asa si el a inchis si a dat block ca cica"toata ziua examen ". La scoala cauta bagare in seama si joaca si tachinare dar sustine sa imi cer scuze si daca intreb pentru ce schimba subiectul probabil pentru anul trecut idk. Imi e dor sa ma sune zilnic si sa vb cu orele doar ca sa vadă ce fac. Ma raneste cateodata, imi face in ciuda, vede ca ma supăr, spune sa ii vorbesc si sa nu mai fiu si ma mangaie sau chestii de genul.Sincer nu stiu ce sa fac si daca mai poate simti ceva, orice parere ar fi de folos va rog sa ma ajutati. Va multumesc.

1 răspuns:
| Seven07 a răspuns:

Parerea mea e ca voi nu stiti ce inseamna iubire. Folositi cuvintele " te iubesc" atat de usor... si inseamna atat de mult.Ce sa faci? Ce simti, urmeaza-ti instinctele, dar nu cadea intr-o extrema gresita, mai exact, daca iti place, si se comporta cum zici tu si el te place, dar nu ajunge un fel de "obsedata" dupa el, cel mai usor sa acoperi cicatrici e cu o haina, daca il placi si stai aproape de el iar el doar se joaca explica-i situatia va fi mai clar, daca nu poate fi nimic intre voi inseamna ca nu are rost sa irosesti timpul, va deveni o joaca cine face gelos pe cine iar tu vei ajunge violata si el in puscarie intr-o extrema nefericita. Totusi voi inca nu stiti ce inseamna iubirea pentru "te iubesc"-ul ala, iubirea inseamna sa accepti cu penitenta si mandrie sa ucizi, sa distrugi sa provoci toate relele posibile, iar apoi sa accepti consecintele pentru o singura persoana, la voi e atractie, probabil putina sexualitate.