| AliaIoana a întrebat:

Sunt fata, am 18 ani și de curând mi-am început viața sexuală! (Acum aproximativ o luna și jumătate) de atunci am aproximativ două contacte sexuale pe săptămâna (plus, minus).
De fiecare data când am făcut dragoste cu iubitul meu am făcut-o protejat și prima data și de toate celelalte ori. Prezervativul nu s-a rupt, nu a căzut și nu s-a întâmplat nimic, deci protecția a fost 100%.
Menstruația trebuia sa îmi vina de aproape 3 săptămâni, am o întârziere de 20 de zile pana acum și nu știu care e problema. De ce întârzie? Ce s-a întâmplat? Cât o sa întârzie? Când vine? (De obicei îmi venea destul de regulat, cu (+ -) 4 zile) și acum chiar nu știu ce se întâmpla.
Țin sa menționez ca am făcut și două teste de sarcina la diferența de două zile. Deși ERA IMPOSIBIL sa fiu însărcinată. Și în momentul actual tot imposibil este. Repet totul a fost protejat.
Întrebarea mea este următoarea: De ce întârzie? Ar trebui sa ma sperii sau ceva? Chiar nu știu care e problema...
Astept răspuns!
FUNDĂ
Va pup!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate-i vreo derelgare. Ai fost racita sau ai luat ceva medicamente? Si factori de genu pot intarzia menstruatia, ori stres accentuat.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala mergi la un control ginecologic sa vezi ce e.

| Violleta2022 a răspuns:

Motivele pentru car un ciclu menstrual intarzie sunt multe: de la simple dereglari homonale, la sarcina, chisturi si fibroame uterine samd.
Te sfatuiesc sa pui pe hartie, toate datele cand ti-a venit ciclul menstrual in ultimile 6 luni, pentru ca intarzierea asta de 4 zile, nu pare a fii un ciclu regulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti sigura ca in urma cu cateva luni (7-9), nu au mai existat cicluri menstruale foarte lungi de peste 40-50 de zile?
Instalarea unei dereglari hormonale intratat de severe/grave dupa cicluri menstruale relativ ''normale'' ar reprezenta o stare cu totul anormala si inexplicabila. Raspunsul plauzibil il poate oferi doar medicul ginecolog insa doar in urma efectuarii unei ecografii transvaginale cu ajutorul caruia sa inspecteze starea de fapt a endometrului. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu cred ca ar fi vorba de o sarcina ci de o dereglare hormonala.
Sau poate fi o simpla intarziere si din cauza asta esti stresata.

| eugeniu2020 a răspuns:

Două contacte sexuale pe săptămâna (plus, minus) - asta cum?
problema e in iubitul tau, te-a lasat gravida!

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Eu cred ca prietenul tau nu isi mai face treaba cum trebuie. Daca ai nevoie de cineva te astept