| Lina122 a întrebat:

Sunt fata si as vrea spun un lucru destul de jenant care incepe sa imi dea batai de cap.

De cand m-am dus la liceu, mi-am facut prieteni si fete si baieti cu care ies si parintii mei stiu asta.
Tata spre exemplu nu are probleme atata timp cat invat bine, ma lasa sa ies si sa stau cu oricine, indiferent ca e baiat sau nu.

Mama insa e foarte diferita. De fiecare data cand vorbesc cu un baiat mama vine peste mine sa ma ia la intrebari sau uneori sta sa asculte conversatia la usa. Vrea sa stie totul si crede ca sunt indragostita de toti si ei de mine, e foarte deranjant.

Eu am ignorat asta pentru o lunga perioada de timp, dar n-am mai rezistat in momentul in care a inceput sa povesteasca si bunicii tot ce fac si cu cine vorbesc.

De fiecare data cand aud de mine si de un baiat ma intreaba daca respectivul ma place sau daca m-am sarutat cu el. La inceput nu era de frecvent dar intrebarile de acest gen au inceput sa apara cat mai des si sa devina cat mai incomode.

Eu sunt foarte dezvoltata fata de cum erau ele la varsta mea si de multe ori se uita la formele mele, uneori ma apuca de ele si incep sa rada ca "Le place baietilor, ai grija". Imi e frica sa abordez orice subiect intim cu ele din cauza asta, chiar daca ar fi ceva grav ce necesita medic (e doar un exemplu), ele ar rade. Mai rau ca niste copii.

Oricand are vreuna din ele ocazia, imi fac un instructaj cum ca nu ar trebui sa ma sarut cu niciun baiat sau sa ma imbratisez cu vreunul. Mereu mi se spune ca toti baietii vor sa profite de mine si ca daca ma sarut cu unul o sa vina sa ma ia cu totii la rand ai o sa fiu o c**va.

Eu am acum un prieten de 3 luni si il iubesc foarte mult, sunt convinsa ca si el simte la fel.
Am destula incredere in el si mi-ar placea sa ma sarut cu el, chiar ma gandesc la asta de ceva timp (ar fi primul meu sarut) doar ca imi e frica.

Mi s-au tiparit in minte prostiile lui mama si ale lui bunica si chiar daca sunt constienta ca nu e nimic rau in a ma saruta sau in a sta cu un baiat, ma simt de parca as fi ultima zdreanta doar cand ma gandesc la ceva intim cu un baiat. Ele m-au invatat asa.

Va rog frumos, nu stiu ce sa fac. Vreau sa scap de frica asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand este cazul sa reusesti si sa incepi sa IGNORI toate aberatiile prezentate ca ''adevaruri absolute'' atat de mama cat si de bunica ta. Sa ai in vedere ca o relatie de prietenie, amicitie sau chiar de dragoste si iubire, atat timp cat este si decenta si morala precum este cea pe care o ai in prezent NU poate fi catalogata altfel decat o relatie de prietenie cat se poate de normala la varsta ta. Este cazul sa intelegi si accepti ideea ca plimbarile in 2 cat in timpul carora apar sarutari si imbratisari reprezinta stari absolut normale la varsta voastra.

1 răspuns:
| AEWPenta a răspuns:

Odata si odata trebuie sa incepi de undeva prin a saruta, a imbratisa baieti si tot asa, nu mai asculta ce spun parintii si rudele da iti vor binele dar cateodata exagereaza prin prea multa atentie acorda copilului si asta ii dezavantajeaza deoarece poti deveni dependenta de ei si asta nu e bine.
Ce trebuie sa ai tu grija e ca baiatul sa te placa sa fie curat, si sa nu fie golanas, daca incepe cu chestii de genul hai iubi sa facem si noi alea ii spui stop iar daca tot insista o termini deoarece tipul acela nu vrea decat sex si atat.
Totusi daca va intelegi bine si vrei la un moment dat sa o faceti fi sigura ca tu esti pregatita si nu uita un lucru foarte important PREZERVATIVUL!
Nu te gandi ca faci ceva rau daca saruti un baiat ele cand cred ca ar trebui sa faci asta la 30 ani? sa fim seriosi...
Daca incep sa te iau la intrebari cu baieti ii spui si tu ca daca ma vad cu prietenul meu ne tinem de mana ne plimbam etc.
Succes.