| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata. Mi-a intarziat ciclul 4 zile si nu am niciun simptom cum ca mi-ar veni in curand... Am facut sex cu prietenul meu dar mereu ne protejam. El termina in mine, dar in prezervativ. Luna trecuta a terminat in prezervativ si am mai continuat sa zic 1 minut dupa ce a terminat cu acelasi prezervativ. Am observat ca sperma cursese pe langa prezervativ (asa mi s-a parut mie). Daca ar fi atins vaginul e posibil sa fi ramas insarcinata? Ultima zi de menstruatie a fost pe 2 martie, iar perioada ciclului este de 22 zile. Nu am ciclu regulat, mai imi vine si dupa 23-24 zile, dar niciodata dupa 26(cum e acum). Si inca nu mi-a venit... Imi este foarte frica. Oare sunt gravida? De abia mi-am inceput viata sexuala si nu prea stiu cu ce se "‘mananca".
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se poate aprecia ca OVULATIA ar fi trebuit sa se produca cel mai probabil injurul zilei de 10-11 Martie cel mai tarziu 12 Martie. In acest caz aproape sigur in procent de peste 90%, PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual s-a suprapus peste perioada cuprinsa intre 7 si 13 Martie. Numai/doar in cazul in care sexul ''amintit'' a fost intretinut intruna dintre zilele apartinatoare perioadei fertile, si NUMAI daca intr-adevar ar fi putut sa treaca sperma printre prezervativ si penis (greu de crezut, dar nu si imposibil), doar in acel caz ar putea exista o mica posibilitate sa se fi format o sarcina. Incearca sa-ti amintesti cat mai précis daca acel sex cu posibila problema amintita a fost intretinut in zilele amintite adica intre 7 si 13 Martie. In caz contrar se poate aprecia ca NU este vorba de o intarziere a pornirii menstruatiei, ci este este vorba de o elongare a ciclului menstrual, adica un proces rezultat din cauza dereglarii activitatii hormonale ceea ce are drept urmare dereglarea ciclu menstrual si prelungirea cu o perioada imposibil de anticipat. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă a ejaculat în prezervativ, nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca sperma a atins vaginul si erai in perioada fertila poti fi gravida in urma acelui accident.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu vreau sa te ingrijorez dar trebuie sa stii ca mai apar si incidente in timpul actului sexual protejat gen prezervativul poate aluneca sau se poate rupe si daca din ghinion pur erai si in zilele fertile atunci da sunt sanse reale de sarcina. Asta numai daca sperma a atins vaginul si a ajuns in interior fapt de care nu esti sigura. Poti face un test de sarcina la 21 de zile de la contactul sexual. Mai asteapta poate iti apare totusi menstruatia si se dovedeste ca ingrijorarea ta a fost nefondata. Uneori mai intarzie si din cauza stresului. Numai bine