| ElementX a întrebat:

TPU! sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 2 ani, iar el vrea sa facem sex. Eu fac indata 17 ani iar el are 21 si se jura ca pana acum nu m-a inselat. Despre inceperea vietii sexuale (eu sunt virgina) am mai discutat, insa simt ca nu sunt pregatita. Inainte spunea ca vrea sa ne casatorim, isi facea planuri cu mine, dar de cand a plecat in Anglia la munca s-a schimbat, cred ca din cauza unui asa zis 'amic' care e mare don juan. Daca inainte promisiunea ca sigur ca ne vom casatori o facea cand doream eu, acum spune ca trebuie sa ma cunoasca mai bine, si in asta consta si prestatia mea la pat. I-am zis ca macar sa imi promita ca nu ma va parasi, dar cand i-am zis asta a zis ca nu am incredere in el. Inainte sa-l cunoasca pe acel tip era iubitul perfect, nu avea nevoie de sex, chiar el spunea ca eu nu sunt gata, ca nu vrea sa ma murdareasca cu asa ceva. Ce sa fac, TPU? Replica lui a fost "cu tine nu, cu alta nu..nu sunt la inchisoare". Il iubesc nespus de mult si el spune ca ma iubeste.dar de ce nu intelege? Ma simt fortata sa fac sex cu el. Poate ca daca nu insista atat si nu venea cu astfel de argumente, daca ma lua altfel...ii cedam. Dar simt ca nu mai e el..Si totul a inceput de cand i-am spus ca nu fac sex inainte sa-mi ofere promisiunea. Ajutati-ma cu un sfat, va rog!

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Pare complicat, dar de fapt e foarte simplu.
Nu face sex cu el decat daca simti ca TU esti cea care isi doreste asta foarte tare! Si doar dupa 17 ani jumatate-18, pentru ca altfel o sa ai probleme de sanatate.
El nici nu vrea sa iti promita ca va ramane cu tine. Macar nu vrea sa te amageasca. Gandeste-te ca pana o sa vrei tu sa te mariti or sa treaca multi ani, in care se pot intampa foarte multe. Nimeni nu poate sa iti garanteze ca o sa ramaneti impreuna.

| wolder a răspuns:

Parerea mea e ca un barat la varsta lui nu poate sa nu te fi inselat, nu vreau sa te demoralizez, dar il vezi pe el stand fara sex? Sa recunoastem a fost plecat in strainatate chiar crezi tot ce spune?
Sexul se face cand simti, cand vrei, cand esti pregatita, il faci pentru tine, daca insista inseamna ca nu merita si ca tot ce-si doreste e sa te duca in pat. Daca vrei sa ramai cu persoana cu care o faci, atunci mai asteapta si poate pana aproape de casatorie, e normal ca nu vrea sa promita nimic, poate ii e imposibil sa se tina de promisiune.

| neutrino a răspuns:

Fii linistita, atunci cand va reveni in tara va dori iarasi sa fii sotia lui, pana...se va culca cu tine.

| Azµre a răspuns:

Nu faci sex, unu la mână ești mică. Așteaptă să faci 18 ani și doi la mână sexul nu se face la comandă sau la dat bine "prestația"!

| h3r a răspuns:

Nu știu pe cât de mult realizezi tu situația ta.
Citez :"cu tine nu, cu alta nu..nu sunt la inchisoare", pentru asta trebuia să vezi cât de mult te respectă!
Trebuie să fii conștientă că n-o să te mai aștepte, o să te lase pe urmă, și mai ales...nici vorbă de căsătorie!
Și tu ai greșit acolo cu „oferitul" promisiunii...mă rog, poate tu consideri că te iubește prea mult, însă categoric nu-i așa.
Îi înțelegem nevoia, dar nu-l scuzăm pentru comportament, din asta se vede că nimic nu e sincer la el, și în niciun caz nu vrea nimic pe viitor cu tine... adică ceea ce vrei tu- căsătorie.

Acum, tu nu ești pregătită pentru ceea ce își dorește el și nu-i de condamnat. Ai o vârstă...nu recomand s-o faci de pe acum, chiar și tu ai zis că te simți forțată! Nu face nimic dacă nu simți, nu face nimic de care ți-e teamă că ar merge prost, s-ar termina, ai regreta!

Ai mare grijă. Diferența dintre voi este oleacă mare, tu n-ai 17 ani împliniți și te are alături de la o vârstă și mai fragedă...el te-a luat, el să te iubească, el să rămână lângă tine!

| igrek a răspuns (pentru h3r):

RESPECT!

PS, îmi plăcea mai mult Diabla.

| h3r a răspuns (pentru igrek):

N-am plecat de tot. Mulțumesc!

| SunnyDay88 a răspuns:

Daca vrei sa faci sex fa doar pentru tine! nu pentru el, nu pentru a nu-l pierde pe el! ca vei regreta.

si din cate inteleg de la tine tu vrei sa te pastrezi pana la casatorie. bv tie, atunci scoate din discutie sexul. daca nu vrei asta atunci nu avea asteptari de la el sa te ia de nevasta daca te culci cu el. e stupid. in plus 90%din barbati iti vor promite asta, dar nu toti o vor si face. restul 10%iti spun in fata ca vor doar sex.