| eudoareuuuu a întrebat:

sunt insarcinata in 2luni si aproape 3 saptamani, am fost acum o saptamana la doctor si mi-a zis sa revin luni dar mi-e mi-a fost frica sa merg a trecut o saptamana de cand trebuia sa merg si nu am fost pentru ca mi-a zis ca o sa imi ia sange adica analizele si eu mi-am luat analizele o data in viata si atunci am lesinat si nu am curajul sa mergg sa mi le iau ce sa fac? am 17 ani.happy si bebele il tin.va rog dati-mi un sfat ca nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Daca la 17 te-ai gandit sa faci un bebe, atunci ai si niste obligatii pentru a aduce un bebe sanatos pe lume.
Daca ginecologul ti-a recomadat sa te prezinti pentru analize, inseamna ca ceva nu este in regula ori vrea sa se asigure ca totul este ok si bebe va ajunge la capatul celor 9 luni in stare perfecta!
Nu ezita, fa acele analize, esti pe mana lor si va sti ce sa-ti faca in caz de lesin.
Este spre binele ingerasului tau, dar si sanatatea ta conteaza foarte mult!
Sarcina usoara si ai incredere ca totul va fi bine happy

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul femeilor insarcinate, efectuarea anumitor analize medicale este o recomandare nu o obligatie. Este atat in interesul tau cat si al viitorului copil sa fii sigura ca esti perfect sanatoasa, adica nu ai o anumita afectiune care s-ar putea transmite fatului prin intermediul sangelui. Discuta/vorbeste cu medicul despre temerile tale si sigur se va gasi un mod de rezolvare. Multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu doar spre binele tau dar si pentru al viitorului copil aceste analize sunt necesare!
Orice om normal fac analizele odata pe an, in cazul tau chiar e necesar.
Mergi impreuna cu prietena la acele analize iti va da curaj, iar in momentul in care iti baga acul, te gandesti la copilasul tau.
Si trebuie sa te obisnuiesti ca acele vizite la medic vor fi foarte dese asa ca ar bine sa te obisnuiesti!

| sofisis a răspuns:

Cum naiba sa vrei sa tii un copil cand tie iti e frica sa mergi sa iti faci analizele?
Normal ca e OBLIGATORIU sa iti faca analizele. Sa vada cum esti, daca bebe primeste tot ce are nevoie, daca tu ai tot ce iti trebuie...de-a lungul sarcinii, in functie de sanatatea ta, iti vor lua sange de cel putin 3 ori.

| Oana92 a răspuns:

Trebuie sa mergi la timp la controale. Unele analize se pot face doar intr-o anumita perioada a sarcinii. Mergi la doctor cand te programeaza, trebuie sa ai grija de tine si de bebe daca vrei sa fie sanatos. E doar o analiza, nu o sa se termine lumea cu ea, nu te uita la mana cand iti ia sange si gandeste-te la bebe cand iti e frica si vei vedea ca o sa gasesti curaj de dragul lui.

Multa sanatate si sarcina usoara happy