| Camitzaaa a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema. In primul rand sa ma prezint, sunt o fata de 25 de ani, locuiesc in Anglia de aproape 3 ani si nu prea am avut nici un prieten aici pana acum cateva luni. Am cunoscut un grup de persoane cu care ma joc jocuri online si stam in apeluri pe Discord intre timp, mai iesim si in oras uneori, eu eram singura fata din grup care locuia aproape de ei, mai este o fata care locuieste mai departe si o vedem mai rar (o fata de nota 10). Sunt o fire foarte emotiva si pun cam totul la suflet, tind sa ma atasez repede de persoanele apropiate de mine.
Acum ceva timp o alta fata noua si-a facut intrarea in grupul nostru de prieteni, fata aceasta este o fata insuportabila pentru mine, cel putin.
Ii place atentia masculina, face totul sa sune sexual si ii intarata pe toti. Normal ca baietilor le place asta. Eu cu ea nu prea ne intelegem pentru ca i-am zis pe fata ce parere am eu despre comportamentul ei, insa de atunci amicii mei nu ma mai invita in oras cand ies ei sau cand joaca jocuri online intra in apeluri private fara sa ma invite si pe mine, mereu aflu cand ies ei prin oras fara sa ma invite. Nu ma suparasem pe ei pentru ca inteleg cand sunt anumite zile cand ei nu au chef de mine, insa a trecut ceva timp de cand nu m-au mai chemat pe afara. Am avut o discutie cu ei si le-am explicat cum ma simt, am intrebat daca chiar ma evita sau mi se pare mie. Ei au zis ca mi se pare doar, sa nu pun totul la suflet.
Fast forward cateva zile dupa conversatie eram in apel cu un amic (acest amic este impreuna cu fata acesta care recent a inceput sa petreaca timp cu noi) si am auzit-o vorbind cu restul amicilor mei intr-un apel privat in timp ce eu eram intr-un alt apel cu iubitul ei jucand jocuri. Planuiau sa iasa in oras si ea zisese " Nu ii ziceti lui Carmen (mie) nu vreau sa vina si ea " Am vorbit cu amicii mei, i-am intrebat ce au de gand sa faca si de ce se poarta asa cu mine de cand a aparut fata asta. Ei mi-au zis ca sunt eu geloasa, ca ma port ca si cum sunt intr-o relatie cu ei, ca ii controlez mereu cand ies ei pe afara, ca de ce ma supar mereu cand nu vor sa iasa cu mine. Le-am zis ca nu inteleg toata chestia asta si ce e clar ca am facut ceva gresit insa nu stiu ce si daca e ceva ce pot sa fac sa repar prietenia dintre noi. Raspunsul lor a fost " da, e ceva ce poti face, dispari pentru macar 8 luni". M-au dat afara din serverul nostru de discord si nu mai vorbesc cu mine. Sincer sa fiu sunt ranita si nu stiu cum sa fac sa ii fac sa ma ierte pentru orice am facut gresit de am ajuns in punctul asta sau daca imi sunt intr-adevar prieteni. Sincer....nu prea am o intrebare sa va cer, am nevoie doar de un sfat. Ce as putea sa fac sad de ce credeti ca s-a ajuns aici, o fi vina mea?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand lumea te evita inseamna ca nu-i pasa de tine. Experienta discordiala am avut-o si eu numa ca nu m-au dat afara ci sar peste mine nu le pasa deloc de mine. In gb stau si eu te fac cu 3 ani dar am companie la servici un scania de nota 10.

| romeo78 a răspuns:

Nu sunteți și nu ați fost prieteni sinceri vreodată. Trebuie, pur și simplu, să mergi mai de, să nu mai insiști cu cererile de reîntoarcere și să găsești alt grup de prieteni.
În rest, succes în viață, bun venit în lumea reală, a invidiei, urei, intereselor. E mai dură, dar trebuie să te adaptezi!

| Violleta2022 a răspuns:

Asadar tu nici acum, dupa ce s-au suparat pe tine si te-au dat afara, tot nu ai habar cat de urat te-ai comportat, asa-i?
Tu nu ai habar ca, ce-ai facut se cheama control si manipulare?
Exact asta ai facut!
Ai incercat sa controlezi cu cine discuta lumea, sa le spui tuturor ca nu-ti place de fata aia si sa le ceri sa nu vorbeasca cu ea, ca tie nu-ti place. Ti-a furat cumva clientela, de o urasti atata?
Asta se cheama manipulare!
Apoi ai sunat si urmarit cine cu cine se intalneste si i-ai tars de urechi, ca nu te-au cheama si pe tine... toate acestea nu sunt normale, intr-o relatie de prietenie.
Tu nu esti stapanul lor si sincer, bine ti-au facut, pentru ca te-ai comportat urat cu toti.

In ce priveste categoria unde ai pus intrebarea, incearca data vitoare sa o pui la "conversatii" ca nu-i chestie de "cea mai vizitata categorie", ci de perceptia ta si a altora, sa selectati categoria corecta.

| Sofer a răspuns:

Asta e viata. Hal de prieteni.

| Emma30555 a răspuns:

Ai facut cateva greseli pe care nu trebuie sa le repeti. 1. Trebuie sa fii deschisa cu toata lumea si chiar daca nu ti placea de tipa aceea trebuia sa tii pentru tine caci fiecare e cu felul lui de a fii si daca vezi ca altii o plac nu trebuia sa intervii. 2 Nu sunteti prieteni adevarti sunteti mai degraba amici. 3 Nu trebuie niciodata sa faci presiuni cand e vorba de iesiri in oras, astea vin de la sine. 4. Nu i mai cauta o perioada lasa sa se rezolve natural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa-mi explic cum ar putea spune cineva ca e vina ta.
De asemenea, nu-mi pot da seama cum e posibil ca tu sa te gândești la scuze.

Intr-o prietenie adevărată, dușmanul prietenului tău este si dușmanul tău.
Premade-ul tau de lăbari evident nu stie asta.
Nu ti-au fost prieteni niciodata, te-au trădat.

Stai liniștită că găsești alții, nu-ți călca pe demnitate pentru niște ratați.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sincer dacă această fată este o fire mai carismatică e probabil ca băieții să o placă. Doar că tu nu ai făcut bine când le-ai dat de ales intre tine și ea, când ai decis că nu o placi și nu ar trebui să o placă nici ei.

| Anemona2020 a răspuns:

Eu cred ca aia ți a furat prietenii. Și de fapt ea ii controlează pe ei acum.

| daviddumitru8888 a răspuns:

Buna da e vina ta nu corespunzi caractelelor celor lanti unika ta shansa de a intra inpoi in cercu lor e sa te inpretenesti cu fata aia sau sa indragostesti pe cel mai important baiat din grup si asta o poti face foarte usor o fata mereu e super si atragatore daca acepta orce provocare si mereu e la tema sucese