| Ruthmelissa a întrebat:

Sunt noua pe aici.Am 20 de ani si as vrea sa pun si eu o intrebare.Sunt studenta in anul 2 la litere si anul trecut m-a abordat un tip foarte fain.Am iesit de vreo 2 ori si cam atat.Eu am fost mai indiferenta atunci fata de el.Stiu ca lui i-a placut extrem de mult de mine, dar eu m-am lasat pagubasa cand am aflat ca el are 30 de ani si mi-am zis ca nu are rost sa mai vorbesc cu el pentru a intra intr-o relatie.Mi-a mai trimis el asa rareori niste mesaje(repet:chiar i-a facut placere sa vorbeasca cu mine)Odata mi-a trimis mesaj si mi-a spus mai in ras,mai in gluma,mai serios,de fapt m-a atentionat sa am grija pe unde ies si cu cine ca cica au ajuns la el mai multe filmari cu mine(poze)de pe strada,de la mall, de la facultate, biblioteca etc.Mai pe romaneste ma urmarea cineva si mi-a zis ca i-a trimis odata o prietena de-a lui filmari cu mine cand invatam la biblioteca(m-a pozat cand ma uitam la un serial, in loc sa invat)si a fost tare amuzat pe chestia asta. Timpul a trecut, iar zilele astea am avut un soc.Eram la biblioteca si am vazut-o pe una din prietenele/amicile lui(ei sunt colegi de facultate)la biblioteca la una din calculatoare.M-am asezat si eu unde am gasit loc la un calculator aproape langa ea, doar ca ea era in coltul mesei.Am vazut ca se uita lung la mine.Vad apoi dupa un timp ca isi ia telefonul si iese din biblioteca(probabil sa vorbeasca la telefon sau stiu eu)apoi se intoarce nu dupa mult timp.Eu mi-am luat ceva sa invat, apoi dupa un timp mi-am pus castile in urechi.Vad ca vine ea si se aseaza la loc.Am observat ca dadea telefonul mai inspre mine, iar atunci mi-am dat seama ca imi face poze! deci nu mi-a venit sa cred..se uita la mine,ba la camera, ba in stanga, ba in dreapta.)cand ma mai uitam la ea se fastacea.Si imi venea sa ii zic cateva, chiar m-am enervat atunci si mi-am dat seama ca ea are legatura cu treaba asta de a ma urmari.Mentionez ca noi facem parte din aceeasi organizatie studenteasca,doar ca nu am prea avut tangenta una cu cealalta. Oricum,mi se pare o fata foarte ciudata.Dar ma intreb de ce m-ar filma pe mine? oare a pus-o tipul acela sa ma urmareasca? are vreun interes in asta? ca eu oricum nu mai am treaba cu baiatul acela, doar ne salutam si atat.(iar cand ma vede cu vreun baiat nu ii cade bine, stiu asta sigur ca mi-a spus-o celalat baiat care este prieten cu el).Dar sunt nedumerita.De ce imi face asta? Oare ii trimite poze lu baiatul care i-a placut de mine? oare vor sa rada, sau mai rau, vrea sa imi faca rau ori pur si smplu este invidioasa pe mine si vrea sa ma puna intr-o lumina proasta.Nu ingeleg,am mai discutat si cu cele mai bune prietene ale mele, dar nu am ajuns la o explicatie adevarata.Voi ce ziceti? Astept cat mai multe pareri, va multumesc!

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil ăla te place și asta mereu îi arată când dă de tine pe principiu de :uite-o pe tipa aia d care vorbeai

| Ruthmelissa explică (pentru Adry05):

Dar noi nu mai avem nicio treaba

| Adry05 a răspuns (pentru Ruthmelissa):

și? asta nu înseamnă că omului nu poate să-i placă de tine în continuare

| Drimmero a răspuns:

Tu chiar nu ii iei la rost pe amandoi?
Aia 2 sunt niste psihopati daca au ajuns sa iti urmareasca activitatea.
Eu unul ii spargeam telefonul aleia si il indesam pe gat daca as fi patit asta. In loc sa ii spui vreo 2 tu ignorai asta? Asta e caz de hartuire, de violare a intimitatii,, incep sa ma crucesc in ce hal au ajuns studentii astia ai Romaniei, mai ceva decat plozii de scoala generala.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuia sa o infrunti atunci sa o intreabi ce vrea. In legatura cu tipul respectiv la fel trebuia sa il inttebi de unde pana unde are poze si filmulete cu tine. Cand o mai vezi fa i si tu poze sa vada cum e, sau daca vrei ii poti reclama la politie. Pastreaza conversatiile cu tipul de 30 de ani unde iti sctie ca are poze cu tine, filmulete si du te la politie.

| Ruthmelissa explică (pentru Emma30555):

L-am intrebat pe tip, dar el ma lua la misto sau mai bine zis in gluma, oricum, nu a vrut sa-mi spuna si sa imi arate.Cica nu il intereseaza ce fac eu, nu,, bate campii"doar ca asa au ajuns la el

| Emma30555 a răspuns (pentru Ruthmelissa):

Poate nu inseamna nimic si se vor plictisi.

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

Posibil ca tipul sa aiba probleme, probabil s-a enervat deoarece ai renuntat la a te mai intalni cu el. Data viitoare, daca se mai intampla ia o la rost pe fata respectiva si intreab o dc iti face poze, daca nu renunta anunti politia, daca politia nu isi face trebuie investighezi singura. Daca ai cumva un prieten care se pricepe in informatica si îi ceri un favor sa infecteze telefonul unuia dintre cei doi cu un RAT(bineinteles ca e ilegal si se poate ajunge la inchisoare daca sunteti prinsi) sau poti angaja un profesionist de pe internet, si sa le vezi convorbiriile, si daca au ei 2 vreo legatura

| Ruthmelissa explică (pentru Bariel):

Nu ar fi o alta solutie in afara de cea cu RAT(daca totusi se spune ca e ilegal)?

| Bariel a răspuns (pentru Ruthmelissa):

Sunt mai multe metode, dar oricare ar fi sunt ilegale, pactic îi spionezi si le incalci intimitatea. Daca vr sa fie sigur apeleaza la profesionisti, gasesti pe net multi...desigur costa si mult un asemenea serviciu, si sunt multi scameri

| Ether a răspuns:

Nu infrunta pe nimeni ca poate iese mai rau. Mergi si reclama la politie unde te va pune sa dai o declaratie scrisa si in caz ca se intampla ceva, vor sti la cine sa mearga. Daca nu se intampla nimic, nici el si nici ea nu vor sti ca ai fost la politie. E cea mai eleganta si fair solutie.