| Chachi913 a întrebat:

Testul de sarcina trebuie făcut neaparat dimineața? Am făcut săptămâna trecuta vineri unul, dar pe la prânz. undeva pe la 3 sau 4 și a ieșit negativ + ca farmacista îmi spusese ca poate fi făcut oricând. am procedat oare corect? Țin sa Menționez ca 2 luni am luat AC, asta fiind ultima luna, a trecut săptămâna de pauza și normal trebuia sa încep miercuri alt Blister. In prima luna am făcut o fără prez, dar nu a ejaculat înăuntru, iar in a 2-a luna am făcut cu prezervativ și prez n aveau nimic pentru ca fuseseră verificate. Ar trebui sa mi fac griji? Nu știu de ce am stări de anxietate și simt ca ma ia paranoia cu treaba asta. HELP ME!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina corect se face cu urina de dimineata si doar DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din expunerea ta reiese ca toate contactele sexuale intretinute in timpul administrarii pastilelor AC de pe al 2-lea blister a fost folosit prezervativul ca protectie suplimentara (absolut INUTILA). In aceste conditii daca NU au fost intretinute contacte sexuale neprotejate in ultimele 4 zile (miercuri - sambata), se poate afirma fara teama de a gresi ca este absolut IMPOSIBIL sa poata exista chiar si o sarcina ipotetica. Atat comportamentul cat si starile tale de anxietate si/sau paranoia sunt cu totul ILOGICE si IRATIONALE. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Testul de sarcina poti sa il faci dimineata si este mai sigur dar daca farmacista iti da un test pe care poti sa il faci in prce moment al zilei este la fel de bun precum cel de dimineata

| sofisis a răspuns:

Adica ai luat si AC si ai folosit si prezervativ?

| FoxyM a răspuns:

Salutare! La fel cum doresti sa efectuezi analizele de urina, folosind prima proba de urina aceasta fiind de dimineata, asa poti efectua si testul de sarcina.Nu te panica si fi calma.Deja un test a fost negativ.Si cu siguranta si al doilea efectuat dimineata va fi la fel.

| Chachi913 explică (pentru FoxyM):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Sper sa fie totul bine și sa scap de starea asta de neliniște! Numai bine!

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Buna,pentru linistea ta e important sa faci testul cu primul pipi dupa ce te trezesti, dar avand in vedere contextul, nu e cazul sa te alarmezi, poate fi de la stress, nesomn, sau raceala jos. Sanatate!

| Chachi913 explică (pentru Coca_Marian_1984):

Mulțumesc pentru răspuns! Numai bine!