| Pauladanielayyy a întrebat:

Buna TPU.Tin sa zic ca am ciclu neregulat pe data de 15.06 am avut menstruatia, pe data de 21.06 am facut sex neprotejat, azi suntem in data de 15 si nu mi-a venit menstruatia, acum 1 - 2 zile mi-a curs o picătură de sânge, vreau sa ma ajutati cu răspunsuri am 17 ani si nu pot discuta cu părinții, is stricti si m-ar omori, va rog as putea fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si fiindca actul sexual neprotejat a fost intretinut in cea de a 6-a/7-a zi a ciclului (15.06 - 21.06 = 6/7 zile) insa nu ai mentionat daca s-a produs ejacularea si daca da, unde a fost ejaculata sperma, in acest caz NU se poate formula un raspuns care sa fie cert si precis. In astfel de situatii este posibil sa se formeze sarcina doar in cazul in care sperma a ajuns in vagin, insa este foarte mica de doar 5- 10%, fiindca trebuie sa fie intrunita obligatoriu si a 2-a conditie si anume aceea ca ciclul menstrual prin programare hormonala sa fie foarte scurta de cel mult 23 sau 24 de zile.
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE PUTEA FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Daca sperma in mod foarte cert/sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
Daca actul sexual neprocedat este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri poate sa apara si situatia in care sa existe posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit sarcina poate sa ia nastere insa numai daca sperma a fost ejculata in vagin, in urma unui sex intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intr-o zi imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
Insa aceasta posibilitate va exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA are loc
-- in a 7-a zi a ciclului menstrual cu lungimea de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a ciclului menstrual cu lungimea de 22 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului menstrual cu lunginea de 23 de zile.
Si ca atare reiese ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar si din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului.
Fiindca spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, daca acolo gasesc conditii ideale, reusesc sa supravietuiasca uneori chiar si 4 sau 5 zile si astfel sunt capabili sa fecundeze ovulul care urmeaza sa apara in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului.
Daca lungimea ultimelor 6-7 cicluri a fost mereu mai mare de 25-26 de zile, in acel caz se poate aprecia ca formarea sarcinii a fost practic imposibila si din acest motiv in zilele viitoare urmeaza sa porneasca si mult asteptata sangerare menstruala.
Fiindca pana in acest moment au trecut deja 24 de zile fata de data in care a avut loc actul sexual, acum poti sa-ti faci testul de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi garantat valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu are cum sa-ti vina menstruatia la o anumita data, odata ce ai mentionat ca ai ciclul de tip neregulat.
Invatati sa folositi prezervativul ca nu va musca, mananca sau doare, dar va fereste de sarcini nedorite si de boli cu transmitere sexuala.
Un testd e sarcina se poate afce DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala! Orice test facut inainte, este eronat si inutil.

| Hollyg a răspuns:

Buna! Ce culoare era picătura de sânge? Cand ti s-a terminat ultima menstruație? Desi, cred ca cel mai sigur e un test de sarcina, avand in vedere faptul ca e neregulat...

| Pauladanielayyy explică (pentru Hollyg):

Pai am facut sex in a 6a zi dupa terminarea menstruatiei!
Si nu stiu ce culoare era pe cand m-am uitat deja se uscase
Si e prima dată când am facut sex

| Hollyg a răspuns (pentru Pauladanielayyy):

Fa-ti un test de sarcina...