| Andreeaandreeasaa a întrebat:

Bună TPU. Va rog frumos. Vreau un răspuns serios cat mai repede. Dau funda!
Ultimul ciclu menstrual a început pe data de 15 martie. După calendarul meu ar fi trebuit sa îmi vina menstruația ieri. (12 aprilie).
Astăzi (13 aprilie) de câteva ore am o durere suportabila de burta (durere menstruala) dar nici picatura de sânge.
Poate fi vorba despre o sarcina? Sau doar întarzie?
Va rog frumos. Vreau răspunsuri serioase. Am aproape 17 ani. Sunt foarte speriata si nu știu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Nemeessis a răspuns:

Salut. Menstruația poate întârzia câteva zile, nu e motiv de panică. Dacă ai o durere de burtă, cel mai probabil urmează să apară acea perioadă. Sunt cazuri în care menstruația întârzie și două săptămâni și nu e vorba de o sarcină. Rămâi calmă, nu ai de ce să fii speriată.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu se poate vorbi de intarziere, pentru ca si ciclurile normale pot veni cateodata cu 1-2 zile mai devreme, sau mai tarziu.
Vorbim de intarzieri dupa 1 saptamana, daca intre timp nu-ti apare.
Iar pe viitor, ca sa nu mai fii atat de speriata, folositit la fiecare partida sexuala prezervativul, FIINDCA nu doare, nu musca, nu produce dereglarI si nici nu costa mai mult decat o guma de mestecat.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai mentionat :
-- daca ai intretinut acte sexuale neprotejate
si daca ai intretinut in acel caz :
-- data exacta in care au fost intretinute
De asemenea trebuie sa stii si sa intelegi ca este cu totul IMPOSIBIL sa poata exista in acelasi timp : o sarcina si sa existe si simptome premenstruale. Una o exclude pe cealalta.
Simptomele premenstruale apar /exista/se produc numai si numai atunci cand NU exista sarcina formata si implantata in uter.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate, mereu exista risc.
Fiti mai responsabili pe viitor!

| rapandula a răspuns:

Daca ai facut sex si esti sigura ca sperma individului nu a ajuns in vaginul tau, insemna ca iti intarzie. Este ceva normal, sa se intample asta. Nu esti singura de aici careia i se intampla asta.