| anonim_4396 a întrebat:

Va rog. îmi puteți da un sfat? Sunt in clasa a 12-a la liceu si cred ca sunt însărcinata in 11 săptămâni deși mi-a venit cm 2 luni dupa contactul sexual si am facut un test banda cu rezultatul negativ. Nu am fost la ginecolog pentru că nu am avut bani și nu le pot cere parintilor pentru ca le-as da de bănuit. Am sanse sa iau bacul si sa merg in continuare la o facultate si nu îmi doresc sub nici o formă. Va rog mult! Ce aș putea sa fac? Sunt disperată

Răspuns Câştigător
| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Buna.De ce crezi ca esti insarcinata? Ciclul poate veni si peste sarcina doar ca sunt foarte rare aceste fenomene.Menstruatiile peste sarcina sunt diferite fata de cele normale..sunt mai slabe cantitativ si mult mai deschise la culoare, iar perioada sangerarii este mult mai scurta, in jur de 2-3 zile. Daca testul cu banda a iesit negativ, inseamna ca nu esti insarcinata..Ai putea sa-l mai repeti si peste 2 saptamani, daca vrei neaparat sa fii sigura.
Dar, in cazul in care esti, presupun ca ai deja 18 ani..Si este imposibil sa eviti sa le spui alor tai, deoarece daca vrei sa-ti continui studiile trebuie sa avortezi..Nu trebuie sa-ti fie frica de parintii tai indiferent de situatie.
Daca nu vrei sa faci totusi avortul, poti sa pastrezi copilul, si sa continui sa mergi la scoala si sa inveti, iar legat de bacalaureat, poti merge in sesiunea de toamna. Daca pastrezi sau nu copilul trebuie sa fie o decizie luata de tine mai ales, alaturi de parintii tai.
Legat de ginecolog. daca chiar nu vrei sa le spui pana nu esti sigura, poti sa vorbesti cu mama ta in privat si sa-i spui ca vrei sa faci un control de rutina, pentru ca este complet normal sa faci analize si acolo jos din cand in cand, mai ales acum cu toate bolile astea. Daca ai peste 18 ani, poti sa decizi daca vrei sa intre mama ta sau nu, plus ca tot ce-i spui ginecologului este complet confidential.Ai griija de tine.Eu nu cred ca esti insarcinata totusi.kiss

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte rar vine ciclul peste sarcină.Mai fă un test. Dacă ai avea 11 săptămâni, sigur s-ar vedea pe test. Dacă totuși ești cumva, nu face avort, mai bine dă copilul spre adopție decât să-l omori.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa fii disperata, te-a violat baiatul?
Nu ai facut sex consensual?
Daca da, inseamna ca ai facut-o din placere, nu din dpserare si ca ti-ai luat toata responsabilitatea unei posibile sarcini.
Deci, daca intr-adevar exista o sarcina, este bine sa-i spui mamei acum, cand se mai poate face ceva, daca depaseste 12 saptamani, nu se mai poate face avort!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a exista o sarcina in cazul in care testul efectuat a avut rezultatul NEGATIV si din moment ce dupa acel ultim contact sexual s-au produs 2 menstruatii. Fara a avea date concrete privind ciclul menstrual si data exact la care a fost intretinut acel ultin contact sexual, nu se poate face o analiza obiectiva care sa fie probabil corecta. In modul in careeste prezentata intrebarea se pot formula doar simple pareri si niste presupuneri subiective lipsite de orice valoare. Pentru a se putea formula un RASPUNS sunt necesare urmatoarele precizari, informatii : 1. ) Data exacta de incepere a ultimelor 3-4 menstruatii avute, 2. ) data exacta a ultimelor 1-3 contacte sexuale, 3. ) daca ciclurile menstruale sunt regulate sau neregulate, 4.) daca sexul "incriminat" a fost neprotejat si daca da, unde s-a produs ejacularea. Doar stiind aceste date se poate formula un raspuns, care probabil va fi unul cert, sigur si corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai consultat un ginecolog, de unde stii sigur ca esti gravida?

| 私は日本が大好き a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina cu 5 zile inainte de intarzierea ciclului menstrual

| 私は日本が大好き a răspuns:

Mai fa-l odata, poti vorbi cu mama ta sigur va intelege, sa ai grija de tine

| Lola203 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, inceteaza sa te gandesti la ce e mai rau! Gandeste-te doar la viitorul tau ca studenta happy si mai multa grija data viitoare cand intretii relatii sexuale

| aldi43 a răspuns:

Buna, sa va prezint noul chat, European Chat aici puteti pune poze, va puteti cunoaste mai bine,
va puteti juca orice joc doriti, veti avea posibilitatea sa cunoasteti persoane noi si sa socializati cu persoane din alte tari,
daca vrei sa faci parte din grupul European Chat te rugam sa te în scrii în grupul nostru European Chat: https://www.facebook.com/groups/chateuropean/.
Daca vrei sa fie mai multi membri în grup te rugam distribuie grupul nostru pe mai multe grupuri de socializare si asa poate vei fii chiar tu Administratorul grupului