| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, vă rog să mă ajutaţi cu un sfat, am impresia că luna aceasta ciclu menstrual nu vrea să mai vină, o să las aici un instoric cu ultimele 3 luni de ciclu menstrual.
Însă luna asta a întârziat. Văd că nu vine, însă de 2-3 zile am o scurgere alba transparentă cam apoasă pe chilot şi dureri tip crampe şi înţepături în zona pelvisului. Precizez că am ovare polichistice şi mi s-a spus de către medici că rămân mai greu sau pot rămâne cu ajutorul tratamentului, de 2 luni am făcut-o neprotejat, după ce mi s-a încheiat ultimul ciclu până în ziua de ieri am făcut-o aproape zilnic neprotejat cu ejaculare în mine, azi am făcut un test deşi mult prea devreme făcut, a ieşit negativ, nu ştiu. Poate îmi întârzie de la ovare polichistice, altfel nu ştiu care ar fi cauza.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care tu ai ciclul de tip NEREGULAT din cauza ovarele polichistice, nimeni nu-ti poate confirma cand este ovulatia si cum ai avut sex neprotejat, ai toate sansele sa fii gravida.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa vezi daca esti gravida.

| Floridori a răspuns:

-19.06-22.07 = ciclu de 34 de zile;
-23.07-25.08 = ciclu de 34 de zile.

Daca si cele anterioare acestora au avut aceeasi lungime, ai un ciclu regulat de 34 de zile, asta insemnand ca actualul ciclu este cuprins intre 26.08 si 28.09.

Daca lungimea se mentine, urmatoarea menstruatie ar trebui sa inceapa pe 29.09.
Deci nu vad de ce spui ca intarzie...

Dar fiindca nu ai dat date suficiente, cel putin din aprilie-mai, este greu de estimat daca ciclurile tale sunt mereu de 34 de zile si ultimele doua au fost doar o coincidenta.
Aici tu stii mai bine.Calculeaza lungimea pe ultimele 6 luni si vezi daca toate se incadreaza in lungimea de 34 de zile, +/- maxim 1 zi. Daca da, atunci pe 29, maxim 30, ar trebui sa inceapa. Daca nu este acesta cazul si lungimea difera, atunci exista o neregularitate din cauza ovarelor polichistice si a dereglarilor hormonale si nu se poate stabili o data.

Testul de sarcina a fost facut prea devreme, asa ca, daca vezi ca menstruatia nu apare intre timp, repeta-l dupa cateva zile.

Numai bine!