| Aghireirs a întrebat:

va rog să-mi spuneți exact cum se folosește "pastila de a doua zi". Acum am avut un contact sexual dar nu stim sigur dacă a intrat sperma in mine sau nu…multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) numita si pastila contraceptiva de urgenta, se foloseste doar in cazul in care exista posibilitatea sa se formeze sarcina si probabilitatea este de peste 70 - 90% adica in situatiile in care actul sexual este intretinut in una din zilele perioadei fertile reale a ciclului menstrual si in mod cert/ absolut sigur sperma a ajuns in vagin. Intr-un astfel de caz este indicat si recomandat ca pastila contraceptiva sa fie folosita pe cat este posibil in primele 24 de ore dupa incident.
Insa atunci cand femeia este in situatia in care ea NU stie :
-- daca este in una din cele 4-5 zile care apartin de perioada fertila a ciclului menstrual,
si de asemenea/sau este in dubii asa cum esti si tu :
-- ''acum am avut un contact sexual dar nu stim sigur dacă a intrat sperma in mine sau nu''
Intro asemenea situatie trebuie sa cumperi cat mai urgent de la farmacie un tester de fertilitate si ovulatie tip banda care sa fie facut cat mai urgent este posibil.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
In astfel de situatii incerte sau nesigure, orice femeie care este catusi de cat normala, logica, rationala si mai ales responsabila isi face un astfel de TEST DE FERTILITATE si OVULATIE, pentru a stabili si determina cu maxima precizie de peste 97-98% daca in acest moment este in una din zilele perioadei INFERTILE sau intr-o zi a perioadei FERTILE a ciclului menstrual.
In prospectul insotitor al produsului este explicat detaliat modul in care se efectueaza testarea si de asemenea este ilustrat cum va arata un test cu rezultatul NEGATIV sau POZITIV.
-- Daca rezultatul obtinut este NEGATIV inseamna ca in mod sigur esti in perioada INFERTILA a ciclului menstrual si in aceasta situatie este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma a ajuns in mod cert/sigur in vagin.
Daca rezultatul obtinut este POZITIV inseamna ca in mod sigur esti in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, caz in care formarea sarcinii este mai mult decat POSIBILA si trebuie sa fie folosita pastila contraceptiva de urgenata (Escapelle sau Postnor2).
Probabil ca aceasta explicatie iti va fi de folos pe viitor ca sa stii cum trebuie sa procedezi intotdeauna corect. Multa sanatate!

| Aghireirs explică (pentru corbulalbrosu):

Buna,putem vorbi pe privat?

| kb9 a răspuns:

Pastila contraceptiva se administreaza pe cale orala cu apa
Data viitoare foloseste prezervativ, e cu 40% mai eficient