| anonim_4396 a întrebat:

Voi încerca sa nu ma lungesc foarte tare happy

Eu și iubitul meu avem o relație de 2 ani jumătate. El este student la Iași, iar eu trebuie sa îmi aleg centrul universitar și m-am gândit ca București este cea mai buna varianta.

Noi ne dorim foarte mult sa rămânem împreuna. Eu nu l-am condamnat când a făcut alegerea de a da la Iași, dar el deși nu îmi impune sa dau la Iași se cearta mereu cu mine pentru ca nu îmi pasa de el și pentru ca o sa avem o relație la distanță foarte lunga pana sa trăim in același oraș.

El dacă cere un transfer la București trebuie sa plătească taxa in fiecare an de 10.000 lei și nu vrea.

Eu sunt dispusă sa întrețin o relație la distanță și sa ne vedem săptămânal (o data sa vina el și o data sa merg eu), el îmi spune ca nu știu cum e sa stai între străini și cupluri și ca s-a saturat sa se simtă singur.

M-am saturat de discuțiile astea, nu știu ce sa fac sa îl calmez, doar despre asta discuta non-stop.

Ma interesează părerea celor care au o relație la distanță sau care au trecut prin așa ceva la rândul lor big grin

9 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

O sa va despartiti oricum daca unul dintre voi nu se sacrifica pentru relatiehappy

| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu, de ce nu ai ales iasul?
Daca vrei sa fii cu el, unul din voi trebuie sa decida si sa se sacrifice.
In cazul vostru, se pare ca nici unul nu-i inetresat sa faca compromsisuri sa fie cu celalalt, dominati probabil de egoism si lipsa de sentimente puternice.
cand pui propriul interes inaintea sentmimentelor, demosnterzi ca "dragostea voastra" este mai putin importanta, decat cariera personala.
Am un ingur lucru sa iti spun: relatia la distanta nu functioenaza!
Nu are importanta ce spui tu ca esti dispusa sa faci, cand demonsterzi contrariul, alegand sa nu te sacrificii, odata ce alegi sa fii la departare de 3-4 ore de el.
Daca il iubesti cu adevarat, alege Iasul!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Facultatea e mai slaba la Iași... sunt olimpică naționala și vreau sa fac o facultate ca lumea.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea nu-i mai slaba, este doar o parere eronata, cine vrea a invete carte, invata la orice facultate din tara.
Dupa cum vad, prioritatea la tine nu-i iubitul ci cariera, ceea cea va duce oricum la o separare si ulterior la ruperea relatiei.

| Freya1 a răspuns:

Daca unu dintre prteneri nu se sacrifica pentru bunastarea relatiei totul se va duce pe apa sambetei.Intelegeam daca erai si tu dezamagita sau sufereai dar asa ii dau dreptate lui, si eu stiu ce inseamna sa stai si sa iti astepti iubirea cu saptamanile sau lunile si adevarul este ca sa dai 10.000 de lei anal plus chirie, plus mancare, plus haine in conditiile in care amandoi sunteti studenti si nu aveti timp de munca e greut.Eu inteleg ca esti olimpica si vrei sa ai un viitor stralucit dar o facultate e facultate si in Bucuresti si in Iasi, iar daca tu nu vrei sa te duci la Iasi iar el nu vrea o relatie la distanta ce e de inteles despartitiva.
Dar cred ca puteti sa ajungeti la un compromis si sa lasati unul de la altul fara sa stati la distanta.

| Andreeush a răspuns:

Facultatea poți să o faci și la Iași, numai să înveți.
Dar din câte văd nu prea te-ar interesa.
Nu o să vă mai vedeți așa des.

| Sofer a răspuns:

De ce nu alegi sa ramai la Iași? Poți face o facultate și acolo și sa fi aproape de iubitul tău.

| SandraEve a răspuns:

Daca iubirea era cu adevarat puternica, ai fi ales iubirea. Normal ca el iti vorbeste non-stop despre asta...vede ca nu iti pasa de el, de relatie, de ceea ce ati cladid, de voi. Il lasi balta atat de usor. Cine nu s-ar simti prost? Oricine, mai putin tu si alte persoane care nu au sentimente puternice.
Draga mea, daca pe tine nu te doare ca il lasi acolo si ai ales atat de simplu ce sa faci e clar ce e mai important pentru tine. Du-te acolo dar lasa-l sa fie cu adevarat fericit langa cineva care chiar il merita.

| 90210 a răspuns:

Eu am avut relatie la distanta aproape 2 luni de zile si a fost oribil. El statea in UK pentru ca isi gasise job acolo si eu ramasesem in Romania la facultate. Pana la urma el a renuntat la job ca sa vina in tara sa fie cu mine. Acum suntem de aproape 2 ani impreuna. Pana la urma unul dintre voi va trebui sa se sacrifice.