| Steluta444 a întrebat:

Bună TPU, voiam să vă întreb dacă există pe piață un fel de anticoncepționale p care le poți lua oricând nu neapărat să fac tratament zilnic cu ele si dacă se pot lua de la farmacie fără rețetă, mulțumesc anticipat. Apropo nu îmi ziceți de pastila de a doua zi deoarece aia este cu totul altceva

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista si protectia contraceptiva locala si doar de moment oferita de ovulul contraceptiv (spermicid) care asigura o contraceptie locala, care are o eficacitate limitata la timpul de 4 ore si se utilizeaza inainte de fiecare act sexual. Cele 2 marci de ovule spermicide comercializate in tara noastra, Pharmatex si Contracept M, pot fi folosite in asociere cu diafragma, cand se doreste o contraceptie episodica si in cazul contraceptiei orale realizat prin pastile AC, in cazul in care s-a uitat administrarea contraceptivului oral.
https://www.csid.ro/medicamente/contracept-m-ovule-189-mg-11716359
https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2767_14.08.02.pdf
https://clicksanatate.ro/......e/a1886320
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Nu exista...anticonceptionalele trebuie luate in fiecare zi altfel efectul e redus

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, se cheama "pastila de a doua zi" si se ia 1 singura data in viata, deoarece are efecte negative drastice, care-ti afecteaza sistemul hormonal, endorcrin, iar in timp poate produce chisturi, noduli si cancere.
Ce poti lau oricand faci sex, fara nici un efect secundar, este PREZERVATIVUL! Nu costa mai nimic, nu doare, nu musca, poate fii folosit doar atnci cand faci sex si foarte important: nu are nici un efect negativ, pentru nici unul din partnerii de sex.

| Donsavas a răspuns:

Da,se pot lua fără reteta dar riști să te imbolnavesti dacă nu te vede regulat un medic. Mai devreme sau mai tarziu tot vei apela la unul, din cauza efectelor secundare.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu exista asa ceva