| Anxiousy a întrebat:

vreau sfaturi in legatura cu urmatoarea chestie

Sunt intr-o relatie de 1 an si 2 luni, avem amandoi 17 ani, dar ea este virgina.

In tot acest timp i-am demonstrat ca o iubesc, dar ca in orice relatie, trebuie sa trecem si la etapa urmatoare, ii este rusine si daca ii pun mana pe fund (prin chiloti) dar o pot saruta pe sani etc.

Sambata vine la mine si ma gandeam ca atunci este cea mai buna ocazie, pentru ca daca ea nu vrea sa faca asta, inseamna ca nu ma iubeste asa mult, iar sexul este ceva sanatos intr-o relatie si este ceva normal (daca sunteti copii de 14 ani nu va ganditi sa postati gen mai asteapta etc, inseamna ca nu stiti ce inseamna o viata sexuala)

Nu vreau sfaturi gen : cina romantica, baie in doi, etc. (sigur nu ar accepta sa facem o baie impreuna, deci nu)

Ce trebuie sa fac, ce trebuie sa ii spun, pentru ca sincer avem destul timp impreuna incat sa avem incredere reciproca maxima, si sa ne daruim si mai departe unul altuia.

Cum sa o fac sa fie pregatita psihic?

Aici ori o pierd ori o castig, alte idei?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima la care o femeie isi poate incepe viata sexuala, din punct de vedere medical este de 17 ani si jumatate, dar de preferat ar fi dupa 18 ani. Deci daca o iubesti, astepti pana atunci si nu o grabesti. Este foarte mica inca, nu e pregatita nici macar fizic pentru sex, cu atat mai putin psihic, tu incerci practic sa o fortezi, sa o santajezi sa faca ceva anormal la varsta ei. Sexul este benefic intr-o relatie intre persoane MAJORE, ceea ce nu este inca cazul al voi.
Ca sa fie pregatita psihic, ii lasi timp. O lasii sa-si faca majoratul si abia apoi o iei usor-usor, azi o saruti pe sani si continui asa o luna-doua, apoi mai faci un gest si mai continui o luna-doua, etc. Nu are nici un sens sa te grabesti, mai ales ca pretinzi ca ai sentimente reale. Daca tot aveti timp, ce rost are sa fortezi ceva anormal? Nu mai bine astepti un pic si faceti dragoste cand totul va fi bine si frumos?

| Anxiousy explică (pentru Brigaela):

Care ar fi etapele cum spui tu (asta pentru mai tarziu) ca am luat in considerare ce ai spus. ea mi-a spus ca vrea sa fie ceva romantic. si mi-am propus (saptama viitoare sper si imi doresc sa iau sala, ca sa iau permisul) si voi organiza o vacanta in doi la munte, dar care sa fie etapele?
Saruturi, sarutari pe gat, sarutari pe sani, mana pe fund, si pe urma o dezbrac usor. dar cum sa o fac sa accepte ea asta, cum sa o pregatesc psihic? Sunt in stare sa fac orice pentru ea pentru ca o iubesc, si vreau sa o ajut si din punct de vedere psihic cu asta, si din punct de vedere fizic (asteptand-o)

| Brigaela a răspuns (pentru Anxiousy):

Deocamdata, daca mergeti in doi la munte, ia doua camere separate si nu accepta sa ramai peste noapte in camera ei sau ea in a ta. Nu uita, mai ai un an pana incepi sa te gandesti la sex, in aceasta clipa este raspunderea ta sa nu accepti sub nici o forma sex (nu are nici varsta minima).
In nici un caz nu depasesti acum sarutari scurte pe sani, fara atingere a organelor genitale, fara dezbracat de nici un fel, fara insistente. O ajuti psihic neinsistand deloc, lasand-o intotdeauna sa-si doreasca sa mai fi facut un pas, oprindu-te cu un pas inainte ca ea sa fie satisfacuta. de exemplu, daca stii ca se asteapta sa o saruti pe sani, n-o face, mangai-o dragastos si scurt si gata.

| Anxiousy explică (pentru Brigaela):

Deci cheia este sa o fac pe ea sa isi doreasca asta, asa o voi ajuta psihic, sa o fac pe ea sa se gandeasca ce urmeaza sa fac, dar de fapt sa fac invers si sa ii intorc ei gandul ca sa simta ca vrea mai mult

| Brigaela a răspuns (pentru Anxiousy):

Da, dar e inca prea devreme sa te gandesti la asta. Toate astea sunt pentru la anul.

| neutrino a răspuns:

In primul rand nici tu nu esti pregatit, dar ai vointa sa o pacalesti cu o proasta teorie despre iubire. Se pare ca vei avea noroc, ca doar o fata nu vine la un baiat acasa pentru a bea o cana cu apa rece.

| Anxiousy explică (pentru neutrino):

A mai venit la mine dar niciodata nu s-a lasat cu sex

| neutrino a răspuns (pentru Anxiousy):

Cu siguranta, nu din vina ei.

| Vix999 a răspuns:

Nu cred ca TU esti cel in masura sa decida cand e cel mai bun moment!

| December a răspuns:

Pai nici tu nu sti ce e aia "viata sexuala", nici tu nu ai exoerienta. Asta ce povestesti tu aici e vrajeala si incerci s-o prostesti si pe ea. Poate ai sanse; ca sunt destele fete mici si prostute. Realizeaza ca nu are decat 17 ani si nu e obligatoriu sa fie pregatita numai ca asa consideri tu! Daca e si mai timida e clar. Nu-ti fa sperante prea mari. Poate o sa te lase sa-i "faci" mia multe ca ultima oara, dar nu fi sigur ca va merge pana la capat. Trebuie sa ai rabdare. Va veni si ziua aceea.

| CristinaVrajitoarea a răspuns:

Desteptule las-o sexul se face dupa casatori sa fii timida este cea mai buna calitate a unei fete asa ca nu fi badaran