| PanR98 a întrebat:

Buna! Trec la subiect. Am 22 de ani si nu ma masturbez deci nu am introdus niciodata obiecte in vagin. Am observat ca sunt un pic diferita jos, e g...a un pic mai mare fata de ce vad pe net la virgine dar nu e nici ca la cele care si-au început viata intima. Oare de ce? Pentru mine e foarte important sa arat sotului ca sunt virgină, vreau neaparat sa sangerez. Mentionez ca de mica (clasa a 4a) am început sa fac sport(alergat, mers pe bicicletă, spagatul, exercitii de toate felurile numai sa arat bine). E posibil ca sportul sa îmi fi afectat cu ceva himenul? Pana acum nu am simțit durere decat pe timpul menstruatiei. Nu mi-a curs sânge în alte contexte. Locuind la tara fara accesul la internet care este acum am avut alte activități, una dintre ele era culesul cireselor deci ma cataram în copaci. Scopul meu cel mai mare în viata fiind cariera, nu am acordat importanță efectelor adverse pe care le pot avea exercițiile si nici băieților. De ceva timp ma gandesc sa ma așez la casa mea si ma informez cum sa fiu buna în toate pentru soț. Nu prea îmi mai gasesc liniștea gândindu-ma ca voi fi o dezamagire pentru el daca nu imi va curge sânge si daca nu mai sunt virgina. E posibil sa îmi fi afectat himenul, voi mai sangera la primul contact, cum fac sa sangerez?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale si/sau a faptului ca himenul areo constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca nu ai mai fi virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema :
"Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pur si simplu membrana care formeaza himenul in foarte mare masura NU este vascularizata, situatie intalnita in cazul a circa 47% din numarul total al fetelor.De asemenea in cazul a circa 11% dintre fete membrana se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul lor din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sa si sângereze în momentul deflorării.
-- in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre fetele rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări ample de desfacere/indepartare a picioarelor, facand balet, spagatul, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta cu totul inexistenta, fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate.
Chiar daca vaginul tau s-a largit destul de mult largit ca urmare a practicarii masturbarii intravaginale si exista si posibilitatea ca himenul sa nu mai existe si astfel ''pasarica'' ta sa fie in prezent DEFLORATA si in aceste conditii tu esti in continuare VIRGINA. Dezvirginarea ta ca femeie, se va produce doar in momentul in care va fi introdus pentru prima data un penis real/adevarat al unui barbat in vaginul ''pasaricii'' tale chiar si posibil/probabil... deflorate. Multa sanatate!
Articolul a fost prezentat in intregime in ziarul :
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iti inteleg punctul tau de vedere insa... de ce pui asa de mult accent pe acest aspect? Esti virgina, nu ai facut asta pana acum si o sa o faci cu sotul tau, cum ai spus si tu. Ce mai conteaza altceva?
O sa curga sange cel mai probabil, din pozele pe care le-ai vazut sigur nu se intelegea mare lucru, fiecare femeie este diferita in felul ei. Dar indiferent de cantitatea de sange sau ce o sa se mai intample atunci, daca sotul tau este un barbat matur la minte, care este deschis la minte si intelege aceste lucruri, nu o sa ai nici macar o problema legata de acest aspect.

Cum sa nu iti gasesti linistea altfel? Dar da, cum ai spus si tu, te-ai axat pe alte lucruri, dar iti zic ca in lumea asta mare, marea majoritate a oamenilor inteleg acest aspect si nu ar trebui sa se ia dupa cantitatea de sange de la primul contact sexual.

Numai bine!

| PanR98 explică (pentru DoarBogdan):

Pentru mine virginitatea nu reprezinta doar actul. E mai mult de atât. Având un tata dur care mai mereu vorbea nerespectuos cu mama, tot timpul numai cearta am ridicat ziduri fata de partea masculina. De la 18 nu am mai vrut sa accept banii tatălui, mi-am promis ca nu o sa depind de vreun barbat in viață si ca nu o sa-l las sa îmi invadeze intimitatea, distanta fiind cea mai mare placere fata de bărbați. Multa vreme nu am dorit sa aud de băieți, eram drăguță cand era vorba de ceva profesional daca se trecea limita puneam punct. A trecut timpul, am întâlnit un băiat parca desprins din alta lume, atata bun simt si frumusete sufletească nu am mai întâlnit, o adevarata comoară. Si vreau sa fiu pentru el tot o comoară. Sa-i arat ca-l merit, ca e singurul care merita sa ma cunoasca. As merge la ginecolog, nu e problema deloc de bani la mine. Insa vreau ca el sa faca inaugurarea nu cine stie ce doctor. Am studiat psihologia la facultate, pentru orice gasesc metode de vindecare dar pentru asta nu. Sunt foarte ordonata si disciplinată dar aici nu reușesc (probabil niciodata nu voi reusi) sa trec peste traumele adunate ca ele oricum continua.De asta e atat de important pentru mine sa ma casatoresc virgină. E zidul pe care l-am pus pentru a ma proteja, intimitatea fiind extrem de importanta pentru mine. Sincera sa fiu, sunt geloasă pe fetele care reusesc sa se indragosteasca mai repede care nu au situații atat de complicate. Nu sunt si nici nu vreau sa fiu măicuță, tot muritoare cu greseli sunt. Virginitatea nu repr neapărat curatia (bine si asta intr-o oarecare masura) ci scutul meu fata de partea masculină.

| mihai69 a răspuns (pentru PanR98):

Dacă tu, virgină fiind, NU te consideri așa doar din cauză că arăți diferit de nu'ș'ce poze vei fi văzut tu pe te miri unde... Atunci scuză-mă, ai studiat psihologia aia fix degeaba. La fel și restul materiilor, cum ar fi anatomia și fiziologia de pildă...
Da, e posibil să nu sângerezi, dar asta nu te face mai puțin virgină. La fel cum nu te afectează în acest sens nici masturbarea (care, apropo, e mult mai plăcută daca o faci doar la exterior - dar asta e altă poveste).

| LoveSleep a răspuns:

Daca ai 22 de ani si nu te masturbezi, ultima grija a sotului tau ar fi faptul ca nu sangerezi.

| Gabryel85 a răspuns:

Eu presupun că nu te masturbezi tot de frică că te-ai putea dezvirgina. Stai fără grijă, dacă te atingi pe clitoris nu vei avea nicio problemă. Pentru soț vei fi o dezamăgire dacă nu vei fi suficient de senzuală și nu vei ști nici chiar tu ce plăceri ascunde corpul tău.

| Anonimfath555 a răspuns:

Într-o relație nu contează doar sexul. Până la urmă și femeile au aceleași plăceri ca bărbații, nu văd un lucru rău să îți începi viața sexuală înainte de a te căsători. Nu toate femeile sângerează la primul contact sexual, iar sângerarea apare din cauza ca nu ești excitată asa cum trebuie.