| Mirunaaaa123 a întrebat:

Am 18 ani si de un an mi-am inceput viata sexuala...de cand mi-am inceput-o au inceput problemele cum ar fi infectii urinare si multe teste de sarcina.De cand mi-am inceput viata sexuala, adica in martie anul trecut, imi intarziase menstruatia 4-5 zile timp de 3 -4 luni.Se reglase, apoi intr-o zi am avut act sexual cu pertenerul meu cu care sunt impreuna de 3 ani si eram in ziua cea mai fertila si el nu ejaculase in mine dar dupa terminarea partidei am mai avut inca una la aproximativ 10 minute si stiu ca poate ramasese niste sperma pe tubul penisului asa ca mi-a fost frica si am luat pastila avortiva ellaone care mi-a cam dat ciclul menstrual peste cap.Incepuse sa imi intarzie iar ciclul si mai mereu aveam scurgeri vaginale abundente. Apoi se reglase iar dupa 1-2 luni.Mereu am acte sexuale cu partenerul meu neprotejat deoarece stie sa se controleze foarte bine si nu ejaculeaza in mine si chiar o scoate repede cand simte ca-i vine sa ejaculeze dar aveam momente cand imi intarzia ciclul si alteori nu.Mi s-a intamplat o data sa imi intarzie 7-8 zile si ma ingrijorasem.Acum o luna am avut iar contact sexual neprotejat fara ejaculare in mine cu partenerul meu si menstruatia trebuia sa vina pe 6 si nu a venit desi de vreo 3-4 zile ma dor sanii si vreo 2-3 zile i-am avut si umflati dar acum nu mai sunt si uneori am mici crampe sau intepaturi si pofte(asa am cand imi vine ciclul)insa mi-e frica sa nu fiu gravida.Sunt si stresata si sunt si racita de o luna aproximativ, stiu ca stresul afecteaza menstruatia dar raceala nu stiu sigur.Imi puteti da va rog niste sfaturi sau daca sunteti informati bine sa imi spuneti daca ati fost in situatia mea si ce trebuie sa fac? Va rog daca aveti de gand sa ma jigniti sau sa veniti cu hate, mai bine nu comentati.

12 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Doamne, decat sa stau cu asa stres in viata mea, jur ca mai bine nu as mai face sex laughing)
De ce nu va protejati? Chiar nu ai nici o scuza. Incearca sa folosesti NUVARING

| Mirunaaaa123 explică (pentru sofisis):

Cum am mai zis, daca ai venit sa comentezi sau sa ma judeci poti sa nu mai comentezi, ok?

| sofisis a răspuns (pentru Mirunaaaa123):

Mai bine invata sa iti asumi si prostiile pe care le faci si ceea ce postezi in spatiul publicwinking

| Goete a răspuns:

Cu privire la sarcina, daca ti-a raspuns Corbulalbrosu, ai deja raspunsul corect.
In ceea ce priveste infectiile urinare, stiu ca mama si sora mea (am aflat cand i-a spus) se spala cu apa cu bicarbonat de sodiu si cu o mica pompa de guma cu care se spala si in vagin, si e o solutie foarte buna pentru a trece infectia.

| Mirunaaaa123 explică (pentru Goete):

Infectia mi-a trecut, dar mersi de sfat..nu am inteles din mesajul lui corbu daca sunt sau nu insarcinata.

| Stefania1214 a răspuns:

Eu zic sa te duci la ginecolog, poti sa ai probleme cu ovarele

| Mirunaaaa123 explică:

Tind sa mentionez ca inainte de data la care trebuia sa imi vina ciclul menstrual adica pe data de 6, de pe 2-3 pana pe 5-6 am avut niste scurgeri maronii...ce poate insemna asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mirunaaaa123):

Acum 9 minute | Mirunaaaa123 explică:
Tind sa mentionez ca inainte de data la care trebuia sa imi vina ciclul menstrual adica pe data de 6, de pe 2-3 pana pe 5-6 am avut niste scurgeri maronii...ce poate insemna asta?
Asta inseamna ca s-a produs si desfasurat ultima menstruatie in perioada mentionata, insa s-a desfasurat mai atipic si mai anormal din cauza dereglarilor hormonale care inca actioneaza in organismul tau. Pastila avortiva ellaOne in destul de multe cazuri isi produce efectele nefaste pe o perioada si de 8-12 luni fata de momentul folosirii. Una dintre efectele secundare neplacute ale pastilei contraceptive este aceasta DEREGLARE a sangerarii menstruale care devine cu totul anormala si atipica comparativ cu menstruatiile produse inainte de folosirea ei. Multa sanatate!

| Mirunaaaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai si asta inseamna ca luna aceasta nu imi mai vine menstruatia? pai si de ce ma dor sanii? si asta inseamna ca pot fii insarcinata?

| Mirunaaaa123 explică:

Mi-a venit ciclul azi