| Antonia012 a întrebat:

Buna tuturor! Am 23 ani si in urma cu 6 zile am avut contact sexual cu iubitul meu. Dupa consumarea lui la 30 minute am avut dureri groaznice pana in momentul de fata. Nu sangerez doar am o scurgere galbuie urmata de mancarimi. Mentionez ca am vaginita care tot recidiveaza, de ce am dureri asa mari? Posibil sa am ruptura sau rana? sau sa fie infectia? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o ruptura, doar boli cu transmitere sexuala.
Mergi la ginecolog si de data asta ia in serios tratamentul sa-l faci corect pana la sfarsit, atat tu cat si partenerii de sex, fiindca te tot reinfectezi de la ei.
Ideal este sa inveti a folosii prezervativul, care nu musca, nu doare si nici nu-ti aduce boli cu trasmitere sexuala, care te pot nenorocii pe viata.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cel mai probabil, atat durerea cat si celelaltd simptome, sunt de la vaginita.

Cauza vaginitei o cunosti? Pentru ca in primul rand, aceasta trebuie tratata.In cele mai multe cazuri este vorba de Trichomonas (asta ar justifica pe deplin secretia de culoare galbena, fiind simptomul principal al acestei BTS), dar exista situatii in care vaginita este produsa de alti factori patogeni, sau chiar probleme hormonale.

Daca exista o cauza patogena, trebuie tratata cauza, atat in cazul tau, cat si in cazul partenerului, fara contact sexual pe toata perioada tratamentului si fara abateri de la recomandarile medicului.

Numai bine!

| Antonia012 explică:

Buna! Mai nou mi s-a inflamat foarte tare colul si imi simt uterul ca un balon

| Violleta2022 a răspuns (pentru Antonia012):

Fugi la spital, ca ceva nu-i in regula!
Sanatate multa!