| Dariaaaaaaaaa a întrebat:

Buna tuturor!

Am nevoie de niste sfaturi si nu as vrea sa le bat capul parintilor mei cu problemele mele.

Acum 4 luni am inceput sa ies cu un grup de amici,in acest grup sunt persoane de toate varstele si m-am indragostit de cel mai mare din gasca, un baiat de 19 ani pentru ca el era diferit de ceilalti adica nu injura,nu facea glume de prost gust,nu facea pe interesantul,la inceput mi-a fost rusine sa ii spun ca imi place de el,dar i-am dat semene ca il simpatizez si el pot spune ca a raspuns destul de pozitiv,adica imi lua mereu apararea, acum 1 luna m-a chemat la o plimbare in parc si atunci i-am marturisit ca il plac si spre surprinderea mea si el mi-a spus ca ma place, dar ca nu putem fi impreuna decat peste 2 ani sad normal ca m-am intristat(2 ani inseamna enrom),dar el m-a luat de mana si mi-a spus ca el niciodata nu a mintit si ca o sa ma astpete,pana la urma am fost de acord.

Ceea ce nu imi convine este faptul ca el umbla cu o fata,cand il vad cu ea ma doare enorm,el mereu ma intreaba daca m-am intristat si sa nu uit ce am vorbit si ca are si el nevoile lui si sa il inteleg,dar sincera mie nu imi place deloc ce face,adica amndoua suferim,daca el face ce a spus in sera aceea o sa o lase pe fata asta si o sa o faca sa sufere si pe ea,plus ca nici eu nu ma simt bine cand vad baiatul de care imi place cum saruta o alta fata,eu inteleg ca are si el nevoile lui,dar cred ca se pot gasi si alte rezolvari si eu as putea sa ma cuplez cu altcineva asa de plictiseala dar nu ar fi corect.

Eu il iubesc foarte mult si sunt dispusa sa astept, imi pare rau ca am scris asa de mult dar am vrut sa aveti detalile ca sa va dati cu parerea.

Astept niste sfaturi si multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Mi se pare ca esti a 5 roata la caruta pentru el, iarta-ma ca iti spun dar esti mica si nu gandesti iar el o sa profite.

| gratargratar a răspuns:

"Nevoia" sexuala se poate stapani. Sunt oameni care traiesc feciorelnici toata viata.

Este un baiat neserios si tu esti mica si usor de impresionat. Nu-ti mai fa de lucru cu el. In curand o sa ajungi la liceu unde o sa dai de baieti de varsta ta, cu gandirea ta si cu decenta aferenta varstei. Dragosteala o sa-ti treaca. Din pacate, la varsta asta, confunzi dragostea cu hormonii care se urca la cap. Mai tarziu o sa inveti sa faci diferenta.

Lasa-l pe asta in pace cu "nevoile" lui. Nu e baiat pentru a-ti intemeia o familie. Nevoile lui o sa-l duca la divort din prima incercare. Iti dau in scris.
Tie iti trebuie un baiat care sa fie in stare sa faca pentru tine ceea ce tu esti in stare sa faci pentru el. Daca s-ar fi pastrat eminamente pentru tine, ar fi fost altceva.
Chiar si peste doi ani (16 ani) esti prea mica pentru a-ti incepe viata sexuala (dpdv psihologic).

Numai bine!

| FrumuselulPpPpPp a răspuns:

Da, sigur, am mai auzit d-astea...
Baiatul e in Road to fuckboy.

| Xdekeru a răspuns:

De ce trebuie sa astepti 2 ani (eu am aceeasi prietena de pe la 9 ani si acum am18)dragostea nu are varsta

| Dariaaaaaaaaa explică:

Am uitat sa precizez ca eu am aproape 14 ani.

| RaduXZ9 a răspuns (pentru Dariaaaaaaaaa):

Adica stai tu in stand-by sa vad cum merge cu fata asta si daca o sa ma despart de ea te am pe tine de rezerva, la varsta asta adolescentii sunt ceva de genu' azi ma indragostesc de o fata maine stai ca imi place alta fata...
Tu trebuie sa fi tu insati