| Criis24 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea voastra. Incepe sa imi placa un baiat, suntem colegi de clasa chiar colegi de banca. Ne intelegem zic eu, destul de bine. Pana nu de mult timp il consideram ca un frate puteam sa vorbesc cu el in diferite domenii, dar acum mie teama ca incep sa simt ceva mai mult pentru el. Nu de mult timp, am observat ca este tot suparat in clasa si il intrebam ce are, iar de fiecare data primeam acelasi raspuns: "n-am nimic" sau "m-am certat cu niste prieteni, scuze da nu vreau sa vorbesc despre asta", dar intr-un final am reusit sa aflu ca el era indragostit de o alta colega. L-am sfatuit sa ii spuna acelei colege ca o place, si ce va fi va fi, candva tot va trebui sa faca acest lucru. Asa a procedat, dar aceasta colega nu a fost de acord cu relatia lor. De la un timp il vad mai fericit, incearca sa o uite pe acea colega, chiar daca ii va fi foarte greu deoarece se intalnesc in fiecare zii. As dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, el nu stie ca eu il iubesc, si nu stiu daca sa ii zic? Sincer mie teama de un raspuns negativ si ca as putea sa stric relatia de prietenie pe care o avem in acest moment. Si cum sa procedez? Sa ii zic in clasa, pe mess, la telefon. chiar nu stiu. Astept raspunsurile voastre.

2 răspunsuri:
| deliamaria13 a răspuns:

Spune-i-o pe mess.Trebuie sa afle! Chiar daca nu te place macar trebuie sa incerci! Incercarea moarte n-are!

| ingerasa a răspuns:

In viata trebuie sa stii si sa castigi, si sa pierzi. sa nu.ti fie teama de un "nu". incercarea moarte n.are. ai spus ca vorbesti cu el deschis. intr.o discutie de.a voastra, spune.i mai indirect ce simti, dar precizeaza.i de la inceput ca nu vrei sa stricatsi relatia de prietenie dintre voi.