| AndreeaAndreeoff a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o intrebare. Acum o zi trebuia sa imi vina menstruatia, dar după cum observ întârzie ceea ce pentru mine e puțin neobișnuit eu având un ciclu perfect regulat. Ceea ce trebuie să menționez este ca sunt răcită, si nu ma simt prea bine. Se poate ca răceala sa aduca această intarziere? Am luat un paracetamol acum 3 zile si de atunci nu am mai luat nimic, aa da înafara de faptul că am băut un theraflu. Deci de atunci nu am mai luat niciun medicament sau sa beau ceva contra racelii.
Ideea este ca am o pofta de mâncare grozavă. Ceea ce ma mira este faptul că sânii mei nu sunt asa înstăriți cum erau in alte dati cand trebuia sa imi vina menstruatia. Sunt preîntăriți.
Am avut contacte sexuale, unele neprotejate, altele protejate. Tin sa mentionez si faptul ca am evitat să fac sex in perioada in care stiam ca sunt fertilă!
Si mai vreau sa adaug faptul că de 3 zile sau chiar 4 a început să îmi curgă o secretie laptoasa, alba, inchegata bine.
Va rog, ajutati-ma! Ofer FUNDĂĂĂ!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual uneori din motive cu totul inexplicabile poate prezenta o mica abatere in +/- de 2-3 zile. Insa in situatia prezentata si precizata in prezenta intrebare, pe baza starilor existente/amintite nu se poate exclude in totalitate posibilitatea de a se fi format o sarcina si instalata in uter. In cazul in care ar exista o presupusa sarcina instalata pana in acest moment ar fi produs o cantitate de hormon hCG, care sa poata fi identificata de un test sarcina ultrasensibil. Testul care este efectuat acum, s-ar putea sa prezinte rezultatul POZITIV in proportie cuprinsa intre 90% si 98%. Sau sa fie efectuat un test de sarcina beta-hCG intr-un laborator de analize medicale pe baza analizarii unei probe de sange, al carui rezultat in acest moment are o acuratete de peste 98%. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate din cauza racelii ți-a întârziat menstruatia.
Însă dacă zici că ai avut contacte sexuale neprotejate atunci există și riscul de sarcină.
Fă un test de sarcină pentru orice eventualitate.