| Andreas20 a întrebat:

Buna tuturor!happy...am si eu o MARE problema: am avut contact sexual cu iubita mea si din greseala sau din cauza ca m-am grabit am pus prezervativul invers,a atins doar varful penisului(nu l-am rulat),imediat l-am intors si doar apoi l-am rulat in mod normal iar actul sexual l-am continuat folosind acel prezervativ!,credeti ca este vreo sansa sa ramana insarcinata?,ne e frica de lichidul preejaculator(desi eu nu am simtit sa fie), iar ejaculari anterioare nu au fost(stiu ca atunci ar fi fost un risc mai mare)...stim ca regula de baza e ca trebuie imediat schimbat,dar era ultimulsad, are rost sa ia pastila de a 2-a zi sau probabilitatea de a ramane insarcinata e destul de mica?, va rog frumos astept ceva pareri! Multumescbig grin

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU are rost să ia "pilula de a 2-a zi", deoarece NU există riscul să rămână însărcinată DOAR de la acel "incident" - bănuiesc că DUPĂ actul sexual aţi verificat prezervativul să NU fie rupt ( şi era ok )!

Doar atunci când ai ejaculat în ea ( chiar dacă te-ai „scăpat" doar puţin ), TREBUIE să folosiţi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" – se găseşte în farmacii şi costă între 60-80 lei, în funcţie de tipul tabletei şi de farmacie!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 84% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :

http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

| Andreas20 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, parca ne-am mai linistit putin acum! ..am vorbit si cu medicul de familie care ne-a spus la fel:nu e necesara o contraceptie de urgenta!, sper totusi sa nu fie nici un risc de sarcinaworriedworried...

| Andreas20 explică (pentru bursuc001):

Si DA l-am verificat! totul a fost okay, prezervativul nu a fost rupt!, tot ceea ce ne-a ingrijorat a fost acel incident de dinainte, care speram sa nu se mai repetebig grinbig grin

| bursuc001 a răspuns (pentru Andreas20):

Puteţi sta LINIŞTIŢI că nu e nici o problemă!

Mersi pentru "fundiţă"!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic ca riscul este mic si nu cred ca e nevoie sa ia pastila

| euI a răspuns:

Daca nu ai ejaculat nu are de ce sa iti fie frica. sansele sunt minime. acum ramane la aprecirea voastra sa ia sau nu pastila de a dua zi.in plus ea se ia la prescriptia medicului nu dupa ureche. multa bafta si mai multa atentie data viitoarewinking

| Andreas20 explică (pentru euI):

Pai fireste am ejaculat doar dupa, inainte(adica la momentul problemei cu prezervativul) nici vorba, ideea e sa nu fi fost ceva ceva de la lichidul preejaculatorsad, deci mna nu stiu, pai am vorbit cu un medic care ne-a recomandat sa nu luam, dar ne e totusi putin frica.sad

| FuLLSeNSaTioN a răspuns:

Multi se chinuie luni intregi sa faca un bebe, iar voi va speriati atat de usor (desi va inteleg big grin ). Parerea mea : nu are cum sa ramana insarcinata.