| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o poveste de spus: in urma cu 2 luni si ceva am cunoscut un baiat pe facebook (mentionez ca m-a bagat in seama din senin). Am inceput sa vorbim, pentru ca mi s-a parut o persoana ok la prima vedere. Pana la urma, am acceptat o prima intalnire. M-a surprins intr-un mod placut pentru ca nu s-a avantat ca restul baietilor sa ma sarute atat de repede, desi imi daduse destule semne ca are intentii serioase si nu urmareste doar ceva de moment. Toata ziua vorbeam, tratam toate subiectele posibile, imi placea enorm ca ma asculta foarte atent, ca e captivat de parerile mele...cu cat ieseam impreuna mai des, cu atat mai tare incepea si mie sa-mi placa de el mai sus de nivelul de prietenie. Ajunsesem sa-mi doresc si eu o relatie, dupa luni bune in care am preferat sa am parte de libertate. Simteam ca omul asta are sa ma sprijine in viitor (avand in vedere ca vorbeam despre planurile noastre), am remarcat ca era educat, ca nu ii fug ochii dupa alte fete si ca atunci cand imi spune ceva frumos este sincer. Se vedea in ochii lui asta.
Trecusera saptamanile, relatia chiar parea sa avanseze, ne obisnuisem unul cu altul, ne vizitam acasa (ba eu la el, ba el la mine).
Pana cand, intr-o seara, ma aflam la el acasa, ne pregateam de culcare. Stateam amandoi in pat si vorbeam. Fara sa anticipez ca va trece la subiectul asta delicat, m-a intrebat despre fosti prieteni s.a.m.d...Eu, fara sa gandesc deloc, m-a luat gura pe dinainte si i-am povestit ca am trait si o "aventura de o noapte". Tin sa precizez ca la inceput imi spunea ca nu-i vine sa creada ce fata inocenta sunt, crezuse chiar ca sunt virgina, ca paream foarte timida.
A ramas profund dezamagit si s-a pus sa doarma. In noaptea aia nici nu s-a mai atins de mine. Eu nu puteam sa inchid un ochi de spaima, ma gandeam la ce-i mai rau.
Venise dimineata, l-am facut sa inteleaga situatia, ca regret ce am facut, ca a fost din cauza unui episod de depresie din trecut si aia a fost un fel de refugiu, nicidecum nu a avut importanta. Cu tipul respectiv nu am mai pastrat legatura si nu s-a pus problema de implicatii emotionale.
Chiar crezusem ca s-a resemnat cu ideea si ca va trece peste. Eu nu-i dadusem motive sa se indoiasca de mine, as fi putut jura in fata Bisericii ca nu-l voi insela toata viata mea.
Pe urma, am observat o schimbare la el. Nu ma mai cauta asa de des, incerca doar sa mascheze starea lui interioara cu cate un mesaj la cateva ore. Am facut Pastele impreuna (nu a fost prea in apele lui) si cand ne-am intors in oras, el a plecat acasa la parinti (nu sta in acelasi oras cu mine, e doar la facultate aici). Tot incepea sa-mi zica ca se simte rau, ba ca are febra, ba aia, ba aialalta...Si marti m-am trezit cu ditamai pomelnicul, in care zicea ca nu mai rezista, ca a luat decizia asta dupa ce a meditat mult la ea, ca dupa o luna nu a putut trece cu vederea incidentul meu din trecut si ca spera ca eu sa gasesc o persoana care sa ma merite, cu conditia sa accepte si asta.
Sunt terminata, plang de cate 3 ori pe zi, ma simt ca si cum ar fi smuls tot ce aveam mai bun din mine. Am impresia ca orice baiat pe care l-as intalni acum nu m-ar mai trata asa de perfect cum a facut-o el, sau daca ar fi asa, tot nu l-as iubi ca pe el.
Voi ce parere aveti despre ce mi s-a intamplat?

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu mai plinge, respectivul e un BOU. Nu te merita. Mai bine ca s-a intimplat acum decit sa il fi luat naibii de barbat si sa il apuce din senin dupa aia ca nu aveai supapa intacta cind v-ati cunoscut...
P.S. Cind nu ii fug ochii dupa alte fete, atunci are probleme psihice. S-a demonstrat intre timp ca e cu capu', din pacate.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca omul se schimba si la fel ca el nu cred ca o fata care a avut o aventura cu cineva e o persoana serioasa, personal il inteleg si i dau dreptate lasa-l si vezei de mai multe aventuri cu alti, o fata serioasa nu are aventuri

| mihai69 a răspuns:

E bine că măcar e sincer. Mai bine că s-a întâmplat așa; citind, mă așteptam să fie un deznodământ mai nefericit, dar ce spui tu aici e chiar OK.
Asta e, sunt oameni care nu pot accepta unele lucruri, nu e vina lor.
Mulțumește-i pentru clipele frumoase și urează-i să dea peste o neprihănită.

| Oana92 a răspuns:

Tipul e un idiot. Ce ai facut in trecut e alegerea ta si nimeni nu ar trebui sa o judece. In fond nu ai omorat pe nimeni, ai ales doar sa te simti bine cu un oarecare barbat. Daca omul nu poate accepta asta e clar ca e mult prea inchis la minte si ar fi ajuns la un moment dat sa te faca sa te simti prost si pentru o fusta prea scurta, un decolteu prea adanc, un machiaj prea puternic sau o conversatie banala cu un alt barbat.

| pufulescu a răspuns:

Dar tipul ala are cam la 50 de ani sau cum de are gandirea asta? Vrea fata mare? Citesc multe minuni pe siteul acesta dar asta e chiar rara. Nu mai jeli dupa el ca nu rost, e doar mofturos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipul e un idiot iar tu ești și mai proastă că plângi după el.

| Eduard196 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti spun sa fiu mai delicat cu tine dar stii? nu trebuie sa faci asta pana dupa ce te casatoresti si poate el era cel cu care trebuia tu sa fii. Acum ca ai facut-o nu stiu ce sa iti spun. Chiar daca nu ii spuneai el tot ar fi aflat mai tarziu si poate ar fi fost si mai rau. Pe un baiat il doare cand fata a mai facut si cu altii inaintea lui. Acum lasa timpul sa treaca si asteapta sa vezi ce se intampla. Si inca un sfat. Ai incredere in Dumnezeu chiar daca nu vezi nici un motiv. In rest chiar nu stiu ca baiat ce sfat sa iti mai dau

| antrenorfericirero a răspuns:

E o experienta interesanta de viata!
In aceasta realitate exista alegeri si consecinte, problema este ca de cele multe ori facem alegeri inconstient, bazandu-ne pe ceea ce simtim nu pe ceea ce este stim ca este adecvat/adaptativ.

Desi facem alegeri in mod irational trebuie sa ne asumam consecintele in mod rational!

| micutu25 a răspuns:

Lasal in pace. E un Bou cum sa se supere ca ai avut o aventura? El mai este virgin? Ori cum u nu l-ai inselat a fost o aventura din trecutul tau cand poate nu il cunosteai pe el. Dai viteza la fraier. Viata nu asteapta.

| Tortionarul a răspuns:

Tipul e cumva preot? Ok, acum lasand gluma la o parte, aici e vina parintilor. E asa, pentru ca asa a fost crescut, si nu ai ce sa-i faci...nu ai cum sa schimbi intr-un timp foarte scurt, comportamentul pe care i l-au atribuit parintii in 20 de ani, sau cati are. Nu cred ca ai ce sa faci ca sa va impacati. Uite un sfat pentru viitor: nu mai pune suflet asa usor in relatii, pune si tu dupa vreo 3-4 luni, si nu pune prea mult, ca risti sa-l pierzi. Sper sa nu ajungi in depresie din cauza acelui dobitoc, ca nu merita...