| veroo a întrebat:

Buna tuturor am si eu o problema si sunt pe cale de a face o prostie, ajutati-ma va rog pling si sunt disperata ii supar pe cei dragi deoarece nimeni numa intelege si numa asculta...cum sa procedez idee n-am:am 15 ani si faptul ca ma inteleg foarte bine cu profesori la scoala si cu colegii si chiar am fost si craciunitza cu un coleg pe unele fete le erita acest lucru si permanent imi fac rau mereu ma cert cu ele, acasa mereu ma cert cu parintii le pasa doar de fratele mai mare mereu tipa la mine ba chiar si mi-au spus ca mai bine ma nestea moarta mereu cu toti ma cert.Nimeni nu ma intelege si vreau sa plec din viata asta deoarece nimeni numai are nevoie de mine, dati-mi va rog un sfat cum sa procez scuza-ti ca am ales aceasta categorie

8 răspunsuri:
| Analytical a răspuns:

Cine conteaza mai mult pe lumea asta daca nu tu?! Tu contezi, chiar daca si din partea celor dragi ti se intampla sa fii respinsa, n-ai ce face, trebuie neaparat sa treci peste, ca vrei ca nu. Gandeste-te ca nimeni nu merita ca tu sa te duci. Tu traiesti pentru cineva sau pentru tine? Cine ti-a dat viata Acela ti-o si va lua! Tu nu ai dreptul sa te duci cand vrei tu. Bucura-te de viata, e atat de frumoasa... sunt sigura ca si soarele va rasare pe calea ta intr-o zi si iti va parea rau ca te-ai gandit doar la asa ceva! Trebuie sa uiti asta, nici macar nu ai voie sa te gandesti. Crede-ma nimeni nu merita un sacrificiu din partea ta pe acest pamant. Curaj, ai sa rezisti, multi au facut-o. Printre care si eu, mai scrie-mi daca simti nevoia sa discuti cu cineva mai amanuntit. O sa te inteleg, am trecut si eu p'acolo. happy

| blueheart a răspuns:

Hei! Nu esti pe cale sa faci nimic. Aseaza-te,respira adanc si incepe sa gandesti cu creierul. Te cunosti bine? Iti place cine esti? Iti place felul tau de a fi? Raspunde-ti cinstit la aceste intrebari si apoi analizeaza si comportamentul celorlati fata de tine. Crezi ca merita sa plangi din cauza unor fete care probabil sunt invidioase pe tine? Daca te intelegi cu ceilalti bine,daca ai o relatie buna cu profesorii,daca ai o prietena buna inseamna ca nu ai de ce plange. Altii plang pentru ca nu au ce manca,ca nu au o casa.un serviciu decent,ca nu au bani sa-si hraneasca copiii.
Majoritatea adolescentilor au impresia ca parintii nu-i inteleg si cateodata asa si este pentru ca daca nu ai avut o relatie stransa cu ei de mici,daca nu ti-au fost mai intai prieteni inainte de a-ti fi parinti mai putin probabil sa te impaci bine acum. Incearca sa fii calma in prezenta lor si sa nu ridici glasul pentru ca vor riposta si mai tare. Iar cand au zis ca mai bine nu te nasteai au zis-o la nervi presupun. Eu nu as spune niciodata astfel de cuvinte,pot rani foarte tare un copil. Dar cred ca deja si-au cerut scuze. Incearca doar sa te calmezi in prezenta lor si sa incepi sa discuti mai mult cu ei. Sa le spui ce te deranjeaza,cum ti-ai dori sa fie relatia voastra.
Sinuciderea nu este rezolvarea la problemele tale. Incearca sa gasesti putere in tine,sa te calmezi,sa incepi sa gandesti. Cand simti ca nu mai poti asculta muzica,citeste o carte, uita-te la un film, picteaza, danseaza. Sunt multe metode prin care iti poti gasi linistea.
Sarbatori fericite!
Daca ai nevoie de o prietena trimite-mi id tau. happy

| caterinasmile a răspuns:

Toate astea se vor rezolva probabil de la sine.
Cred ca aceste fapte te vor face sa fi mai puternica si matura. Am trecut si eu prin astfel de momente prin perioada pubertatii dar am trecut la fel de singura peste si acum este totul bine si frumos.
Succes si sarbatori fericite!

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Astea o sa treaca. Viata merge inainte. Nu are rost sa te gandesti la moarte de pe acum. Daca te intelegi cu profesorii, atunci esti o fata desteapta. Sper ca esti suficient de desteapta sa iti dai seama ca asta e o greseala.
Problema cu colegele. Se rezolva daca nu le bagi in seama si nu pui la suflet ce zic ele.
Problema cu parintii...ei bine eu sunt singura la parinti si am si eu probleme cu ei. fiecare adolescent are probleme cu parintii, din diferite motive, dar asta nu trebuie bagat in seama. happy
Daca simti ca esti singura si nimeni nu te asculta, scrie-mi un mesaj. happy
Ai grija de tine, si nu face nimic prostesc. happy

| HDSeer a răspuns:

OMG.Nu face prostii draga mea.Fii calma nu-i lua in serios si incearca chiar sa faci cea ce iti cer parintii.
Imprietenestete cu colegele tale chiar daca e greu incearca sa fii amabila.Arata frumos in orice caz si nu dispera. Daca frei fa-ti un prieten de genu:"Friends with benefits"care sa-i spui toate ce ti se intampla si care iti va da un sfat. Daca doresti sk meu vikspeed1 te pot ajuta big grin

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Sunt putin mai mare decat tine. Am 20 ani.Cand eram de varsta ta am avut aceleasi probleme. Tot timpul ma certam cu ai mei. Ii injuram...imi doream sa ma omor. Intrasem in depresie.Crede-ma ca se va rezolva foarte usor cu, colegele tale de clasa. Pe ele incearca sa le ignori. Atunci le va afecta cel mai mult ca tu nu le mai bagi in seama.In final tu nu o sa ramai pe viata alaturi de aceste colege. Incearca sa fi sincera cu ai tai. De multe ori se poate intampla ca ei sa abereze, dar lasa-i sa vorbeasca. Totusi, ei sunt parintii tai si te iubesc si iti doresc doar binele. Succes! Sarbatori fericite!

| eevvaa a răspuns:

Drum bun.

| miky008 a răspuns:

Offsad Toti trecem prin perioade mai dificile in perioada noastra uni trec mai usor prin ele altii mai greu. STiu exact cum te simti crede-ma si nu merita sa te consumi pentru nimic in lume trebuie sa fii tare.incearca sa vb cu parintii tai cu mama sau cu tata care este mai intelegator si incearca sa ii exoplici lucrurile asta si ei o sa inteleaga mai mult ca sigur pentru ca sunt parintii tai si nu iti vor raul.multii parintii spun lucruri urate la nervii pe care regreta cand se calmeaza crede-ma ca stiu asa ca nu mai pune la suflet orce vorba aruncata la nervii ca esti tanara ai toata viata inainte.ai rabdare ca o sa pleci si din casa aia candva si o sa iti pare rau iti va fi dor cu toate ca asta e sensu vietii. Noroc multa sanatate, tot ce iti doresti, si multaa intelegeree in familie :*:* A Si craciun fericithee hee:*