| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare.

In momentul in care intretii un act sexual neprotejat cu 5-6 zile inainte de sosirea menstruatiei sunt sanse mici de a ramane însărcinată, dar totusi exista, corect?
Toate ne bazam pe venirea menstruatiei pentru a detecta sau nu o posibila sarcina, insa nu exista posibilitatea de a ramane însărcinată desi ti-a venit menstruatia dupa acele 5 zile in care tu nu te-ai protejat?

Sarcina formandu-se dupa cateva saptamani in momentul in care spermatozoidul si ovulul s-au unit la nivelul trompei uterine?

Am citit si aici pe grup, textulete scrise de diferite fete, ce au ramas insarcinate desi le-a venit menstruatia in prima luna dupa intretinerea relatiilor sexuale neprotejate continuand ca in cea de-a doua luna sa nu le mai vina.

Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
| seth2016 a răspuns:

>> au ramas insarcinate desi le-a venit menstruatia
Parerea medicala unanima este ca nu ai cum sa ai menstruatie daca esti insarcinata. In timpul sarcinii pot exista sangerari, dar acestea nu sunt menstruatie.

>> cu 5-6 zile inainte de sosirea menstruatie sunt sanse mici de a ramane însărcinată, dar totusi exista, corect?
Exista sanse daca nu folosesti cum trebuie metoda calendarului, metoda temperaturii bazale si metoda ovulatiei, adica metodele de contraceptie naturale.

>> Sarcina formandu-se dupa cateva saptamani
Ca sa folosesti cu succes metodele de contraceptie naturale trebuie sa stii cate ceva despre despre anatomia aparatului genital feminin si despre conceptie.

Toate detaliile le poti primi la un cabinet de planificare familiala.