| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!

As avea o problema delicata si solicit sfaturi si mai ales pareri.

Ultimul ciclu a fost pe data de 8 iunie si m-a tinut 5 zile, adica pana pe 13 iunie. In ziua de 15 iunie *seara, in jurul orei 20* am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu, mai exact, mi-a introdus degetul in vagin, doar atat (niciodata nu m-a penetrat).Din cate ne amintim, nu avea sperma pe deget si nici lichid seminal. In aceeasi luna, pe 24, tot seara, am avut lichid seminal pe fund, avand lenjeria intima pe mine.(pe chiloti nu am avut 100% deloc).

Tin sa mentionez ca, pana sa imi vina ciclul *8 iunie*, in urma cu 3 saptamani si un pic, am mai avut un contact sexual neprotejat, in acelasi mod, adica mi-a introdus degetul in vagin.

Nu am tinut pana acum o evidenta a ciclurilor menstruale, desi nu cred ca as avea unul regulat deoarece am 15 ani si jumatate.

In cazul in care ar fi regulat (28 zile), ar fi trebuit sa imi vina pe 5-6 iulie, insa suntem in data de 8 si nu mi-a venit.

Am o saptamana sau poate chiar mai bine de cand sunt foarte stresata pe tema ca as putea fi insarcinata, ba chiar speriata, pot spune.

De pe data de 20 iunie, eu cred ca as fi balonata.

Saptamana asta am suferit de constipatie, cred, de care am scapat de ieri-alaltaieri.

Greturi nu am avut, burta nu ma doare (nu m-a dururt niciodata, nici in perioada de dinaintea ciclului), obosita nu sunt, pot zice ca mananc normal, atata ca sunt extrem de nelinistita pentru ca mi se pare (doar mie) ca sunt balonata.In principiu, de aici a venit si frica ca as putea fi gravida.Aaa! si inca ceva, sunt si racita de ceva vreme. Nu sunt adepta pastilelor, asa ca nu am luat.

Maine dimineata am sa fac un test de sarcina sa fiu sigura.

Dar oare e posibil sa imi fi intarziat din cauza ca m-am stresat foarte, foarte tare? ...sau ca sunt racita? ...sau, voi ce credeti, sunt insarcinata? Care ar fi sansele sa fiu insarcinata (procentual)?

P.S. Este vreo diiferenta intre avort si intrerupere de sarcina?

Dau fundita raspunsului care mi se potriveste, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cllaudDia a răspuns:

In primul rand nu ati avut contact sexual daca doar ti-a introdus degetul in vagin,ci mai exact te-a masturbat,iar sansele sa ramai gravida chiar daca a avut sperma pe deget(ceea ce nu prea cred) sunt foarte mici.
In legatura cu ciclu care nu ti-a venit, raceala si stresu pot intarzia ciclu, mai exact produc dereglari hormonale.
Balonarea poate fi cauzata din cauza alimentatie sau a sucurilor acidulate.
Si nu te mai gandi ca esti insarcinata ca asta tine de inconstient, ceea ce intr-un fel produce intarzierea ciclului.
Iar avortul sau intreruperea de sarcina sunt una si aceeasi, ambele facanduse prin chiuretaj.
Sper ca te-am ajutat! happy

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Stresul,raceala,de obicei, face sa-ti vina mai repede menstra.De pe deget, daca ar fi sperma pe el, ma indoiesc ca poti ramane gravida.Ma intreb totusi,de ce naiba nu folositi prezervative, daca tot incepeti asa repede viata sexuala? AVORTUL sau INTRERUPEREA DE SARCINA, inseamna intreruperea sarcinii prin eliminarea fatului(spontan sau provocat), din cavitatea uterina, stoparea prematura din evolutie a unei sarcini.Ambele se fac prin chiuretaj.

| AnneLis5555 a răspuns:

Multumesc din suflet pentru timpul acordat!
Sunt profund recunoscatoare happy