| Andreea333333 a întrebat:

Buna,tuturor! As dori niste sfaturi in legatura cu un subiect comun, pe care toti il stim: adolescenta. Eu am 15 ani, sunt in primul an de liceu si mi-am facut prieteni noi, totul este diferit, dar, bineinteles ca sunt si parti mai putin bune. Este vorba de un baiat, desigur, de aceeasi varsta cu mine. Totul a inceput la balul bobocilor, era o mare inghesuiala si in fata mea era el. Eu imi sustineam colegii care participau la miss si mister, ii incurajam prin rostirea numelui acestora cat de tare posibil. Desigur ca nu eram singura care facea aceasta. Trecand peste, baiatul parea oarecum deranjat de comportamentul meu(cel putin asa am dedus eu). Imi arunca cateva priviri, dar atat. S-a terminat balul, l-am mai vazut de cateva ori la iesire din club, dar doar se uita si atat.
Peste aproximativ 3-4 zile imi da cerere pe Facebook un baiat care semana cu el si i-am acceptat in speranta de a fi el. Si chiar el era. M-a bagat in seama si am vorbit noi cate ceva,pana cand l-am intrebat daca m-a recunoscut la bal si daca m-a cautat din intentie pe Facebook. A spus ca nu, ci doar i se parusem cunoscuta. Pe Facebook m-a gasit "random". Spunea el. Eu crezusem ca s-a interesat de mine, fiindca ii placusem la bal dar ma inselasem. Vorbim ce vorbim, imi spune ca sunt super frumoasa, cum de nu m-a vazut prin liceu pana acum. M-a intrebat de fostele mele relatii, iar eu i-am spus ca nu a fost nimic ciudat sau altfel decat ar fi trebuit sa fie. Eu nu am avut o relatie "adevarata" pana acum, nu am simtit sentimentul acela de atractie catre o persoana, sa iesi cu ea, sa te simti bine, sa fi tu, iar acea persoana sa te accepte asa cu esti. Ci doar odata m-am intalnit cu un baiat dar atat. N-am avut primul sarut, prima strangere de mana. Nu am putut sa-i spun toate acesteam, doar ce il cunoscusem si nu puteam sa-i spun chiar tot. El mi-a spus ca a avut mereu de suferit. Fetele se simteau bine iar el suferea dupa el. Intr-un sfarsit, i-am spus ca ies, trebuie sa ma culc, iar el imi spune ca sa ne vedem maine pe hol sau undeva. Am spus ok.
A doua zi, i-am dat mesaj si i-am spus ca vin pauza aceasta la parter caci el acolo are clasa. Mi-a spus ca se duce sa fumeze. Am spus ok...pauza viitoare. Vine si pauza viitoare si il vedeam cum vine spre mine. M-am intors spre el si i-am spus"buna" iar el in acel moment mi-a zambit si mi-a spus tot"buna". Apoi, a spus ca trebuie sa se duca sa-si ia pachetul de la mama lui. M-a intrebat daca vreau sa vin si eu, iar eu bineinteles ca i-am spus ca mai bine il astept, cum ar fi fost sa ma duc asa dintr-o data cu el la mama lui ca sa-si ia pachetul.A oftat si a spus ca bine. Mai erau vreo 4 minute din pauza. Am stat putin si i-am dat mesaj ca trebuie sa plec, caci aveam engleza si dadeam test. A spus bine, apoi in pauzele viitoare am mai vorbit, ne-am mai cunoscut. A doua zi, l-am intrebat daca mai iese si a spus"bineinteles". Deja incepeam sa-l plac. Ma atragea el... felul lui de a vorbi, comportamentul, aerul acela de stapan pe sine si fizicul..pentru ca haideti sa fim seriosi si fizicul conteaza. Am vorbit amandoi vreo 2 pauze si era foarte pasiv, indiferent, obosit.Nu stiu de ce. Cert este ca mi-a transmis si mie starea lui si incepeam sa devin la fel ca el. Apoi l-am mai intrebat daca mai iese si a spus ca ma anunta el. Ei,de aici, totul a luat o intorsatura ciudata. Nu mi-a mai trimis mesaj sau ceva tot restul orelor. Pe Facebook ma baga in seama si imi spune ca isi cere scuze pentru azi ca a avut o stare naspa si si-a dat seama ca mi-a transmis-o fara sa vrea. Am zis ok. Apoi mi-a spus daca am putea sa iesim intr-un weekend, dar eu i-am spus ca doar ce ne-am cunoscut si ar fi mai bine daca am lasa ca lucrurile sa vina de la sine. A spus bine, iar apoi am mai vorbit putin. A doua zi nu a mai dat nimeni mesaj, nici prin liceu nu il vazusem. Asa a fost vreo saptamana si ceva. Pana cand saptamana aceasta, m-a vazut si mi-a spus din nou"buna". I-am raspuns. Eu eram in spatele lui. El parea grabit. S-a uitat pret de o clipa iarasi in spate apoi a plecat. Apoi, urmatoarea zi ne-am intalnit din nou din intamplare si mi-a zambit si mi-a spus "bunaaa". Eu eram super emotionata, pentru ca il plac foarte mult. I-am raspuns. Apoi, in aceeazi zi, spre seara, eu eram afara cu o colega, stiam ca el terminase deja orele. Mai erau 2 minute si se suna de intrare. Ne indreptam spre usa liceul si fix cand sa pun mana pe ea sa o deschid a aparut el in fata mea. Nu am stiut cum sa reactionez, eram blocata, crezusem ca nu mai este. Si a facut acelasi lucru, a zambit si m-a salutat. Eram super entuziasmata. Colega mea radea in hohote de mine caci am ramas efectiv blocata in fata lui si nu faceam decat sa ma uit la el. Apoi, spre sfarsitul saptamanii, vinerea aceasta mai exac,.m-am dus la magazinul de langa liceu. Era si el acolo. M-a vazut dar eu m-am facut ca nu il vad, tocmai ca sa ii vad reactia. Doar se uita la mine, apoi, cand m-am intors se uita insistent spre mine si atunci m-am uitat si eu la el pentru ca efectiv nu mai puteam sa nu ma uit. Stiu. Ciudat. Si a zambit din nou si mi-a facut cu mana. I-am facut si eu cu mana. Ma rusinam si incercam sa ma ascund, habar nu am de ce. Ne-am mai intalnit intamplator de mai multe dati, dar faceam tot posibilul ca sa il ignor caci simteam ca nu e de mine. Multe fete sunt atrase de el, are anturajul lui. Eu, ce reprezint eu pentru el? o fata ca oricare alta. Stiu din surse sigura ca il plac multe fete si sunt constienta ca unele, poate, sunt mult mai frumoase decat mine. Tocmai de aceea sunt confuza, saptamana aceasta ne-am intalnit de multe ori intamplator, si zambetul acela, vocea lui.M-au facut sa imi doresc mai mult. Nu stiu cum sa procedez, el este cam indiferent si eu, daca il bag in seama sau ceva, par prea insistenta.Nu vreau sa fiu asa. Pe insta imi vede mereu story-urile si astazi mi-a cerut parere. I-am spus ca este frumos si de treaba si ca am vorbit putin dar cam atat, macar ne salutam. I-am spus-o ca sa vad ce spune. Nu a vazut mesajul. Insa am emotii pentru ce va spune.
Tot ce va cer sunt niste sfaturi si parerea voastra. Scuze ca am scris atat dar, sunt multe intamplari, aici am spus ce mi s-a parut mie mai important. Multumesc mult, va doresc o seara buna!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aveți timp destul - nu te grăbi.

| Andreea333333 explică (pentru mihai69):

Sa insist, sau nu?

| mihai69 a răspuns (pentru Andreea333333):

Ai răbdare; lasă-l pe el să acționeze. I-ai arătat că îți place - dacă e băiat deștept, va înțelege. Dacă nu... chiar vrei un fraier de prieten?
winking

| IoanVasile09 a răspuns:

Este o,, poveste,, interesanta, eu as zice sa ii ignori putin sa vezi cum reactioneaza, un baiat care te place cu adevarat va incerca sa faca tot posibilul sa il placi, dar nu insista, dupa cate am citit si el te-a ignorat de cateva ori, compoarta-te cum se comporta el si incearca sa vezi lucruril din aceasta perspecriva, succes... Ps. Ceva foarte important, nu il lasa sa te,, pacaleasca,, poate doar asta urmareste, si vrea sa se laude,, cate gagici am eu, ce tare sunt, sunt cool. Fi atenta, grij de tine!

| Andreea333333 explică (pentru IoanVasile09):

Mersi mult, o sa tin cont de sfatul tau.