| ursul2002 a întrebat:

Bună tuturor, aș vrea ca să îmi dați niște sfaturi :
(Toți prietenii mei imi spun că eu m-am culcat cu el dar nu e adevărat si mama a inceput să zică ). Sunt fată, am 17 ani, sunt virgină, am o relatie de 2 ani si 2 luni jumate, prietenul meu are 19 ani și locuiește în aceleași sat cu mine, de vreo câteva zile tot imi spune că ar trebui ca să o facem si noi că a stat cam mult după mine, nu stiu ce să fac, vreau niște sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca esti dispusa sa o faceti, dar NUMAI dupa ce te cere de nevasta oficial, la parinti, asa cum ar fi si normal, daca te iubeste cu adevarat si te vrea de sotie, nu de curva.
Nu uita, ca deja te vorbeste tot satul, iar daca acum esti proasta si-i cedezi, curand creste burta si confirmi tuturor, ca ai fost tot timul curva pe acre ei au barfit-o.
daca esti fata cuminte si serioasa, spune-i ca faci sex cu el, dupa ce te ia de nevasta!
Asta ar trebui sa-ti arate foarte clar ce intentii are baiatul cu tine!
Daca te iubeste cu adevarat, va fi bucuros sa vina s ate ceara parintilor.
Daca nu te iubeste si te vrae doar de tavalit pentru sex, atunci va cauta scuze si motive sa nu vina la ai tai, sa faca ceea ce este nromal si corect, cerandu-te in casatorie.

Eu una, dupa cum se comporta cu tine si dupa cum te forteaza sa-i cedezi, cred ca nu-i decat un baiat care vrae o tavaleala si atat. Nu-l vad interesat sa faca ce-i normal pentru tine, voi si onoarea ta.
Dar pe las pe tine sa afci testul asta, sa et convingi a daca te iubeste sau vrea numai sex cu tine.
Nu uita: nu trebuei sa promita ca te va lua intr-o zi de sotie, ci sa mearga efectiv la parintii tai, sa te ceara de nevasta! Promisiunile nu au nici o valoarea a doua zi!

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai tu de fapt de ce nu vrei s afaci pasu asta? ce te retine? de stat a stat dupa tine suficient, daca esti cu el si e cu tine inseamna ca te iubesti si-l iubesti, pentru prevenire sarcina sunt o gramada de metode contraceptive ( pune mana si citeste pe net despre ele). Ce te retine de fapt? Adica sa mai astepti... ce?

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa cedezi dorintelor sexuale manifestate de persoana amintita, indiferent cine este el si in ce stadiu este relatia voastra, doar in momentul in care te vei simti pregatita psihico-mintal. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu contează nici ce zice lumea, nici ce crede mumă-ta, nici ce spune el.
O faci când simți tu că trebuie.
Dar să nu te miri dacă omul la un moment dat va căuta în altă parte ceea ce îi lipsește din partea ta.

| Celcestietot a răspuns:

A stat cu tine atât mai mult pentru sex, să fim serioși. Câți nu cunosc eu dintr-ăștia. Important este să îți respecte și ție dorința, nu numai tu pe a lui. Dacă nu vă înțelegeți, despărțit-vă. Altceva nu mai zic, pentru că nu știu cum este la voi în sat.

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu nu te simți pregătită nu o face.
Nu te lăsa manipulată, altfel poți regreta.

| Holiday a răspuns:

In primul rand faci sex pentru tine, pentru placerea ta, nu pentru patener.
De unde pana unde ideea ca facem sex pentru ca vrea partenerul si avem impresia ca prin asta ii facem lui un favor? Sexul il faci pentru propria ta placere, indiferent ca esti barbat sau femeie. Altfel practic il transformi intr-un serviciu oferit cuiva si devii vanzator de sex. Asta chiar daca il vinzi in schimbul asa zisei "iubiri" pe care trebuie s-o demonstreze partenerul.
Altfel spus, daca simti dorinta de a face sex, fa-o, cu el sau cu cine vrei, daca nu...nu.

| SG1995 a răspuns:

Deci tipul a dat zvonul ți-a tras-o, și acum vrea să te culci cu el. Draga mea asta constrângere, fugi de un astfel de dobitoc.

| Plato a răspuns:

Din moment ce ti-a zis asta, e clar ca nu se pune problema de iubire. Nu da doi bani pe tine, il interesezi doar prin prisma unor beneficii. Daca maine patesti ceva, Doamne fereste, se face nevazut.
Daca te iubea, nici 20 de ani nu erau multi, nu 2.
Pentru el, ai statutul de obiect. Atat. Nu reprezinti mai mult decat fizicul. Nu te iubeste, nu te apreciaza pentru cine esti, ci se gandeste doar la beneficiile de ordin fizic.
Din nou, daca, Doamne fereste, iti cade parul, dintii, ramai la pat, s-a dus toata relatia, ca-si pierde el tot interesul. Asta vrei? Sa fii placuta doar pentru ambalaj?

Daca dai curs dorintei lui, iti bati joc de tine si de parintii tai, vei fi o desfranata.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Din nou, daca, Doamne fereste, iti cade parul, dintii, ramai la pat, s-a dus toata relatia, ca-si pierde el tot interesul."

Pai cu atat mai mult, fiind posibil sa se intample diverse lucruri de genul asta, macar trebuie profitat de sex, si in general de orice, cat este inca posibil.
Si cum sexul e una dintre cele mai placute activitati, ar fi si pacat sa astepti pana iti cad dintii si nu mai vrea nici dracu` sa faca sex cu tine. Vorba aia: tragi, nu tragi, vremea pustii trece.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca ai inteles ideea. Ce voiam sa spun e ca el nu o iubeste de fapt. Daca ar iubi-o intr-adevar, ar face-o si daca ea ar ramane fara par, dinti, mobilitate. In schimb el o vede doar ca pe un obiect, o place doar pentru aspect, ceea ce e mizerabil si abject, iar ea, daca accepta, e o femeie fara stima de sine, nedemna. Fetita, pardon.

Sexul in lipsa iubirii inseamna desfranare, inseamna mizerie. Daca tu nu ai deloc principii, ce sa-ti fac?

Ti se pare normal sa-ti abandonezi partenerul daca ajunge intr-o situatie precum cea susmentionata?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Faptul ca vrei sa faci sex cu cineva nu are nici o legatura cu abandonul in situatii ca cea prezentata de tine.
Cu alte cuvinte, daca esti prost si stai sa astepti pe cineva care vinde sex in schimbul iubirii nu te face mai bun, mai dedicat, sau mai de incredere. Te face doar fraier.

"Sexul in lipsa iubirii inseamna desfranare, inseamna mizerie."

E un concept, nici macar anacronic nu i-as spune, pentru ca mereu unii au facut sex si altii au marait pe langa, deci nu e ceva nou, ci mai degraba una din multele pseudogreseli de sorginte religioasa care creaza in capul fraierilor ideea de "vina" in relatia cu diversi spiridusi inexistenti.

"Daca tu nu ai deloc principii, ce sa-ti fac?"

Ce legatura au principiile cu tampeniile astea legate de sexul in stil religios?!

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu e vorba de nicio vanzare-cumparare, nu ofera nimeni sex in schimbul iubirii. Oferi iubire in schimbul iubirii. Sexul inseamna desavarsirea iubirii absolute, pure, preexistente.

Nu trebuie sa fii religios ca sa nu iti bati joc de corpul si sufletul tau. Ramai doar la corp, daca ai de gand sa-mi zici ca nu exista suflet. Exista oricum, dar hai sa vorbim si pe limba ta.
Sexul nu trebuie vazut ca fiind o distractie, atunci e desfranare.

Mai bine fraier, decat un om jalnic, fara principii, fara demnitate.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Mai bine fraier, decat un om jalnic, fara principii, fara demnitate."

E un nonsens. Fraierul deja e jalnic, fara principii si demnitate. Doar ca multi fraieri nu isi dau seama de asta. E simplu.

"Sexul inseamna desavarsirea iubirii absolute, pure, preexistente."

Cu alte cuvinte, sa dai limbi in pasarica, sau sa sugi un penis este implinirea suprema a vietii de cuplu pentru tine. Nice...

De fapt, in afara de cazul in care se intentioneaza procrearea, sexul e doar distractie si pentru religiosi si pentru nereligiosi, chiar daca primii bat campii ca ar fi altceva.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Ar dura mult sa-ti explic, si mai mult sa intelegi.

O sa-ti spun pe scurt:
Intre cele doua suflete pereche predestinate, exista deja o conexiune sufleteasca si intelectuala. Se iubesc. Iubirea nu se formeaza, ci e preexistenta, cum am spus.
Iubirea nu face parte din pamantesc, ci din divin, din infinit.
In timpul actului sexual, acestor conexiuni susmentionate li se adauga si conexiunea fizica, pământească, astfel desăvârșindu-se relatia. In urma actului, vorbim de o conexiune fizica, intelectuala si spirituala, adica absoluta, in toate planurile.

Daca primul plan, cel spiritual, lipseste, o apropiere fizica devine inadmisibilă, fiind desfranare.

Sper ca ai inteles si din explicatia pe scurt.
Ca sa folosesc exprimarea ta, cand "dai limbi" in orice "pasarica", sau "sugi" orice penis, esti un om cu probleme, fara demnitate, un om de nimic, orice ai fi. Daca esti femeie esti panarama, daca esti barbat esti un ratat. Desfranarea nu are scuza.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Iubirea nu face parte din pamantesc, ci din divin..."

Daca "divin" nu are sensul figurat, ci face trimitere la vreun spiridus inexistent cu origini religioase, din ce spui tu, de fapt iubirea nu exista, iar explicatia ta, dealtfel haioasa, are valoare zero.

"Intre cele doua suflete pereche predestinate..."

Nu exista nici asa ceva.

"Ar dura mult sa-ti explic..."

Intotdeauna se intampla asta cand nu exista argumente. De fapt asta face "de durata" explicatia. Ce spui tu acolo, nu-s explicatii, sunt cel mult credinte care pot parea pentru unii misto, dar n-au nici o baza in realitate.

"...si mai mult sa intelegi."

Mai exact n-o sa inteleg niciodata de ce unii isi creaza tot felul de fantezii pe care ajung sa le si creada, desi nimic cat de cat logic nu duce in directia aia...

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Dacă a dat zvonul că a ftst-o și după îi cere să i-o tragă e clar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Plato):

"Daca esti femeie esti panarama, daca esti barbat esti un ratat. ", serios? In curand o sa ne spui ca tu n-ai facut niciodata asa ceva laughing))

| Crackman a răspuns:

Sincer, are si el pe jumatate dreptate.
Au trecut 2 ani, poaibil ca tu sa fii cea indecisa. Ai totusi 17 si nu prea este inca momentul. Pe de alta parte nu poti sa ii pierzi timpul omului in halul asta.
Degeaba o sa fiu hulit de plato happy probabil dar sexul este important. Daca esti intr o relatie fara sex mai multe luni este doar o prietenie amarata.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Desi toti o sa-mi sara in cap,ca daca te iubeste,te asteapta si bla,bla,bla,o sa risc si o sa-ti zic ca trebuie sa te gandesti ca e om are anumite nevoi si trebuie sa te gandesti si la el.
Daca te iubeste si iti demonstreaza, ar trebui sa te gandesti daca merita sau nu.
Eu nu-ti zic sa faci asa, doar sa te gandesti si sa alegi varianta potrivita.
E posibil ca prietenii lui sa fi starnit zvonuri pentru ca stie ca nu ati facut nimic si vor sa-l preseze ca sa aiba ce barfi dupa. Sigur e influentat de ei.
Cat despre mama ta, din moment ce esti fata ei, ar trebui sa te creada.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Tu nu vrei. El vrea.
Trebuie să găsiți un compromis.