| Awam9abla a întrebat:

Bună tuturor! As vrea sa ma sfătuiesc cu voi, mai ales cei mai trecuți prin viață și poate mai înțelepți. Deci, în urmă cu câțiva ani a început prima mea relație, am iubit enorm, cu toată ființa mea, iar el la fel. Pentru că eram la distanță, pentru că eu eram geloasă și posesiva excesiv ne certam foarte des, iar el a decis ca nu mai suporta și ca e mai bine sa ne despărțim. Ne-am despărțit, după vreo 2 luni m-a cautat spunându-mi ca ma iubește si ca ii pare rău ca ne-am despărțit, asa ca ne-am împăcat. După vreo 3 luni iar ne-am despărțit din cam aceleași motive, eu eram cam nebuna, nu îl înțelegeam. Si a trecut timpul, luni de zile pline de durere si tristețe, am așteptat să mă caute iar, însă degeaba... Cam 6 luni am așteptat. După 6 luni am cunoscut un băiat, era un băiat bun si am ales sa încerc o relație cu el, ca doar nu o sa stau după fostul o viață așteptând să mă caute. Ei bine, după câteva săptămâni de la noua mea relație, el m-a căutat iar... Si eu ca proasta m-am întors la el, lasandu-l balta pe noul iubit de câteva săptămâni. Dar a fost o prostie, pentru ca cel care ma cautase mi-a zis ca nu mai simte nimic si ca mai bine renunțăm definitiv. Am zis ok, am reluat relația cu cel pe care il lasasem balta si a trecut timpul, in prezent am o relație cu el de 1 an. Totuși, prima mea iubire iarăși mă caută acum și îmi spune că eu am fost cea mai speciala fata, eu il înțelegeam cel mai bine, sunt cea mai frumoasa amintire, se gândește la mine etc. Având in vedere toată situația mai sus descrisa, nu știu cum sa procedez, eu încă mă mai gândesc la el pentru ca a fost prima iubire si am simțit ceva extraordinar pentru el, l-am visat, simt ca încă nu m-am desprins complet de persoana lui. Exista suflete pereche care deși s-au despărțit, Dumnezeu să facă cumva sa se unească din nou doar pentru ca au avut nevoie să învețe niște lecții de viață sau totul e doar un haos iar el nu știe ce vrea?

Răspuns Câştigător
| Eisenheim a răspuns:

Ce povestești aici pare un fel de film de pe d****y chanel, in realitate cum spunea cineva aici, exista niște responsabilități într-o relație adevărată, nu e un film in care azi cu unu mâine cu altul apoi revii apoi îl lași și tot așa happy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dă-i mă odată block

| Sofer a răspuns:

Ștergel pe fostul definitiv. Dacă te cauta nu mai răspunde, ignora și mergi mai departe cu noul iubit.

| ywar a răspuns:

Esti necoapta, mai fata! Cand o sa mai acumulezi minte si exeperienta de viata o sa vezi ca nu tot ce zboara se mananca. Distantele sunt incompatibile cu relatiile si atunci cand cineva se intoarce la tine dupa un timp o face pentru ca altceva mai bun nu are acum. Isi umple timpul si isi goleste "mintea". (oricare ar fi aceasta)

| Floridori a răspuns:

El stie foarte bine ce vrea! Tu nu stii ce vrei, din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind cea mai inteleapta persoana pe care o cunosc, o sa iti dau si eu un sfat.

Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust. E cazul sa va separati definitiv iar tu mai bine o iei de la zero cu altcineva.

| Paul754880338 a răspuns:

Exista pentru anumite persoane, un fel de refugiu din calea realitatii. Adica amantii care se intalnesc pentru sex, sau cei care declara implicare totala unei relatii virtuale sau "la distanta" cum spui tu. Realitatea e putin mai aspra as zice, adica cine face cafeaua si omleta dimineata? cine plateste facturile? cine spala vasele si rufele? cine cui face primul cadou si cat costa asta raportat la salariul fiecaruia? cine da cu aspiratorul, cine plimba cainele? In virtual sau intre doi amanti aceste intrebari dispar fara indoiala, dar sa stii ca de fiecare data cand o intrebare din cele mentionate mai sus isi gaseste raspuns, cei doi isi consolideaza relatia... si asta in realitate. Acum ma intreb eu, cum consolidezi o relatie la distanta? Sau nici nu e nevoie, nu?! Aceasta este doar o fuga de responsabilitatile zilnice ale fiecarui om ce este parte dintr-o relatie reala.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Eu zic sa ii lasi pe amandoi in pace. Pe al doilea (actualul) e clar ca nu il iubesti daca il lasi balta de fiecare data cand fostul iti scrie. Cat despre fost, nu stiu cum a fost, insa nu cred ca sunteti potriviti. Daca ati fost de mai multe ori impreuna si nu a mers atunci nimic nu se va schimba acum. Mai ales ca spui ca il sufocai. Cata vreme nu te schimbi si tu, sa ii lasi niste libertate si cata vreme nu se schimba nici el, sa nu te mai paraseasca dupa doua saptamani si dupa sa te caute iar stiind ca esti intr-o relatie atunci nu va functiona, oricat vrei tu de mult.

Da, cred ca exista oameni meniti sa fie impreuna, care se despart insa din diverse motive, insa rar, foarte rar. Personal cred ca fostul se joaca cu sentimentele tale si tu te joci cu cele ale iubitului tau - intentionat sau neintentionat.

| danaieladaniela a răspuns:

Eu zic sa iti veizi de viata ta si el de al lui.
V-ati impacat de cateva ori si la urma v-ati despartit, eu zic sa nu mai incerci, iti pierzi doar timpul