| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Daca nu stii ce inseamna sapiosexual, te rog nu raspunde la aceasta intrebare. Multumesc!
Am nevoie de un mic sfat. De aproape 2 ani sunt impreuna cu o fata care are 20 de ani si este la liceu la seral (abia anul urmator va da bacul). Eu am terminat un masterat, intotdeauna am fost la buget si bursier, a invatat foarte bine mereu si am un job de care nu ma plang in privinta salariului. Insa eu pun multa presiune pe ea sa invete si sa ia Bacul, nu suport ideea de a fi cu cineva care nici macar BAC-ul nu il are la varsta asta. Si probabil nici nu o sa il ia. Imi reproseaza ca daca nu are bacul, ce, ma despart de ea, ca nu invatatura este importanta ci caracterul omului etc. Eu provin dintr-o familie in care au cel putin BAC-ul si m-au invatat sa continui cat mai mult studiile.
Ma gandesc la diferenta asta intre noi, de 5 ani de scoala, de tipul de gandire, ca nu prea o sa mearga. Ce ma sfatuiti sa fac? Daca nu ia BAC-ul sa ma despart de ea, sau sa incerc sa trec cu vederea acest aspect? Pentru mine, pe langa aspectul fizic, imi place si intelegenta persoanei, (sunt sapiosexual) sa poti discuta lucruri mature cu ea, dar cu ea probabil nu voi atinge acest nivel din cauza nivelului de studii si al gradului de gandire.
So?

Răspuns Apreciat de Editori
| saresipiper a răspuns:

Hai sa nu ne pripim! Eu am 2 facultati la una din cele mai bune universitati din lume, plus masterul. Am un job bun. Ei bine, asta nu e nicidecum totul! Si nu ma consider nici vreun destept sau semi-zeu! Stii de ce? Pentru ca viata mi-a dovedit ca exista persoane (tot fete in cazul meu) cu care am stat si de la care am avut foarte multe lucruri de invatat, care castigau infinit de multi bani din munca cinstita, persoane pe care le ducea capul mai mult decat ii ducea pe toti cu 5 facultati si 3 doctorate laughing Sfatul meu este sa nu iti desconsideri prietena pe baza unui criteriu/aspect de genul, e un motiv stupid sa te desparti de un om care are dorinta nativa de a progresa si a face ceva valoros cu viata lui si implicit a voastra, ca parteneri. Poti avea un viitor minunat langa ea, cate nu au facut un curs de make-up artist sau hair stylist si au ajuns sa invarta banii cu lopata, comparativ cu soriceii de biblioteca (noi) care stim teorie multa si practica putina...Plus ca daca este ambitioasa, nu se va lasa ea fara un minim de cultura generala! Omul cat traieste invata, ce ar fi sa umblam toti in roba si cu toca pe cap + nota de la Bac/licenta si master scrisa pe frunte in semn de recunoastere? laughing Sper sa faci alegerea cea mai buna, la urma urmei tu stii ce fel de om e prietena ta. Doar sa iti amintesti mereu sa nu judeci in mod gresit un om bun.

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Macar stim ca nu esti nici sapiosexul nici prea destept in ciuda stidiilor cu care te lauzi. Eu recomand sa o parasesti pe saraca fata, i-ai face un bine.

| Freya1 a răspuns:

Sti cum sta treaba? ce inveti tu la scoala folosesti la tine la munca, dar ca sa te si descurci in viata trebuie sa ai si alte cunostinte (cum se spune " scoala vietii").
Nu cred ca daca nu are bacul nu poti sa porti o conversatie cu ea, nu poate sa te asculte, sa iti de-a un sfat sa te iubesca.Nu toti oamenii ce nu au facultate sunt neciopliti si prosti.Si in fond eu nu inteleg, tu stai cu scoala ei in casa sau o vrei pentru salariul pe care il va avea sau pentru ca o iubesti si vrei sa fie acolo langa tine si la bine si la greu?
Nu esti sapiosexual, esti doar putin arogant, fitos si plin de tine.Si da, poate ai dreptate nu trebuie sa stai cu ea ca sa o faci mereu sa se simta inferioara tie pentru ca are si ea un suflet si asa cum o fi se va descurca.

| minrest a răspuns:

Cu un om incult nu poti sa ai comunicare, asa ca nu ai ce face, daca nu o va pasiona vreun domeniu al stiintei, in care sa faca studii, nu vei putea face casa cu ea. Din pacate.

| Plato a răspuns:

Te inteleg pe deplin, sunt la fel ca tine.
E o situatie destul de complexa, insa eu vad asa lucrurile: Exista ceva ce ai schimba la ea. Asta o face sa nu fie idealul tau de feminitate. Prin urmare, nu cred ca relatia e tocmai una veridica.
E clar ca te deranjeaza lucrul asta, iar eu il consider major. Nu faptul ca n-are bac-ul, si faptul in sine ca nu e ce cauti.
Stiu cum e sa vrei sa vorbesti despre existentialism, dar persoana respectiva poate vorbi maxim despre meteo. E frustrant, mai ales cand esti sapiosexual. Da, insinuez ca ar trebui s-o lasi, evident nu e ce cauti. Cauta-ti idealul de feminitate, nu fa niciun compromis.

| Emma30555 a răspuns:

Nu studiile fac un om inteligent. În prezent ai ce discuta cu ea? Te plictisești cu ea? Dacă ia bacul sau face și facultate și tot nu e deșteaptă ce faci? Tu chiar ești asa cult, ai citit ai învățat multe sau doar te ai ținut de școală? În ziua de azi sunt mulți cu diplome cu care nu poți dezvolta un subiect interesant. Eu pun mai mult accent pe inteligenta emoțională, pe cultură, pe educație ca om nu dacă a luat premiul întâi în clasa a VI a. Sentimentele pentru ea care sunt? Și cu bac și fără ea va fi aceeași. E bine sa își ia bac ul și eu as încuraja o sa o facă, dar când te ai îndrăgostit de ea nu ai sesizat acest aspect? Sau ți e rușine cu ea pentru acest aspect. Sa ști ca asta înțeleg ca poate vrei ca iubita sa aibă măcar bacul dar chestia ca ești sapiosexual nu o cred, dacă era real nu te cuplai din prima

| Darkmagic a răspuns:

Ce frumos... big grin
Ca de obicei, TPU aplica pagubosul "political correctness" si la dragoste si sex. Sa nu cumva sa-i ofuscam pe indivizii cu 8 sau 10 clase, plini de "scoala vietii"! big grin
De aia e "PLINA" societatea la nivel mondial, de cupluri: medic - casiera, inginer - macelar, avocat - sofer, profesor - paznic...si alte asemenea "minunatii"! rolling on the floor
Vei avea "multe" de invatat cand vei ajunge intr-o astfel de relatie, ca asta inseamna "comunicare", "intelegere" si "succes in viata de cuplu"! Un cuplu... ea/el pilot - ea/el, hair stylist!

I-as intreba pe astia care tipa cu 15 guri ca: "nu studiile te fac inteligent", CE DRACULUI te face inteligent, si UNDE naiba sunt "cuplurile" amintite mai sus?
Unde au pomenit ei asa ceva?
Ca "scoala vietii" te face istet, si atat.
E grea diferenta dintre istet si inteligent..."scoala vietii" sa traiasca! big grin

Intr-o astfel de relatie, comfortul tau social si intelectual se va duce numai IN JOS, (indiferent de cati bani va avea respectiva din activitati de buticareala, hair-stylizeala sau etc).

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Cu siguranta exista astfel de cupluri. Cunosc astfel de "combinatii".
Tu fiind pretentios, nu ai face nicio "concesie".
Unii prefera sa isi sprijine partenerul in continuarea studiilor, daca el se afla intr-un impas.
Uneori, cel mai care are studii universitare il convinge il convinge pe celalalt sa-si continue traseul educational.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Sper ca se inteleg cele doua cazuri. Scuze pentru repetitie.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

M-am referit strict la problema celui care a pus intrebarea, si acesta are o partenera care nu doreste sa fie sprijinita, nici macar pentru BAC.
Si inca o data, intrebarea:
Cum dracului, ajunge cineva "inteligent, fara studii"? big grin
Au trecut 15 ore, si nu am primit niciun raspuns...

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Recunosc, negresit, nu poti sa iti largesti orizonturile de cunoastere in lipsa studiilor.
Ai dreptate.

| saresipiper a răspuns (pentru Darkmagic):

Si te-ai atacat atat de tare ca unii aleg sa stea cu persoane fara facultate, sau ca TPU nu ti-a apreciat raspunsul si esti obisnuit/obisnuita cu distinctii si aici? laughing Nu stiu ce esti, baiat sau fata, dar pari superficial. Un adult (inteligent si cu experienta) nu gandeste asa si nu catalogheaza o persoana ca fiindu-i inferioara daca nu are "n" scoli. Asta spune foarte multe despre felul in care ai fost crescut(vorbesc in general), sau despre ce fel de om esti. Inca mai exista foarte multi oameni care judeca, la propriu, o carte dupa coperta si aleg sa se atinga doar de acelea care au un aspect placut, ce ar mai fi de spus aici? Asta ti-o marturiseste cineva care toata viata si-a tocit coatele pe bancile scolilor, care a vazut/cunoscut oameni din toate paturile sociale, dar care mai are multe de invatat de la persoane cu/fara studii, pentru ca da! ceea ce nu vezi tu intr-o asistenta iscusita, va vedea un medic, ceea ce consideri tu lipsit de valoare, altul va aprecia ca fiind lucrul pe care si l-a dorit dintotdeauna si impreuna vor valorifica la maximum acel potential pe care il au (iar pentru asta nu e nevoie de doctorate)! Apropo...se scrie coNfort si nu coMfortwinking

| Rd79 a răspuns:

Tu nu esti sapiosexual, tu esti diplomosexual (e un cuvant inventat, btw.). De ce e asa importanta pentru tine o hartie?

| minrest a răspuns (pentru Rd79):

Faptul ca acea hartie arata ca ai fost in stare sa iei un examen elementar, care la randul lui inseamna ca ai dobantit unele deprinderi in liceu, nu iti trece prin cap. Fara bac, nu poti face facultate, si esti fortat sa te descurci fara o gandire sistematica, stiintifica, toata viata. Toata viata, daca aia mai e viata.

| Rd79 a răspuns (pentru minrest):

Da, sigur, fara hartia aia si facultate nu poti avea o gandire sistematica si stiintifica. Totul in viata se rezuma la o hartie. Auzi, eu nu am bac-ul. Crezi ca daca as face rost de o hartie falsa care sa ateste ca il am (sau sa il iau cu spaga) as putea deprinde chestiile alea de care ziceai mai devreme?

| minrest a răspuns (pentru Rd79):

Nu, nu se rezuma la o hartie; hartia doar atesta ca ai luat examenul. Ca sa iei examenul de bac, trebuie sa fi achizitionat anumite deprinderi in timpul liceului. Cu hartia respectiva, si cu alte cunostinte, mai specializate, poti sa faci o facultate. Numai daca vrei. Cum toate domeniile stiintei folosesc gandirea sistematica, odata ajuns la facultate o poti deprinde si tu, desi unii aleg sa nu o deprinda. E ca si un cec acoperit, de 1000$, este o simpla hartie, dar atesta ceva. Hai ca acum ai inteles, chiar si fara bac.

| Rd79 a răspuns (pentru minrest):

"Cum toate domeniile stiintei folosesc gandirea sistematica, odata ajuns la facultate o poti deprinde si tu, desi unii aleg sa nu o deprinda."

Aha. Deci fara facultate nu poti deprinde gandire sistematica. I see.

Ca tot dai tu analogia cu cecul de 1000$ acoperit, hai sa iti dau si eu o analogie si mai buna: Legatura intre facutlate si gandirea sistematica este cam la fel de mare ca legatura intre organul genital masculin si prefectura, sau ca intre nunca si perete.

| DanyDav a răspuns:

Daca erai asa destept si cultivat pe cat te consideri, nu puneai o intrebare asa prostească.

| Annabella9719 a răspuns:

Sa imi fie scarba! Parca ai fi fostul'! Si ala la fel zicea! Avea o gramada de diplome dar era prost rau!
Si el umbla doar cu fete populare! Vezi, Doamne!
Cel mai bine sa se desparta ea de tine! Ea sa-ti dea papucii!

| Realli a răspuns:

So,tu ești atras sexual de inteligența altor persoane, dar tu *** o proastă și ne întrebi pe noi dacă stai sau nu cu ea?

| 19Martinel98 a răspuns:

Ce te sfatuiesc sa faci? Daca nu ia Bacul asta e, sa fie sanatoata. O poti invata tu sa scrie corect gramatical si sa faca calcule. Probabil nu va avea ea vreun job bănos in viata, dar poate compensa cu altceva, precum fapte. Prin fapte ma refer la cum gestioneaza ea unele situatii sau daca dai tu de greu va ramane sau nu langa tine. Vezi macar daca e de viitor si daca da, investeste tu in educatia ei. Sunt atatea cursuri pentru diferite domenii, o duci la ceva, isi ia o diploma si gata.

Acum daca tu esti mai cordit in cur, si vrei fata cu diploma de bac (cel putin) e treaba ta. Las o in pace, despartiti va ca nu exista dragoste.
Stii, pana la urma, desi pari un arogant cordit bine "antre boci", te inteleg. Ai investit timp, efort fizic, nopti nedormite pentru a invata si a-ti face un viitor asigurat, ceea ce e foarte bine. De asememea, dupa atata efort, trebuie sa ai si niste pretentii, ca na, e aiurea, tu destept sa te combini cu vreo curva(nu ma refer la actuala), ca iti dai seama ca tu trebuie s o intretii si sa i stergi balele si sperma altora de la "gura" ei ca s o regulezi si tu.

Legat de a doua intrebare daca nu ia Bacul sa te desparti de ea...sa stii ca esti foarte cretin si nici n ai habar ce simti pentru ea.
Apropo, tu arati macar bine de emiti pretentii la aspectul fizic? Ca stiu cam cum sunt genul asta de corditi in cur de se dau ei mari destepti si au pretentii de zei.

| minrest a răspuns (pentru 19Martinel98):

Diploma, scrierea corecte, abilitatea de a calcula, ''job banos'', astea sunt avantajele invataturii pe care le vezi tu; nu ma mir ca nu ai putut sa inveti. De gandirea sistematica, care se invata dupa liceu, si pe care nu oricine o poate deprinde, nu ai auzit, complexatule. Bine macar ca nu iti dai seama cat esti de primitiv.