| Maria39popescu a întrebat:

Bună tuturor, ieri am avut un contact sexual neprotejat cu soțul meu, a ejaculat în vagin, imediat la vreo 20 de minute am luat pastila de a doua zi. Azi de dimineață m-am trezit cu secreții vaginale, incolore, fără miros. Am o stare de greață, dureri de cap și resimt oboseală. Credeți că e normal sa am acele secreții vaginale?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are mereu lungimea de 29-30 de zile, inseamna ca in acest caz se poate stabili cu multa precizie data la care urmeaza sa se produca procesul de ovulatie. Este stabilit stiintific si medical ca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ultima zi (inclusiv) a ciclului menstrual.
Reiese ca in mod precis, in proportie de peste 95-97%, in cazul precizat, OVULATIA urma sa aiba loc in data de 4 sau 5 Noiembrie si in concluzie PERIOADA FERTILA ar fi urmat sa se suprapuna peste intervalul zilelor situate intre 31/1 si 6 Noiembrie. Daca actul sexual a avut loc in a 11-a zi a ciclului menstrual, adica in data de 30 Octombrie reiese ca a fost intretinut cu 1 sau 2 zile inainte de a incepe perioada fertila, adica intr-o zi INFERTILA in proportie de cca 95- 98%. Avand in vedere de asemenea si faptul ca teoretic prima zi a perioadei fertile este doar in proportie de 5-8% FERTILA, intr-o astfel de situatie se poate aprecia ca formarea sarcinii ar fi fost cu totul IMPOSIBILA in acel moment chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin.
Daca te-ai fi adresat unui medic ginecolog ti-at fi explicat ca in situatia respectiva NU este indicat sa fie folosita pastila de a 2-a zi (contraceptiva). Ai procedat cu totul IRESPONSABIL si din acest motiv poti fi sigura si convinsa ca in lunile urmatoare, ciclul tau menstrual va suferi dereglari probabil importante, insa imposibil de apreciat care va fi amploarea si intensitatea lor si perioada de timp pe care se vor manifesta. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai oferit nici macar o singura informatie certa, strict necesara in legatura cu ciclul tau menstrual si nici nu ai precizat in ce data/moment al ciclului menstrual esti in acest moment in care a fost intretinut actul sexual (perioada fertila sau infertila), in astfel de conditii NU se poate formula un raspuns obiectiv, pot fi emise doar simple pareri sau presupuneri cu totul subiective.
Numai daca vei oferi urmatoarele informatii :
1.) Ciclul tau menstrual (seci NU sangerarea menstruala) este de tipul REGULAT sau NEREGULAT?
2.) Care este lungimea medie (chiar si aproximativa) a ciclurilor ca numar de zile intre 2 menstruatii succesive?
3.) Data in care a inceput ultima menstruatie?
4.) Data in care urma sa porneasca viitoarea menstruatie?
5.) In a cata zi a ciclului menstrual numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii, a fost intretinut actul sexual?
Numai in cazul in care sunt cunoscute aceste informatii/date strict necesare sa fie cunoscute, numai in acel caz se va putea formula un raspuns care cel mai probabil va catusi de cat corect.
Multa sanatate!

| Maria39popescu explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclu menstrual este regulat, lungimea medie al ciclului este de 29-30 de zile, data la care a început ultima menstruație a fost 20 octombrie și urmează sa îmi vina pe 18 noiembrie, și a fost în ziua a11a a ciclului menstrual

| Maria39popescu explică (pentru corbulalbrosu):

Din teama de a nu se intampla ceva am am luat o ca și ceva preventiv, va mulțumesc pentru informații.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria39popescu):

Ai procedat prosteste. Daca ai fi procedat CORECT adica sa ceri sfatul unui medic ginecolog ai fi scapat si mai IEFTIN (financiar) si ai fi evitat sa-ti ''otravesti'' cu totul INUTIL/FARA ROST organismul cu acei hormoni sintetici care se elimina din organism foarte greu si foarte lent. Uneori dereglarea ciclului menstrual poate sa dureze chiar si 9-12 luni. Cat de intensa si cat de lunga va fi perioada in care ciclul iti va fi deregat, va depinde de noroc sau de ghinion. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria39popescu):

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are mereu lungimea de 29-30 de zile, inseamna ca in acest caz se poate stabili cu multa precizie data la care urmeaza sa se produca procesul de ovulatie. Este stabilit stiintific si medical ca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ultima zi (inclusiv) a ciclului menstrual.
Reiese ca in mod precis, in proportie de peste 95-97%, in cazul precizat, OVULATIA urma sa aiba loc in data de 4 sau 5 Noiembrie si in concluzie PERIOADA FERTILA ar fi urmat sa se suprapuna peste intervalul zilelor situate intre 31/1 si 6 Noiembrie. Daca actul sexual a avut loc in a 11-a zi a ciclului menstrual, adica in data de 30 Octombrie reiese ca a fost intretinut cu 1 sau 2 zile inainte de a incepe perioada fertila, adica intr-o zi INFERTILA in proportie de cca 95- 98%. Avand in vedere de asemenea si faptul ca teoretic prima zi a perioadei fertile este doar in proportie de 5-8% FERTILA, intr-o astfel de situatie se poate aprecia ca formarea sarcinii ar fi fost cu totul IMPOSIBILA in acel moment chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin.
Daca te-ai fi adresat unui medic ginecolog ti-at fi explicat ca in situatia respectiva NU este indicat sa fie folosita pastila de a 2-a zi (contraceptiva). Ai procedat cu totul IRESPONSABIL si din acest motiv poti fi sigura si convinsa ca in lunile urmatoare, ciclul tau menstrual va suferi dereglari probabil importante, insa imposibil de apreciat care va fi amploarea si intensitatea lor si perioada de timp pe care se vor manifesta. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In general... apar dereglari dupa ce iei pastila de a doua zi. S-ar putea ca asta sa fie cauza.

| Crackman a răspuns:

Citește prospectul si simptome negative

| Maria39popescu explică (pentru Crackman):

Am citit dar nu precizat nimic de aceste scurgeri

| Crackman a răspuns (pentru Maria39popescu):

Atunci iti recomand sa mergi la un consult