| Georgianaalina295 a întrebat:

Bună tuturor. Luna trecută, la 3-4 zile după ce a trecut menstruația, în timpul unui contact sexual s-a rupt prezervativul și am luat escapelle la mai puțin de o oră. Acum menstruația a întârziat doua săptămâni (nu e chiar regulată dar în general deviază 2-3 zile, niciodată așa mult) și mă doare aproape încontinuu în partea dreapta jos, în zona ovarului și piciorul (apendicită am avut). În a 6 zi de întârziere am făcut un test de sarcină care a fost negativ. Alte simptome nu mai am, doar mă dor puțin sânii. Ar putea fi vorba de o sarcina?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu ai mai avut contacte sexuale neprotejate ulterior prostiei facute, NU poate fi vorba de existenta unei sarcini. Ai procedat IRESPONSABIL prin administrarea pastilei Escapelle in mod INUTIL deoarece probabilitatea de a se forma o sarcina in a 6-7-8-a zi a ciclului menstrual a fost foarte mica de sub 5%. Fiindca nu a existat posibilitatea de a se forma o sarcina hormonii din pastila de a 2-a zi au provocat doar dereglarea ciclului menstrual, motiv care produce intarzierea inceperii menstruatiei. Fiindca NU se poate estima cat este de intensa dereglarea hormonala nu se poate aprecia cand va incepe menstruatia. Va trebui sa astepti fiindca nu poti face nimic altceva mai bun si poateca iti va fi invatatura de minte sa nu mai procedezi la fel de iresponsabil si alta data. Multa sanatate!

| Georgianaalina295 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțimesc, dar a fost în a 9-a sau a 10-a zi a cm. Și nu știu în ce măsură am procedat iresponsabil din moment ce menstruația mea nu e tocmai regulată. Nu m-am putut baza pe metoda asta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Georgianaalina295):

Nu ai mentionat ca menstruatia in cazul tau are o durata de circa 6-7 zile, deci nu aveam cum sa deduc ca sexul ar fi putut fi intretinut la inceputul perioade fertile. Trebuie sa stii pe viitor, ca orice calcul se face in functie de data primei zile de menstruatie si in functie de tipul ciclului menstrual. Probabil ca data viitoare vei primi raspunsuri mai apropiate de adevar. Multa sanatate.

| Nimeni10 a răspuns:

Noi de unde dracu sa stim? vrei sex? suporti consecinte, nu te plangi pe aici.