| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,

Mi-am inceput viata sexuala de un an, am folosit de fiecare data prezervativul, deoarece suntem foarte precauti si atenti amandoi, si este si normal din moment ce nu vrem sa devenim parinti devreme.

Intrebarea mea este: in cazul in care vrem sa o facem fara prezervativ, ar fi o metoda buna sa iau anticonceptionale? nu prea sunt de-acord cu nicio alta metoda in afara de prezervativ, pentru ca toate au reactii adverse urate, plus ca nicio metoda nu te protejeaza de boli/infectii in afara de prezervativ! Dar intreb asa, ca fapt divers. In caz ca ne saturam de prezervativ, ce alte metode ar fi. (majori amandoi, relatie stabila, de 6 ani, ne-am inceput "viata sexuala" de mult, doar de un an o facem si vaginal, este primul meu partener sexual, iar eu prima lui partenera sexuala happy )

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-as recomanda sa incerci sa folosesti inelul intravaginal cu emisie continua de hormoni NuvaRing, care la ora actuala este cea mai moderna dar si cea mai sigura metoda contraceptiva, fiindca asigura cel mai ridicat grad de protectie de peste 99, 7% si este metoda care prezinta cele mai slabe reactii adverse sau efecte secundare posibile. Se poate cumpara din orice farmacie la pretul de 48 de lei. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Anticoncepționalele orale sunt mult mai eficiente (drept metodă de contracepție) decât prezervativul.
Totul e să mergi la un medic să decidă el ce pastile ar fi mai potrivite pentru tine.
O altă metodă de prevenire a sarcinii nedorite e o combinație între metoda calendarului și un gel spermicid. De asemenea, ar fi util și „prezervativul feminin". Sau folosirea unei diafragme plus gel spermicid.
http://www.seximus.ro/articole/folosire_prezervativ_feminin.php
http://www.seximus.ro/articole/diafragma.php