| Andandut a întrebat:

Buna tuturor. Nici nu stiu cum sa incep, nu vreau sa plictisesc pe nimeni, voi scrie cat mai pe scurt. Chiar daca prietenul meu nu-mi zice asta in fata, eu simt si vad ca s-a plictisit de mine, ca din privinta lui a intervenit monotonia in relatia noastra, simt chiar ca nu-l mai atrag. Odata cand ne certam mi-a zis ca ar trebui sa incerc sa-l cuceresc, nu sa ne certam. Ce sa inteleg din asta? Ne-am certat din vina la amandoi, nu doar din vina mea.Mi-a mai zis ca m-am ingrasat, apoi a spus ca a glumit si si-a cerut scuze. Eu tot l-am intrebat: chiar m-am ingrasat? ce vrei sa schimb la mine? cum vrei sa ma port? dar parca vorbesc la pereti, nu-mi da nici un raspuns clar, spune ca e totul in ordine si ca nu trebuie sa schimb nimic. Nu stiu cum sa salvez relatia, pentru ca el nu-mi da nici o mana de ajutor.Atitudinea lui ma indeparteaza. Suntem impreuna de un an jumatate, el are 23 de ani iar eu 19, am spus astea ca sa va faceti o idee asa si sa imi dati un sfat cu ce credeti. Multumesc

Răspuns Câştigător
| DiiiaDy a răspuns:

Parca ma vad pe mine in povestea ta, exact asta mi s-a intamplat si mie.Intrebarea este : Esti sigura ca nu se poarta asa ca sa te indepartezi de el si sa te plictisesti de comportamentul lui? poate ca nu vrea sa te faca sa suferi.Cel mai usor ar fi sa va intalniti intr-un loc linistit doar voi doi si sa vorbesti cu el.Intreaba-l ce e cu el, de ce s-a schimbat atat de tare si de ce se poarta asa? intreaba-l clar daca mai vrea sa fiti impreuna sau nu, nu-i lasa timp de gandire pentru ca daca ii lasi asa va face mereu.Fi scurta si la obiect, fi tu cea care pune punctul pe i. Daca nu mai vrea sa fie cu tine oricat de mult l-ai iubi accepta lucrul asta. Faceti o pauza o perioada de timp, daca te iubeste si isi va da seama ce a pierdut se va intoarce singur la tine. Daca nu se va intoarce asta e, baieti mai sunt iar tu esti libera sa cauti adevarata dragoste.Iti urez mult succes si sper ca totul se va rezolva intre voi doi. Te pup :*

5 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Nu ma pricep in relatii pentru ca sincer nu am avut nici o relatie. Insa as putea sa imi zic parerea si asta ar fi cam asa, pleaca din "relatia" asta si cauta pe altul, sau chiar mai bine stai singura o perioada. Este clar ca nu va potriviti si stati mai mult de dragul de a nu suferi o despartire. In opinia mea nu merita sa iti pierzi timpul atunci cand nu te mai intelegi cu iubitul/a, si simti ca totul este ca o prietenie. In concluzie, faci ce simti dar...

| znstr a răspuns:

Buna! Ti-am citit "povestea" si parca m-am vazut pe mine si pe fostul meu prieten, doar ca el era in ipostaza ta iar eu in ipostaza prietenului tau.
Dupa 9 luni de relatie am inceput sa ma plictisesc de el intocmai pentru ca era prea sufocant, vroia sa mearga totul bine chiar si cand ne certam, cand era nemultumit refuza sa-mi spuna ce are doar ca sa nu ne certam, iar eu tot cautam motiv de cearta, ii spuneam ce nu mai suport la el si a incercat sa faca nenumarate sacrificii sa "salveze" relatia. Acum s-a incheiat tot, te-ai gandit ca poate si el incearca sa iti dea un semn ca nu mai e atras de tine si de relatie? Ce-ar fi sa o lasi si tu mai moale, sa nu fii tot tu cea care vine si iarta si o ia de la capat si incearca sa se schimbe doar ca sa ii fie lui bine. Propune-i o 'pauza' ca sa va reveniti, discutati asta pe un ton normal fara sa ii dai impresia ca vrei sa te certi, dar poti totusi sa mentii ideea ca ai facut ce in mod normal alte fete n-ar fi facut: ai incercat sa salvezi relatia. Sper sa reusesti sa o scoti la capat cu el, pa pa!

| neutrino a răspuns:

Relatie voastra este gata sfarsita. Sper ca nu ti-ai inchipuit ca la voi nu se termina niciodata.

| DiazAndreea a răspuns:

Time out, erste timpul pentru o pauza, pentru clarificarea sentimentelor

Răspuns utilizator avertizat