| Miha91 a întrebat:

Bună tuturor!
Nu am mai luat până acum. E prima dată când iau la recomandarea medicului- MICROGYNON
Întrebarea e urmatoarea: sunt la a 5a pastilă din prima folie. Menstruația m-a tinut 4 zile insa acum am rareori scurgeri usoare maronii... daca aceste scurgeri vor persista incontinuare in urmatoarea saptamana mai ales ca e prima folie...sunt protejată? Pot avea contact sexual neprotejat?
Cam cât timp sa ma astept ca vor tine aceste scurgeri?
Va mulțumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pana in prezent NU ai folosit niciun fel de contraceptiv hormonal, in mod sigur medicul ginecolog care ti-a prescris pastila AC Microgynon ti-a indicat ca prima pastila AC sa fie folosita in prima zi a ciclului menstrual, care reprezinta prima zi a actualului ciclu menstrual, fiindca protectia contraceptiva se instaleaza chiar din acel moment. Este indicat sa-ti notezi in care zi a saptamanii ai folosit prima pastila AC fiindca de fiecare data urmatarea prima pastila AC o vei administra intotdeauna in acea zi a saptamanii. De exemplu, daca menstruatia a inceput vineri si ai folosit prima pastila AC in aceasta zi, atunci prima pastila AC de pe toate foliile viitoare se vor administra mereu intr-o zi de vineri. Hormonii din pastila Microgynon va actiona imediat si in acest caz NU mai este necesar sa fie folosita si o alta metoda contraceptiva suplimentara.
Insa in cazul in care prima pastila AC de pe prima folie folosita a fost folosita începand in ziua 2-5 a ciclului menstrual, in acel caz protectia contraceptiva totala se instaleaza numai dupa ce este folosita cea de a 8-a pastila si in acest caz in primele 7 zile trebuie sa fie folosita in paralel si o a 2-a metoda contraceptiva suplimentara.
In prospectul pastilei Microgynon folosit, este precizat faptul ca in timpul ciclului, intre menstruaṭii pot sa apara sangerari :
,, În timpul primelor luni în care utilizaţi Microgynon, puteţi prezenta sângerări vaginale neaşteptate (pătare, sângerare de întrerupere) în perioada dintre menstruații. Este posibil să aveţi nevoie de absorbante igienice dar cu toate acestea să continuaţi utilizarea contraceptivului dumneavoastră în mod obișnuit.
Sângerările vaginale neregulate se opresc de obicei atunci când corpul dumneavoastră s-a obișnuit cu produsul Microgynon (în mod normal după 3 cicluri de utilizare a contraceptivului). Dacă sângerarea continuă si devine abundentă sau reîncepe, si dupa trecerea a 3 luni, in acel caz trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastră.''
Multa sanatate!