| anamariamunteanu07 a întrebat:

Bună tuturor! Pe data de 19 decembrie(a 24-a zi a ciclului menstrual)am avut un contract sexual neprotejat încheiat cu ejacularea în vagin. În primele 48 de ore am luat Escapelle, iar menstruația a venit pe 27 decembrie, cu 3 zile întârziere fata de data normala. A început cu dureri puternice de burta și de spate, a durat aproape 5 zile și fluxul a fost normal.In aceste condiții, pot fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau a fost ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina fiindca actul sexual a fost intretinut in a 24-a zi a ciclului adica intr-o zi din perioada zilelor de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual cu lungimea de 29 -30 de zile.
Perioada fertila a ciclului menstrual 26.11 - 25.12 = 30 zile s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 8 -13 Decembrie. Incepand cu data de 15 decembrie ciclul tau menstrual a intrat in etapa zilelor ABSOLUT INFERTILE, cele in care este 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin intentionat, in absolut toate zilele situate intre 15 si 25 Decembrie.
Rezulta ca din lipsa informatiei corecte, pastila contraceptiva (de a 2-a zi) Escapelle a fost folosita INUTIL, ILOGIC dar mai ales cu totul IRESPONSABIL
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In conditiile prezentate de tine, iubita ta nu poate fi gravida.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!