| RaisaRamona a întrebat:

Buna tuturor. Prietena mea cea mai buna s-a despartit de iubitul ei in urma cu 2 saptamani. A fost o relatie de un an si ceva. Prostuta a avut incredere mare in el, atat de multa incat il lasa s-o filmeze cand aveau momente intime si, pe deasupra, ii mai trimitea si poze indecente. De cateva zile fostul ei, a inceput sa-i dea mesaje urate, unde o insulta mereu si ii spune ca a mai postat inca o poza sau filmulet pe internet cu ea.
Intrebarea mea este, unde posteaza baietii chestiile acestea? Ca nu e singura care a patit asta.

P.S. am incercat si cu alti baieti din grupul lui sa vorbesc sau sa pun pe altii sa vorbeasca cu ei, pentru a afla unde sunt postate, dar fara succes sad

16 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Daca posteaza undeva sunt site-urile pentru adulti.
Eu nu cred ca posteaza dar vrea sa o faca sa sufere.
Se poate cauta dupa cuvinte cheie daca se vrea.

| MihaelaDart a răspuns:

Poate minte, deși ea poate face plângere la poliție. Hartuirea psihologica pe care i-o face și amenințările se pedepsesc prin lege.

| RaisaRamona explică (pentru MihaelaDart):

Asta i am sugerat si eu, sa se duca la politie. Dar cum am mai spus, e prostuta. Imi spune "Nuu fata, nu face el d astea, e suparat ca ne am despartit, ma vrea inapoi". Nu stiu ce sa mai fac. Nu vreau sa ma bag prea mult in chestia asta. Nici cu parintii nu vrea sa vorbeasca. Cateodata imi vine fie s o bat, fie sa nu mai fiu prietena cu ea, fie sa cumpar un dildo mare, si s o regulez eu. Mi e greu sa renunt la handicapata asta pentru ca m-a ajutat mult in trecut si mi-a fost alaturi.

| OrdanKarris a răspuns (pentru RaisaRamona):

Nu inteleg cum poti fi asa n.aiva. Tu nu vezi ca prietena ta nu are nici un interes real sa se distanteze de omul care o ameninta, care vrea sa-i provoace rau? Nu vezi ca-l apara de politie? Pana si despartirea e de fatada. S-a despartit de ala ca sa-l agite, sa-l enerveze, sa-i apese butoanele. Prietena ta are nevoie de ceva drama in viata ei. Suspectez ca l-a lasat intentionat pe prietenul ei s-o filmeze ca sa se simta in pericol, sa simta pericolul ca oricand poate fi expusa. E ca un fetis pentru ea, probabil asta o excita, pericolul sa fie judecata negativ. Ea i-a oferit lui uneltele de santaj. Spun asta pentru ca si eu am o fosta cu care am filmari de genul si era aproximativ la fel, voia pericolul de a fi expusa. Acum femeia lucreaza la MAI - ministerul afacerilor interne iar daca filmarile cu ea ar iesi la suprafata, ne-am distruge amandoi carierele, ea m-ar da in judecata, eu i-as pata imaginea. Dar nah, eu am discernamantul consecintelor si am mult de pierdut daca as juca jocul asta. Probabil de asta s-a despartit de mine, pentru ca voia santajata, voia tot timpul certuri, drama, era psihopata si culmea, ea este psiholog criminalist de meserie. Nu subestima nevoia muierii de drama si de a simti frica. Frica o umezea pe fosta mea intre picioare, cand simtea frica de a fi aflta, expusa, facuta de ras, dar asta dorea. Asa si prietena ta: l-a gasit pe al ei prieten care e usor instabil si ea si-a dat seama de asta, ea a vrut sa fie pusa in ipostaze periculoase si acum ii apasa butoanele, se joaca cu mintea lui. Eu zic sa stai in banca ta si sa urmaresti circul.

| RaisaRamona explică (pentru OrdanKarris):

N o amentinta cu nimic. Doar o insulta, atat. Stiu ca sunt naiba, dar simt ca am o datorie morala fata de ea. Asa cum am mai spus mai sus, m-a ajutat intr-un rahat in care am intrat eu(nu vreau sa intru in detalii) si a fost langa mine pana s-a rezolvat de tot.

| Adry05 a răspuns:

Daca-i minora poate sa-l raporteze la politie si primeste amenda sau ceva de genu pentru distribuirea materialelor pornografice cu minori

| RaisaRamona explică (pentru Adry05):

Are 20

| Adry05 a răspuns (pentru RaisaRamona):

Nasol atunci, nu prea are ce sa faca, e considerata majora deci are discernamant si raspunde de faptele ei, a trimis pozele de buna voie si n-au autoritatile ce sa faca.

| RoCkKiD a răspuns:

Faza nasoala e ca nu exista cadru legislativ pentru revenge porn la noi in tara, singura chestie pentru care poate merge la politie e santajul si trebuie bine documentat deci sa inregistreze convorbiri/screenshoturi la mesaje etc.

O sa afle unde le-a pus ala cand o sa o sune lumea sa-i zica. happy

Cel mai bine sa sa adune dovezile is sa mearga la polietie, mai ales daca e minora. Daca are sub 18 ani si posteaza ala vreo poza undeva e pornografie infantila si creste nr de ani pe care ii poate lua.

| Andreeush a răspuns:

Nu are dreptul să posteze poze cu ea fără acordul ei.
Ea poate să facă plângere la poliție.

| Hammurabi a răspuns:

"Orice persoană are dreptul la imagine, acest drept este prevăzut în art. 73 Cod civil.
În articolul 1349 alin. 1 Cod civil se arată că orice persoană are îndatorirea să respecte regulile de conduită pe care legea sau obiceiul locului le impune şi să nu aducă atingere prin acţiunile sale drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane, iar conform articolului 253 alin. 3 şi 4 Cod civil, cel care a suferit o încălcare a unor drepturi nepatrimoniale, enunţate în art. 252 Cod civil (viaţa, sănătatea, demnitatea etc.) poate cere instanţei să îl oblige pe autorul faptei să îndeplinească orice măsuri necesare pentru restabilirea dreptului atins precum şi despăgubiri pentru prejudiciul, chiar nepatrimonial ce i-a fost cauzat."
În instanță s-au obținut despăgubiri și de 50.000 lei pentru postarea de fotografii indecente fără acordul celui fotografiat.

| RaisaRamona explică (pentru Hammurabi):

Proasta nu vrea sa faca nimic. Ar prefera sa i o suga toata viata, sa fie sclava lui decat sa faca ce i corect si normal.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ca doar o amenință și nu face asta, dacă chiar făcea probabil îi și arata o dovadă, important e să nu trimită sau să le arate cunoscuților, prietenilor lui, ar putea să apară oricând candva aceste poze, și să i afecteze imaginea. Ea ar putea vorbi cu el și sa i spună că îl dă pe mâna poliției dacă nu le șterge sau dacă o mai amenință, nu se știe niciodată iar ea trebuie să fie conștientă și să l facă să înțeleagă că și ea la rândul ei poate să ia măsuri. Tu ți ai făcut datoria de prietena mai mult de atât nu ai ce sa faci

| RaisaRamona explică (pentru Emma30555):

Din ce am vazut in mesajele din telefonul ei, nu i cere nimic. Doar o insulta si i spune lucruri urate precum ca e o panarama, ca n o sa aiba niciodata un barbat bun langa ea, ca e doar o sclava, ca regreta ca si a bagat organul in ea.

| Georgexyz99 a răspuns:

Pentru ca e naiba si a fost proasta cand si l-a ales pe respectivul cu c*rul. Cand o fata intra intr-o relatie, creierul se pune pe modul Shut Down si se activeaza pasarica. A facut prostia, acum sa-si asume, scuza-ma. Nu imi poate fi mila de cineva care si-a tras-o cu cine stie ce papagali care stiu "cum sa le ia", si "noi" stam in Friendzone pe baza ignorantei, prostiei si naivitatii lor native.

| EduardPeTPU a răspuns:

E vina ei daca e foarte proasta. Nu conteaza unde le posteaza, in afara de a incerca sa rezolve cu politia, nu are de ales.