| Angeln a întrebat:

Buna tuturor.Sunt insarcinata, iar astazi am implinit 40 de saptamani.Ieri am fost la doctor si mi-a zis ca colul uterin s-a deschis cam cat un deget, asta ar insemna cam 1-2 cm.Eu pana acum nu am avut nici o contractie.Intrebarea mea estebig grinaca m-am dilatat 2 cm, cam cat este posibil sa mai astept pana se va naste bebele?(Doctorul ginecoloc a zis ca daca trec 7 zile de termen, o sa imi provoace ei nasterea).Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| simiy a răspuns:

Asta e problema ca nu se stie cat trebuie sa astepti, prietena mea sa dilatat 5 cm in 24 de ore si apoi s-a oprit, a avut nevoie de cezariana, cumnata mea sa dilatat complet si a nascut in 6 ore. Fiecare persoana e diferita, success sa ai si nastere usoara

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista termene fixe. Travaliul se poate declansa in urmatoarele 12 ore sau in urmatoarele 12 zile.

| Necunoscut112 a răspuns:

Asta e culmea! Crezi că e plin de doctori ginecologi pe aici? Ascultă ce îţi spune doctorul tău ginecolog.

| Angeln explică (pentru Necunoscut112):

Nu am crezut asta.Insa sunt mame care au copii si au cat de cat experienta. Daca tu nu stii despre lucrurile astea, asta nu inseamna ca nimeni nu stie!