| Bdggwgcdacwhbegysgvg a întrebat:

Bună tuturor, vin și eu cu o întrebare care suna cam asa:
La o fată mai mica de înălțime cu corp normal, e ok să ai muntele lui venus un pic mare, nu chiar mare dar un pic ieșit în evidență sa zic așa...
Menționez faptul ca prietenul meu mi-s zis odată gen de ce am pasarica așa,, umflată " gen din exterior, dar e așa de când mă știu pe lumea asta.
As dori păreri cât de cât ok, fără jigniri sau miștouri că eu nu mi-am permis asta cu nimeni chiar dacă aici nu ne știm.
Menționez ca nu am un complex pe chestia asta, când ma privesc în oglindă mă simt bine în pielea mea și îmi place ce vad.
Sănătate multă și o zi frumoasă în continuare la toată lumea.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

E nomal. Anormal e ca prietenul tau te face sa pui astfel de intrebari pe aici. Nu are sens sa te afunzi in overthinking si insecuritate pentru aceste caracteristici fiziologice pe care nu avem cum sa le schimbam.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult pentru răspuns happy

28 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Tu ești perfect normala, prietenul tau e un papagal

| Violleta2022 a răspuns:

Incorect!
Un corp normal are muntele lui Venus normal, nu mare cum spui tu, mai ales ca esti micuta de statura.
Evident ca tu esti mai grasuta daca ai grasime pe muntele lui Venus, adica pasarica ta este mai grasa.
Ti-as recomanda sa mai slabesti, pare ca prietenul tau este deranjat de stratul asta de grasimuta.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Violleta2022):

La 1, 47 am 47 de kg și 22 de ani ^^(
Nu-i ceva normal?
Și am forme, nu-s grasă

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Ca fata, la 1.47m ar trebui sa ai 37 maxim 40kg.

In principiu, corect este sa ai 10kg mai PUTIN decat inaltimea, dar pentru ca tu esti extrem de scunda, ar trebui sa ai maxim 40kg.
Dupa cum vezi esti usor peste greutatea normala cu vreo 7kg, adica esti un pic grasuta pentru cat de micuta esti.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Violleta2022):

De fapt nici nu știu ce m-a mâncat să zic asta.
Nu mi se pare ok la 22 de ani să ai 40 de kg, dar ție oricum nu-ti convin multe pe aici deci e ok...
Consider ca atâta timp cât ma simt bine în pielea mea și îs ok cu asta, nu-i nicio problemă.
Repet o persoană la 22 se ani să aibă 37 sau 40 de kg, dacă mă întrebi pe mine este considerat rahitică de unde vrei sa se îmbrace, de la copiii? laughing
Și doar am precizat în întrebare ca nu vreau jigniri ca eu nu am jignit pe nimeni asa ca mai bine ignorat întrebarea mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acest calcul cu 10kg mai putin decat inaltimea mi-a fost explicat de un medic endocrinolog, profesor universitar la Universitatea din Sydney, Australia.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Violleta2022):

Zi bună Violleto2022, am impresia ca tu chiar n-ai ce face de-ti exprimi părerea peste tot așa aiurea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Da, la tara trebuie s afii grasa ca s afii consdeirata normala.

In strainatte maedicii iti spun ca trebuie sa fii mai slaba, ca s afii nromala.

Eu am 1.74m si aveam cam 72kg cand am ajuns la meidcul asta endocrinolog dinSYDney si am peste 50 de nai. El mi-as pus calr "trebuie sa slabesti ca esti supra-ponderala" si sa ajungi la maxim 64kg.

Cum tu esti super micuta, la 1.47m trebuie sa ai conform regulilor endocrinolgilor din occident 37 de kg dar tu ai 10 kg peste normal, deci esti grasuta!
Nu-i vorba de jgnit fetita, aici vorbim de realitate si daca te-ai simtit jignita este pentru ca ori nu esti constineta de faptul ca esti grasuta sau nu vrei sa accepti realitatea.

Adevarul ca-ti place sau nu este ca ai 7-10kg peste limita normala si ca pasarica ta este grasuta, asa cum a constat si prietenul tau, ca desprea asta este vroba in topcul tau, nu ca s-ar inventa muntii lui venus mai mari pentru scunde, ci cu mai mult testut adios cu cat esti mai grasuta.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Violleta2022):

Și mai consider ca fiecare corp e special și unic și frumos și nu ar trebui să se încadreze în niciun interval normal că,, așa-i normal"

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Sigur, in special cand ai mentalitatea ca trebuie sa fii grasa, ca sa fii frumoasa, dar nu sanatoasa!

| dullcat a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasa fata in pace.Nu traiesti tu cu ea incat sa ii spui cate kilograme sa aiba si ce sa faca cu viata ei.Nici macar prietenul ei nu are acest drept, d'apai tu care esti o straina de pe internet.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Violleta2022):

Rpspunsul tău dezvăluiește răutatea din tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana una alta, vad ca grasimea de la pasarica ta l-a deranjat pe iubitul tau daca el ti-a spus asta, deci fa ceva cu asta si slabeste, ca te paraseste pentru alta.

Sigur, razbuna-te pe mine ca-ti spun adeavrul in fata, nu-mi pasa deloc, dar tu s-ar putea sa te oftici cand barbatul ala te vor parasii, mai ales ca ai o problema la mansarda si nu esti capabila sa o intelegi.
Ma rog, probabil ca pentru satul in care traiesti tu, esti considerata "normala", fiindca la tara "grasa" este echivalent cu "frumoasa".

| dullcat a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum indraznesti sa ii spui ca va fi parasita pentru ca nu slabeste? Te rog sa lasi oamenii in pace, pentru varsta pe care o ai, prezinti o gandire toxica.

In 2023 lumea ar trebui sa fie civilizata si sa aiba respect pentru fizicul altcuiva, indiferent de cum arata acesta. Nu suntem in secoul 20 unde slab si gras erau etichete aruncate cu duiumul in stanga si in drepta la fel ca buna ziua, de catre companiile care din asta traiau! Din insecuritatea oamenilor si promovarea ideii ca mereu esti gresit si trebuie sa schimbi ca sa arati cumva pentru altii.

Mai mult de atat, daca iubitul se desparte de ea pentru acest motiv jalnic, good riddance! Nimeni nu are nevoie de astfel de persoane superficiale in viata.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru dullcat):

Da-ții pace, ea are dreptul să zică ce vrea și eu am dreptul să mă doară în anus de ce zice ea.
O frustrată, tantii ăsteia nimic nu-i convine, crecă de asta nu mai pot dormii eu la noaptelaughing) laughing)

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru dullcat):

Sincer la cum își dă cu părerea aș fii curioasă ea cum arată, toată numai 60-90-60? laughing
Hai să fim seriosi, dați-o dracu de treabălaughing

| Drimmero a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Are 50+, clar nu arata ca una de 20, precis are pielea lasata, ridata, practic e tranzitia spre babuta, se vede dupa frustrarile ei ca e o persoana uracioasa.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Drimmero):

Clară treaba cine se trezește să vorbească, să-si vadă de bătrânețile ei happy

| Drimmero a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

S-a trezit sa te faca grasa in conditiile in care ai 47 de kg la 1.47, cat vrea sa mai slabesti? apoi o dai in alte probleme, esti proportionala, conteaza foarte mult si conformatia corpului, deci stai linistita ca nu esti grasa in conditiile astea, probabil daca ai slabi 5 kg vei fi piele si os.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Drimmero):

Așa este, plus că chiar nu sunt grasă sau corpolentă, am doar forme și în **** mea am 22 de ani cât să am, ferească sfântul de o așa gândire.
Mai ales că maică-mea îmi zice că-s slabă și nu că-i mică-mea și majoritatea îmi zic că-s copil deci e ok

| Drimmero a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

In alta ordine de idei, nu trebuie sa slabesti, de preferat ar fi sa te mentii asa, nici probleme nu sunt la tine in ceea ce priveste "muntele lui venus".

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc tare mult pentru răspuns, apreciez

| Pachebotulauriu a răspuns (pentru Violleta2022):

Aveti dreptate, doamna Violeta.
Oricum dumneavoastra sunteti o persoana tare chiuhapa din ce am putut observa din raspunsurile dumneavoastra.Mi-am facut cont doar pentru a raspunde aici, deoarece v-am tot urmarit raspunsurile si sunt de o slobie magnifica.Imi pare rau ca inca nu pot aprecia raspunsurile, deoarece meritati toate premiile din lume, mai ales pentru slobia dumneavoastra.

| Drimmero a răspuns:

E absolut normal, stai linistita, nu e nimic anormal la tine.

| dullcat a răspuns:

Apropo de regula penibila cu greutatea minus 10, pe care Violeta o tot scrie pe aici, inducand lumea in eroare:

Daca iti introduci datele tale in linkul de mai jos, rezulta :
Indicele este: 21.75 Masă corporală normală
Masa corporală este normală. Ține o dietă bogată în fructe și legume, alături de un program zilnic mișcare pentru a menține o formă bună.

Valorile IMC se raporteaza astfel:

18, 49 sau mai putin - Subponderal
intre 18, 50 si 24, 99 - Greutate normala
intre 25, 00 si 29, 99 - Supraponderal
intre 30, 00 si 34, 99 - Obezitate (gradul I)
intre 35, 00 si 39, 99 - Obezitate (gradul II)
40, 00 sau mai mult - Obezitate morbidă - https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau este un fraier

| steamrogue77 a răspuns:

Mare sau mic, oricum nu poti sa faci nimic, din moment ce asa e corpul tau.