| NicoletaSimina a întrebat:

Vreau ca cei care au trecut printr-o astfel de experienta sa ma ajute cu vreun sfat. Vorbesc cu un baiat care este indecis pe plan amoros.Problema este fosta lui iubita,am inteles ca ea este plecata intr-o tara straina,iar el este aici,i-am explicat ca din moment ce i-a intors spatele prima oara, i-l va intoarce spatele din nou.Inteleg ca cei doi au fost un an impreuna,dar i-am explicat ca distanta nu construieste o relatie, ci o distruge...Imi spunea ca se va intoarce la ea, dar ar vrea sa fie impreuna cu mine.As vrea sa fie al meu,eu ii pot oferi respect,iubire si incredere, distanta nu este intre noi doi.Cum sa-i scot fosta din cap? Mi-a dat dreptate in momentul in care i-am spus ca fosta lui nu-i da pace sa-si refaca viata.

25 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Buna,sa stii ca sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si inteleg perfect toate intrebarile pe care le ai in cap si tot ce simti.
As fi fost bucuros sa-ti dau un sfat dar din pacate nu stiu nici eu ce sa spun.
Am vrut doar sa vezi ca mai exista persoane in situatia tahappy

| NicoletaSimina explică (pentru DeathIncarnate):

sad sper ca esti bine.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Meh,incerc sa fiu(dar nu sunt).
Si eu sper ca esti tu bine, oricum orice pasa proasta trece asa ca tine capul sus si nu te face preș in fata nimanui in viata asta.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca este o prostie din partea ta sa astepti dupa cineva.
Esti o fata tanara cu toata viata inainte si mai mult ca sigur cu o droie de barbati ce ar dori iubirea ta si tu te rogi de unu ce se smiorcaie dupa fosta.Nu,tu nu trebuie sa fi aleasa in detrimetul alteia, tu trebuie sa fi singura si unica de la bun inceput.
Gandeste-te la asta inainte sa mai vrei sa ii scoti din cap pe nu stiu cine.Doar atata meriti? Sa tragi de un barbat sa te bage in seama...

| Catrice a răspuns:

Depinde și de cat timp sunt despărțiți. Dacă e doar de o luna doua, atunci mai lasă-l un timp. În timpul ăsta tu poți încerca să-ți arăți sentimentele și sa îl convingi ca e mai bine fără ea.

| NicoletaSimina explică (pentru Catrice):

Cei doi au fost un an impreuna.I-am aratat deja sentimentele mele fata de el, i-am spus ca il voi ajuta sa-si revina.Regret ca nu mi-a raspuns la intrebare.L-am intrebat pe cine va alege.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îl lași.
La cum ai povestit tare mă tem că dacă fosta lui se întoarce în țară pe tine o să te lase.
Crede-mă că nu merită să aștepți să fie cu tine. Nu accepta să fii niciodată a doua opțiune pentru nimeni.
Ori te alege pe tine ori își vede de drum.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e ca tu gresesti. Nu mi se pare ok sa stai sa ii dai explicatii si sa o defaimezi pe fosta in fata lui.
Eu in locul tau I-as spune : te iubesc, dar dispar din viata ta, pentru ca eu nu sunt a 5 a roata la caruta. Fii fericit.
Si cam atat. SI DACA va vrea sa fie cu tine, te va lasa cand se va intoarce fosta. Nu il mai bate la cap cu defectele ei. Va ajunge sa te urasca.

| Plato a răspuns:

"Imi spune ca se va intoarce la ea, dar ar vrea sa fie impreuna cu mine" Asta e finalul povestii, nicidecum inceputul ei.
Pe acest subiect, nu ar trebui sa existe verbe la modul conditional. "As vrea", "ar vrea" ucid orice veridicitate a relatiei.
Cat despre tine, mi-e imposibil sa inteleg cum se poate sa vrei pe cineva pentru care nu esti totul, ci doar o optiune. Asta ma depaseste, e inextricabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca e nevoie de intelegerea situatiei si ca ar fi mult mai ok ca tu sa intelegi ca el nu poate sa aiba o noua relatie pana ce nu o va depasi pe ultima. Da-i pace, sunt atatia baieti, nu e nevoie sa iti pierzi timpul asteptandu-l pe el sau creeandu-ti orice fel de asteptare, cu atat mai putin sa faci ceva ca sa-i scoti lui fosta din cap. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva e putred si minte cineva, la comportamentul lui,, Imi spunea ca se va intoarce la ea, dar ar vrea sa fie impreuna cu mine." o persoana normala la cap stie ce vrea din prima, de ce incã tot mai milogesti pe lângã el? Eu am impresia ca te vede doar de ceva hâta-hâta ca esti mai buna decât nimic. Altfel nu pot explica.
Dacã nu are pic de respect, in orice caz nici tu nu esti in toate mintile si sufocanta probabil.

| GirlOnline81 a răspuns:

"... i-am explicat ca distanta nu construieste o relatie..."
Cum ai ajuns tu la concluzia ca iubirea se masoara in distanta?

| OrdanKarris a răspuns:

Buey deci fac pe mine de ras la ce comentarii citesc aici. Niciunul nu pricepe dinamica. Singura persoana din acest triuvirat demn de cascadorii rasului, care e pe treaba ei, este fata din strainatate. Pamapalaul asta o doreste pe aia din strainatate pentru ca nu o poate avea, iar aia ii atarna pasarica sub nas si ii da sperante false. Pampalaul nu stie decat sa se comporte ca o muiere si sa planga ca o muiere, dupa cineva din dragoste cum fac muierile. Iar postacioasa Nicoleta Simina il vrea pe pampalau pentru ca el n-o vrea pe ea, pentru ca el nu-i innebunit dupa ea, pentru ca nu lupta pentru ea, ba mai mult, ii ofera sperante desarte. Cascadorii rasului laughing

Imediat ce pampalaul incepe sa alerge dupa tine Nicoleta, ai sa descoperi ca nu prea te mai atrage si abia atunci o sa-ti treaca de el. Pana atunci spor la alergat si la chinuiala. Toti se mira de ce insisti cu cineva care nu te pune pe pedestal, cand de fapt acel pedestal e moartea pasiunii, si nimeni nu vede asta. Iar muierile care o ard logic p-aici: daca ar fi in locul lui NicoletaSimina, nu le-ar mai fi asa usor sa fie logice. Estrogenul le-ar lua mintile daca ar de tipul care sa le umezeasca intre picioare, tipul care sa fie indisponibil lor. Dau muierile sfaturi, dar cand sunt puse in fata faptului la fel ca tine, pierd orice contact cu ratiunea. happy Cum spuneam, cascadorii rasului laughing

| Romanul86 a răspuns:

Își bate joc fosta lui de voi amândoi asta nu înțelege el, aia crede că el e proprietatea ei. De ce nu e cu el!
Cum o scoți din capul lui! Arătându-i că fosta are un caracter infect.

| NicoletaSimina explică (pentru Romanul86):

I-am explicat asta si lui... Femeia asta nu il lasa in pace sa-si refaca viata!

| Romanul86 a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Fosta e o ciudată posesivă! Fă-ți un plan tu știi mai multe detalii.
Spune-i clar că aia îl ține de prost până ce găsește ceva mai bun.
„Fă-te geloasă pe fosta" să nu mai discute despre ea.

| NicoletaSimina explică (pentru Romanul86):

Lui ii place cand ma vede geloasa.Cum sa-l determin sa se intoarca la mine si nu la ea?

| Romanul86 a răspuns (pentru NicoletaSimina):

1. „Fă-te geloasă pe fosta" vorbește cu el în continuare și când pomenește de fosta lasă-l în seen sau pleacă de lângă el.
Fă-l să se simtă el vinovat că tu nu-l mai bagi în seamă.
Nu mai umbla tu după el, lasă-l să te caute și el și când te caută răspunde-i mai greu.
2. Intră în legătură cu prietenii lui apropiați și întreabă-i dacă el vrea ceva serios cu tine, iar dacă prietenii lui nu te bagă în seamă e clar te ține pe lângă el ca rezervă până ce găsește pe altcineva.
3. Spune-i clar I WANT YOU sau pune-i melodia asta Lady Gaga - Is That Alright? (A Star Is Born) - YouTube dacă te ia tot cu vrăjeli distanțează-te pentru că dacă îi place de tine vine el la tine.

Ce să spun, tu ești devotată și el e indiferent. Nu prea te merită. Eu am gândit 3 variante tu alege ce vrei sau combină-le în orice caz fii seenpatică cu el.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,am trecut fix prin asta doar ca iubita aceia nu statea in alta tara ci statea la cateva orase distanta si se vedeau rar. Am sa iti dau cel mai sincer raspuns chiar daca ti se pare dur: DACA BAIATUL NU TE ALEGE DOAR PE TINE EL NU ESTE INDRAGOSTIT DE TINE, NU ISI VEDE VIITORUL IMPREUNA CU TINE, degeaba ii oferi afectiunea si iubirea si respectul daca el nu are nevoie de ele. Crede-ma ca am trecut prin asta, o sa fie dati cand o sa simti ca sentimentul e reciproc dar sunt momente in care o sa te foloseasca pentru ca stie ce simti pentru el si ca ii esti devotata. Parerea mea sincera, renunta la el. UN BAIAT CE TE MERITA E UNUL CE ARE OCHI DOAR PENTRU TINE, CE E INDRAGOSTIT DE TINE SI NU S-AR VEDEA CU ALTCINEVA IMPREUNA.

| NicoletaSimina explică:

Draga mea, cum sa procedez? Indiferenta mea il va intoarce la mine? I-am explicat ca nu o merita, pentru ca ea i-a intors spatele.

| sofisis a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Daca are vreun dram de ceva pentru tine, faptul ca te pierde il poate face sa reactioneze. Dar tot nu ai garantia ca daca o sa fii cu el nu te va lasa cand se va revedea cu fosta.

| NicoletaSimina explică (pentru sofisis):

L-am intrebat pe cine vrea in viata lui, mi-a raspuns ca nu vrea pe nimeni acum, i-am spus ca ar trebui sa fie mandru de mine, pentru ca lupt pentru el, iar ca fosta lui nu lupta pentru el.Il impresioneaza acest lucru la mine.I-am intrebat,de ce nu lupti pentru mine?, la care mi-a raspuns, eu incerc.I-am spus ca nu o merita pe fosta lui, ci pe mine ma merita, si mi-a raspuns cu Da.

| sofisis a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Adica tu te miligeati de el ai el nu mai stie ce scuza sa ti bage ca sa il lasi in pace. Chiar nu vezi penibilul situatiei? Te lupti cu una care nici macar nu e prezenta si aia castiga.

| mitzok a răspuns:

Well, cam greu, daca crezi ca este o persoana de lunga durata, yup happy

| NicoletaSimina explică (pentru mitzok):

Ce este de făcut?