| AmeyuriRi a întrebat:

Ultima menstruație a început pe 3 August și s-a terminat pe data de 7 August. (Am ciclu menstrual neregulat) în data de 23 August, am avut un contact sexual neprotejat, chiar cu o săptămână înainte de venirea ciclului menstrual. Astăzi sunt 4 zile întârziere de când trebuia să vină. El susține că nu s-a terminat, și că ar trebui să stau liniștită. Simptome premenstruale am dar destul de slabe, sânii mă dor, dar nu ca dățile trecute, e o durere mai slabă, acnee slabă, am avut zilele trecute dureri mari de burtă și spate. Și le mai resimt și acum puțin. Greață, senzații de vomă sau stări de leșin nu prezint. Sunt oare însărcinată? Sunt foarte stresată și speriate în legătură cu asta.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai ciclul neregulat, cum poti stii daca ti-a intarziat ciclul? Pentru ca nu se poate stii niciodata cand vine, tocmai pentru ca-i neregulat.
Dar poti face un test de sarcina, DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex!

Ca sa nu mai fii stresata si speriata pe viitor, nu mai fa sex neprotejat, ca ori ramai gravida, ori iei vreo boala venerica.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat chiar din start ca,,(Am ciclu menstrual neregulat), inseamna ca este imposibil sa stabilesti momentul ovulatiei si implicit cel al menstruatiei urmaroare. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi aceasta IMPREDICTIBILITATE, privind atat momentul de incepere si/sau producere a menstruatiei deci si IMPOSIBILITATEA de a putea anticipa lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron. Din aceste motive NU se poate sti/aprecia daca sexul intretinut in a 20 zi a ciclului s-a consumat dupa ovulatie si terminarea perioadei fertile, adica in perioada acelor 9-10 zile nefertile situate inainte de menstruatie asa cum se intampla in cazul ciclului REGULAT. Deoarece un ciclu menstrual neregulat poate avea orice lungime ca numar de zile care depaseste cele minim 21 de zile ale ciclului menstrual ovulatoriu, NU se poate aprecia sau considera ca menstruatia intarzie deoarece NU exista reperul precis si fix adica data OVULATIEI fata de care sa ne raportam. In aceasta situatie trebuie sa-l crezi pe cuvant ca are experienta si a fost capabil sa-si controleze si retina ejacularea, sa traiesti cu speranta ca sexul nu a avut loc intruna din zilele perioadei fertile si de asemenea ca simptomele premenstruale sunt reale findca aceste apar/se produc numai in cazul in care in uter NU este instalata o sarcina. Din pacate NU vei putea sa iti testezi urina decat doar dupa minim 8-9 zile, bineinteles doar in cazul in care pana atunci nu se va porni menstruatia, Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi vorba de sarcina.