| Iubireameamika a întrebat:

Buna, urgent.

De 6 luni nu mi-a venit ciclu, m-am ingrasat in ultimul an mult, am pus pe mine 35 de kg, am 96 de kg in loc de 55 cat trebuie sa am, manc haotic, stres, nu dorm cum trebuie, sanii mi-au crescut mai mult in ultimul timp. Nu sunt insarcinata, am contact intim rar, 4 zile sau 2 zile la 2 sau 3 luni cum este posibil, sotul e plecat dincolo, nu iau anticonceptionale, nu am luat niciodata. Am fost la un medic si mi-a spus ca prin alimentatie o sa revina, am intrat intr-un program de slabit sanatos prin alimente. Ce parere aveti, o sa vina ciclu? Imi doresc un copil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Un control la un medic psiholog.
O viață haotică, mult stres cu facultatea!
Din păcate, e imposibil să rămâneți gravidă!
Mai întâi, puneți ordine în viață, nu un regim alimentar vă trebuie să dați kilograme jos.
Liniște, relaxare, iubire, asta vă trebuie acum! Un logodnic, nu în acte, ci fizic lângă dumneavoastră. Nu să dormiți cu perina în brațe, ci cu iubitul!
Lipsa ciclului e datorită stresului, bulimie, dereglărilor hormonale.
Un control și la un endocrinologie v-ar ajuta foarte mult!
Sănătate!

| Meme10Memu a răspuns (pentru romeo78):

Un sot si in acte si fizic. Logodna nu se trece in acte.

| romeo78 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Greșit, logodna poate fi și în acte. Căsătoria, ca o definiție populară în România, este momentul în care cei 2 miri depun actele la starea civilă și depun jurămintele în biserică.
Aceea este o căsătorie adevărată.
A oferi un inel și a formula o cerere de căsătorie e una, a depune actele este o logodnă, iar mersul la biserică este desăvârșirea relației dintre cei doi și trecerea lor în rândul celor maturi, cu familie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru romeo78):

Depune actele = logodna, casatorie?

Eu stiu ca pentru logodna nu e nevoie de niciun act. Depunerea actelor pentru casatorie nu e logodna. Logodna e doar o cerere in casatorie fara acte. Logodna poate fi sarbatorita cu o petrecere sau doar cererea solemna fara nici o petrecere.

https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_335127/Logodna-civila.html*2

| romeo78 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Logodna_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
Dacă căutai mai bine, aflai că logodna, e într-adevăr o situație, care poate fi legiferată, iar căsătoria este în momentul în care se merge la starea civilă și la biserică, în aceeași zi, de obicei sau la un interval apropiat!
Logodna poate fi făcută doar cu acordul scris al mirilor, fără a implica starea civilă, certificat medical, iar căsătoria este făcută prin implicarea stării civile și a bisericii.

| Meme10Memu a răspuns (pentru romeo78):

Nu se obisnuieste sa se faca cu acte. Se pot face acte si cand omul se duce la buda. Daca ai fi citit cu atentie ce e scris in linkul ce ti l-am dat ai fi inteles. Logodna e oficiata in general printr-un inel de logodna. Poti fi logodit si fara acte. Insa nu te poti numi casatorit fara un certificat de casatorie valabil.

| romeo78 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bine atotștiutor! Fie cum zici tu!

| Meme10Memu a răspuns (pentru romeo78):

Codul civil e facut de parlamentari ca sa mai ia niste bani pentru acte. Orice act e taxat. Obiceiurile generale sunt adoptate de oamenii de rand. Obiceiurile clasei dominante nu sunt aceleasi in totalitate cu ale clasei dominate adica ale oamenilor de rand. Tu ai facut vreun act cand te-ai logodit sau cand ai dat inelul de logodna viitoarei sotii?

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual poate sa dispara la femeile anorexice (foarte slabe) sau la cele foarte grase (obeze), din cauza hormonale.
Cu o dieta sanatoasa si mult sport, poti sa ajungi din nou la 55kg si vei vedea ca, ciclul se va regla si va reapare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este foarte bine cunoscut faptul ca multe kilogram in exces asa cum se intampla si in cazul provoaca efecte negative in privinta functionari a ovarelor si din acest motiv producerea ovulelor de obicei este mai mult sau mai putin afectata. Femeilor care sunt afectate de supraponderea corporala excesiva de obicei le este afectat si endometrul, tesutul care acopera peretele intern al uterului in care NU se poate implanta ovulul fecundat/fertilizat.
O foarte mare parte dintre femeile supraponderale sau care sufera de obezitate severa sufera de infertilitate. Acest fapt de multe ori poate sa constituie factorul generator al dereglarii foarte grave a activitatii hormonale si aparitia si desfasurarea unor cicluri menstruale neregulate si producerea sangerarilor menstruale anormale si atipice. Supraponderabilitatea are ca urmare si o crestere a frecventei ciclurilor anovulatorii (cicluri mai lungi de 42 de zile in cadrul carora ovulatia nu se produce). Un procent destul de mare dintre pacientele afectate de aceasta stare de infertilitate, manifesta si Sindromul Ovarian Polichistic (SOPC). Acesta constituie o dereglare care este deseori asociata cu supraponderea sau cu obezitatea si presupune o anovulatie cronica si anumite dereglari foarte severe a ciclului menstrual care uneori pot sa se prelungeasca pana la 5-6 luni sau chiar si mai mult. Ar trebui ca in primul rand sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie pentru consultatie si setul complet de analize iar pe urma cu rezultatele obtinute, sa te prezinti la ginecologie. Bineinteles ca este indicat sa fii consultata si de un nutritionist Multa sanatate!

| Meme10Memu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Problema iubitului se transmite si la iubita dpdv al singuratatii. Doi singuratici care se vad fizic odata la trei luni. Asta nu numesc o relatie normala. De aici si problemele descrise in intrebare.

Medicina trateaza in general efectele si nu cauzele. Cu toate acestea medicina are un rol important in restabilirea sanatatii. Cauza e saracia si nemultumirea de a trai in Romania cu bani mai putini.