| Crina334 a întrebat:

va rog ajutați ma cu un sfat! Acum 3 saptamâni am avut contact sexual, protejat, am folosit prezervativ dar ma îngrijorez, pe 2 Decembrie mi a venit menstruația, normal. Dar de aproape o săptămana am niște dureri de burta, ca o balonare. E posibil sa fi rămas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se instaleaza o sarcina, niciodata nu se produc, semnaleaza senzatii dureroase. De asemenea niciodata semne de sarcina nu apar mai devreme de 5-6 saptamani de la data intretinerii sexului si de regula nu se manifesta in cazul tuturor femeilor. De asemenea trebuie sa stii ca o menstruatie care a fost comparabila cu cele anterioare ca durata, culoare, cantitate, flux zilnic de eliminare, etc reprezinta intotdeauna in proportie de 99, 99% GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si instalat o sarcina. Daca se foloseste prezeervativul ca metoda de protectie si acesta ramane intact la sfarsitul sexului, se poate trage concluzia/afirma ca posibilitatea de a se forma o sarcina este exclusa. Multa sanatate.