| Dyony01 a întrebat:

:* Va rog din suflet, ajutati-ma cu o parere, un sfat, unul cat mai sincer..nu conteaza ca ma faceti in toate felurile, ma fac eu destul, eu care ar trebui sa ma iubesc. Vreau doar o parere sincera, ca in ziua de azi toti cei apropiati nu fac asta..asa ca cer parerea unor persoane care nu ma cunosc si viceversa.

Am 16 ani jumatate, in decembrie fac 17. Sunt o fire mai retrasa, in sensul ca nu ies aproape deloc pe afara, pot spune ca sunt o persoana trista, imi urasc viata, imi urasc greselile, ma urasc pe mine. Am avut o relatie cand eram mai mica care a durat 2 ani, baiatul respectiv m-a parasit pentru ca nu am vrut sa fac sex/dragoste cu el. in fine, aveam 13-14 ani, nu imi statea gandu' la asa ceva.
Acum jumatate de an am cunoscut un baiat, el avea 19 ani jumatate(acum are 20 ), ne-am vazut pe strada, prin maxi taxi (fac naveta la liceu ). Suntem impreuna de jumatate de an, baiatul este destul de obraznic, eu mai cuminte(sunt virgina). Mi-a spus daca vreau sa facem sex/dragoste, i-am raspuns NU. A spus ca e ok, asteapta. nu vrea pe alta, nu vrea sa ne despartim. Noi ne vedem in cea mai mare parte la mine acasa, la el nu vreau sa ma duc, iar prin oras nu putem mereu pentru ca nu are mereu bani, iar eu nici atat. In fine, ideea e ca de la un timp facem tot felul de prostii, si problema cea mare e CA NU VREAU ASTA, da nu stiu ce se intampla, nu sunt asa, ma inmoi si nu ma controlez, imi baga mana pe sub blugi, imi linge sanii, picioarele, burta, spatele, gatul, pana si pe faţă.
Mi-a facut si sex oral, intr-un fel pentru ca nu l-a lasat insa a reusit sa imi traga pantalonii si chestia e ca am cedat fizic. in alta zi mi-a tras pantalonii si si-atins penisu' de vaginul meu. imi pare rau de tot ce fac, imi vine sa intru in pamant de rusine, mereu plang dupa ce pleaca de la mine, si chiar si cand e langa mine, mereu ii spun sa stam cuminti dar imi spune ca nu poate, ma streseaza chestia asta, ma seaca, nu trece zi fara sa ma gandesc la asta si sa-mi spun " gata, incetez totul!"
Intrebarea e : ce fac sapot sa ma stapanesc, pentru ca nu vreau asta, mi-as amputa un picior doar ca sa se termine chestia asta pentru ca ma termina psihic, ma consider cea mai usoara femeie, o panarama care nu are principii.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, e normal ca intr-o relatie sa se faca asa, sau sunt eu prea speriata de chestia asta?

Multumesc, ofer funda :*!

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

E ceva normal. Problema e ca de la astfel de joculete se cam ajunge la sex. Iar tu esti cam micuta pentru asa ceva. Ai abia 16 ani! Esti sigura ca baiatul asta te iubeste? Te place pentru ceea ce esti? Aveti preocupari in comun? Sau intalnirile voastre se rezuma la pipaieli? Baietii de varsta lui au hormonii in flacari si stau cu fetele mai mult in speranta c-or sa "le-o dea". Gandeste-te bine ce vrei sa faci si daca esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala. In cazul in care raspunsul este nu, evita sa mai ramai singura cu baiatul asta. El face totul ca sa te excite si sa cedezi.

24 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa te desparti de elhappy Este mult prea insistent.

| Dyony01 explică:

Va mulțumesc mult pentru sfaturi! Am să vorbesc cu el despre asta, chiar dacă am mai făcut asta si nu mi-a luat in seama opinia, voi incerca pentru ultima oara. Daca nu inceteaza, s.a sfârșit relația... oricat de greu ar mi-ar fi sa pun punct...
Va multumesc inca o data! :* :*

| MasterYoda a răspuns:

Intr-o relatie e normal ca atunci cand cineva spune NU, atunci asa sa fie! altfel se poate considera viol... fara gluma!
prietenul asta al tau este un bou si isi bate joc de tine. ori incetezi relatia, ori stai si sufera in continuare

| RAY a răspuns:

Cam obsedat baiatul dupa sex, adica sex oral il faci cand simte si partenera nevoia nu esti o jucarie trasa de ata ai si tu corpul tau pai nu te lasa sclava prinsa de dorintele lui, problema e isi place ceea ce isi face sau nu? daca da atunci bine, daca nu vezi cum faci spune-i sau cauta pe altul

| mihai69 a răspuns:

Acum, deși alții consideră „normal" să se întâmple chestii de acest gen, eu vin și spun opinia mea: NU e normal. Nu e normal atât timp cât fata a spus din start un NU destul de răspicat și NU își dorește asta, deși cedează presiunii.
Din păcate, ceea ce descrie ea aici cam intră în capitolul viol (deși nu s-a produs încă o penetrare, dar un act sexual neconsimțit cu o persoană tot viol se cheamă conform Codului Penal. Iar masturbația și sexul oral SUNT acte sexuale. PUNCT.
Așadar, cine crede că e NORMAL un viol, mă tem că are oarece probleme.
Să revin: @Dyony01, tu ar trebui să:
- îi spui amicului că dacă nu încetează, îl dai pe mâna poliției;
- să cauți ajutor la o persoană adultă în care ai încredere (preferabil unul dintre părinți, dar e OK și la diriginte, un medic etc.);
- dacă ai posibilitatea, caută să obții consiliere de specialitate (psihiatru) pentru că ai deja semnele unei victime (stres post-traumatic) și dacă nu rezolvi acum asta, pe viitor vei avea mari probleme.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ma urata nu esti, proasta nu pari deci de ce *** mai stai cu asta? Maine trece direct la viol ca vorba aia, mai e doar un pas.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sau il anunti frumos ca treaba e pa pa si-ti gasesti pe unul sa-l incinga daca mai insista! Simplu

| Danysan a răspuns:

Calmeaza-te e normal sa te simti aiurea pentru ca nu ai mai avut astfel de experiente.Esti tanara e vremea sa incerci lucruri noi.Incearca tot ce se poate cu privire la sex dar daca simti cu adevarat ca baiatu asta e unu ok si nu te va lasa dupa ce isi va face placerile cu tine.De ce te simti aiurea? Iti spun eu asta trebuie sa iti iasa din cap. Daca ti-a facut sex oral treaba lui.Nu e o regula ca trebuie sa ii faci si tu.Incearca sa intelegi ca daca exista Iubire nu trebuie sa fie limite in ceea ce priveste activitatile sexuale dintr-o relatie.Pe de alta parte de ce nu te duci la el? Iti e frica, nu ar trebui, un baiat care Iubeste o fata nu o va forta sa faca ceva fara voia ei. Abuzul se numeste viol chiar si intr-o relatie.Problema asta o am si eu cu iubita mea ca nu vine la mine dar nu din cauza ei ci a parintilor care nu o lasa la mine acasa dar culmea in oras o lasa sa iesim.Niste incostienti si astia ca daca voiam sa o fac cu ea mergeam la un hotel si se intampla de mult.Dar am lasat sa vina totu de la sine.Incearca sa te mai linistesti pentru ca e vb de intimitatea si Iubirea voastra.

| pietrean a răspuns:

In primul rand,nu ai de ce sa te faci vinovata,pentru nimic! Sunteti tineri,hormonii o iau razna,dar se pare,ca doar tu esti cea matura.
In caul in care,esti convinsa,ca acest baiat,una spune(ca te asteapta sa te decizi singura) si alta face(tot incearca sa te excite),poate ar fi mai bine,ori sa nu-l mai primesti in casa cand esti singura,ori sa renunti la el,deoarece(eu asa cred),nu este pentru tine.
Tu te faci vinovata,pentru indrazneala si nevoile sexuale,ale lui(asta arata ca nu te respecta). Baietii/barbatii,judeca mai mult cu capul de jos,decat cu cel de sus! Asa ca,tu, cea care stii ce trebuie sa faci cu viata ta si cand sa-ti incepi viata sexuala,ar trebui sa pui piciorul in prag si daca nu accepta,pierderea o sa fie a lui.Tu vei ramane cea cinstita, care se respecta si pune cartea pe primul plan! Asa sa ramai, pana o sa intalnesti omul care te merita! El, prin ceea ce face, arata ca nu te merita.

| Hakuouki a răspuns:

Uite cum e tanara domnisoara (ma rog, momentan), e normal sa te simti asa, nu e normal sa cedezi, ia sa ne gandim asa, plangi in fata lui, i-ai explicat clar si raspicat ca nu vrei si totusi il lasi sa-ti faca atatea, pai daca vrei sa scapi virgina din relatie ori te desparti de el, ori va vedeti in parcuri sau locuri publice, sincer nu ma intereseaza daca tu o faci sau nu, poate chestiile astea sunt normale, dar nu e normal sa o faci sa sufere (emotional ca fizic iti place) doar pentru dorintele tale, e clar ca nu se gandeste la tine si e clar pentru ce te vrea, macar sa va protejati, in 2 zile maxim ne intrebi daca poti ramane gravida. Esti genul ala nu, nu...nu asa putin.

| Blamely a răspuns:

E foarte normal. Încearcă doar să nu ajungi la sex, că nu-i de tine încă. În rest, distrați-vă cum doriți.

| Gogu06 a răspuns:

Eu zic sa il poreclesti Hormonel laughing

| Vektor a răspuns:

Ba vrei, dar tu crezi ca ceea ce faci este un lucru rau si nu este. Caci daca nu ai vrea, nu s-ar intampla happy

Problema ar fi ca inca esti tinerica, ai doar 16 anisori si nu prea ar fi varsta potrivita pentru Sex (de care o fi el).

Ori te opresti si ii explici ca tu chiar nu vrei sa faci sex, ori continui.
Daca continui sa nu-ti fie rusine sau sa plangi pentru ca Sexul este o chestie frumoasa ce se petrece intre doi oameni care se plac/iubesc, iar un Himen intact nu te face mai usoara sau nu, mai sfanta sau nu. Himenul este o bucata de piele pe care unii o venereaza mai mult ca pe ma-sa.

O femeie adevarata nu sta intr-un himen intact!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Vektor):

Nu sta in el da o ridica mult

| Skilline2012 a răspuns:

Chestia e ca prin gandurile tale dovedesti ca esti o fata care "arata bine" din toate punctele de vedere, moral cat si fizic.
Eu zic sa-i spui direct ca nu-ti place ceea ce face si ca nu esti pregatita pentru ca e foarte normal. Daca te iubeste nu te va parasi.

| SeeDifference a răspuns:

Tu trebuie sa te accepti pe tine asa cum esti. Nu cred ca e capat de lume daca se ''joaca'' cu tine, dar tu trebuie sa fii puternica si sa spui punct inainte sa ase ajunga mai departe. Si sa stii ca nu e ceva rau ca 2 oameni care se iubesc sa faca dragoste. Infine dragostea trebuie dovedita.

| Hakuouki a răspuns (pentru SeeDifference):

Fata este papusa lui...este bine sa fii manipulat astfel?

| SeeDifference a răspuns (pentru Hakuouki):

Nuhappy

| ShizAnime a răspuns:

E normal intr.o relatie dar din asta se ajunge foarte des la sex. Nu cred ca e tocmai baiatul potrivit. Capul sus! Toti avem momentele noastre in care ne detestam enorm. Calmeaza.te. Refuza.l si spune.i ca te deranjeaza. Ca nu.i ok. Daca te iubeste cu adevarat v.a inceta. Iubirea nu inseamna DOAR sex. Ci si respect si devotament. Evita momentele cand sunteti doar voi 2. Iesiti in parc, doar de-o plimbare. Cat despre tine, calmeaza.te si gandeste.te ca tu esti propriul tau stapan. Zambeste. Asta e doar un moment greu peste care poti trece. Bafta ^^.

| Nestii a răspuns:

E ceva normal, stai linistita. oh go on Insa nu trebuie sa cedezi daca tu simti ca inca nu esti pregatita pentru asa ceva. Si, nu esti o femeie usoara, e ceva normal. :*

| selfieimage a răspuns:

Mai in gluma, mai in serios, maine te va forta de tot. Si aia nu se numeste dragoste ci viol, chiar daca nu vei realiza asta. Desparte-te de el, pentru ca el nu va inceta cu asta. Poti eventual, sa vorbesti cu el despre asta, dar din cate am inteles, ma indoiesc ca lui ii place sa comunice in acest fel, deci gandeste-te bine, pentru ca urmatoarea data se va intampla ceva mai rau, si daca tu ai spus ca nu doresti acest lucru, atunci tu ar trebui sa fii cea care ia atitudine!winking

| valydajbog a răspuns:

Dyony01 da-mi add pe mess la id: musat_alin93 sa iti dau un sfat mai particular despre cum poti sa abordezi situatia.

| SufletselDistruss a răspuns:

Draga mea...nu esti panarama si nici usoara, e normal sa faceti chestii de genu' (parerea mea). Calmeaza-te nu e ceva rau, dar depinde ce fel de persoana e prietenul tau. Daca l-ai cunoscut destul de bine si ai incredere in el puteti face orice, dar intrebarea ta a fost alta..nu prea stiu cum te poti stapanii, parerea mea e sa faci ce crezi tu ca e corect. discuta cu el. Oricum chiar daca aveti ganduri serioase orice se poate schimba intr-o clipa..am fost si eu in situatia ta. dupa 5 luni am cedat..sincer regret. pentru ca a fost persoana gresita. dar totul depinde de prietenul tau scumpa kiss sper sa iei decizia corecta >big grin

| Hakuouki a răspuns (pentru SufletselDistruss):

Va sustineti intre voi sa inteleg, e clar ca mintea ta nu face fata unei analize mai complexe, dar nu e problema...deci ea i-a spus lui ca nu, el a zis ca asteapta si totusi o cam "forteaza" sa faca...acum spune tu, e persoana potrivita? Puteau face ceva de comun acord, poate ii facea oral sau ceva.