| taniabalan73 a întrebat:

(va rog fara misto) Mi-am inceput viata sexuala la 15 ani, adica in luna ianuarie 2019. Eu si prietenul meu o facem regulat, ne protejam, suntem atenti, e totul ok. Luna trecuta, cu 1 zi 2, maxim 3 inainte de ciclu (nu mai stiu exact), l-am lasat pe prietenul meu sa o bage o data fara prezervativ. Stiam ca sunt sanse foarte mici sa raman insarcinata. Si cand spun o data ma refer la cateva secunde. Luna asta trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit. Am intarziere 9 zile, dar ma dor ovarele si am sensibilitate la sani. Am facut si un test de sarcina, dar a iesit negativ. Sunt sanse sa fiu insarcinata sau e doar o dereglare hormonala sau ceva? Mentionez ca am facut luna aia sex pe ciclu, se poate sa ma fi dereglat? VA ROG RASPUNDETI SERIOS, NU MA LUATI PESTE PICIOR, CHIAR AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand NU ai precizat un lucru foarte important si anume : modul in care s-au desfasurat ciclurile menstruale inainte de a-ti incepe viata sexuala. Daca ciclurile menstruale inainte de a-ti incepe viata sexuala s-au succedat mereu in mod REGULAT sau NEREGULAT? Daca au existat si inainte astfel de ''intarzieri'' ale zilei de pornire a menstruatiei fata de data preconizata sau cea rezultata prin calcul. Probabil ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT si din acest motiv a aparut aceasta intarziere care este urmarea unei dereglari a activitatii hormonale si NU este provocata/urmarea existentei unei sarcini pur ipotetice.
Fiindca numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are constant aceeasi lungime ca numar de zile, sau daca uneori mai prezinta cate o abatere in +/- de 1 - 2 zile (nu mai mult de 3 zile) NUMAI in acel caz se poate determina cu suficienta precizie perioada infertilitatii absolute care exista la sfarsitul fiecarui ciclu menstrual.
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE.
Este determinat stiintific si medical, in mod precis dar si concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Si tu te afli intr-o astfel de situatie. Multa sanatate!

| taniabalan73 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am mai avut intarziere atat de mare. Imi poti explica mai pe intelesul meu te rog?

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ca o completare la tot ce s-a spus: sexul pe ciclu nu il deregleaza si sunt cazuri in care poti ramane gravida si daca faci neprotejat cand esti pe stop.

| Plato a răspuns:

Sa speram ca esti insarcinata. Sanatos sa fie.
As da orice sa vad reactia bunicilor.

Ca sa-ti raspund: Da, sunt sanse sa fii insarcinata. Nu uriase, dar exista.

| Gofigi a răspuns:

Nu sunt șanse de nimic

| Alexxiax98 a răspuns:

Buna! Sunt foarte putine sanse, insa nu poti sa fi sigura.
Nu te ingrijora, sunt sigura ca oricum ar fi, este o rezolvare. Pe testul de sarcina cred ca apare dupa 2 saptamani.

| Ionela2243 a răspuns:

Draga mea, poți avea o dereglare hormonală poate ai răcit, dacă au trecut 21 de zile de la contactul sexual poți face un test de sarcina. Un test corect este la prima urina dimineața. Dacă testul iese negativ, înseamnă ca ai răcit. Mai fa-i odată testul nu te panica. Multă sănătate!