| anonim_4396 a întrebat:

va rog mult sa ma ajutati! Am avut un antivirus gratuit descarcat de pe ro.malavida si mi-a expirat! l-am dezinstalat si am descarcat unul nou Avast! Nu stiu daca e bun dar nu vreau sa dau bani pe antivirus-uri din astea si de asta le iau pe cele gratuite 30 de zile de exemplu.Calculatorul mi se blocheaza uneori(dupa ce mi-a expirat Avira), iar acum am instalat Avast si am dat Analisis.Mi-a detectat 2 fisiere afectate...pana acum! Cum sa scap de 'virus' sau explicati-mi cum sa procedez.Va rog sa scuzati categ dar am nevoie de un raspuns urgent de la voi. Funda si vot pentru raspuns-uri! Pup

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Succes!

Dupa ce termini o sa-ti dau eu un antivirus cu licenta pe 2-3-4 ani!

| delia5609 a răspuns (pentru neluL):

Wow.ce complicat! nu stiu daca o sa ma descurc! sti vreo metoda mai simpla? a...si daca instalez asta Avast-ul pe care l-am descarcat azi trebuie sa il dezinstalez, nu? Avast vad ca e valabil 30 de zile

| neluL a răspuns (pentru delia5609):

1.Nu trebuie sa stergi Avast. Ceea ce ti-am dat eu nu este antivirus, este un tool special de sters virusi.
2.In general un antivirus nu se instaleaza peste un sistem virusat.
Sunt multe de discutat pe tema asta dar mai bine fa ce am zis mai sus.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand primesti un sfat despre calculatoare, ideal ar fi sa-l verifici pe cel care ti-a oferit sfatul, altfel poti intalni persoane ca "Andrey", care habar nu au despre calculatoare, dar sunt dispuse sa dea cu bata in balta pentru ca indiferent ce iti vor spune, tu ii vei crede. Nod cu licenta, nici macar nu este mai bun decat variantele free de la Avira sau Avast. Greseala ta este ca activezi "free trial". Daca descarci un antivirus free, nu mai e nevoie sa activezi free trial, asta insemnand ca folosesti varianta cu licenta o perioada de proba. Instaleaza antivirusul si nu mai activa promotii sau oferte.

| Andrey_Madalyn_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu hobar n-am am facut liceu de mate -informatica krakilla

| ayo8207 a răspuns:

1: Verifica inainte sa iei o decizie. Si a verifica inseamna a te uita pe diverse review-uri ale site-urilor de specialitate, nu ce spune un utilizator TPU. Nu ai nevoie de niciun antimalware suplimentar, avast-ul e suficient. Sa nu mai vorbil de faptul ca instalarea unui antimalware peste antivirus poate afecta functionarea amandurora(cel mai probabil antivirusul o sa fie vazut ca rootkit/trojan pentru ca actioneaza in ring0-1). Avastul iti expira in 30 zile daca nu e inregistrat, altfel dureaza un an. Du-te pe avast.com, descarca ultima versiune, instaleaz-o si inregistreaza-te. Inregistrarea e gratuita, este doar pentru ca ei sa tina o evidenta a utilizatorilor.
Odata instalat, daca nu iti apare casuta cu inregistrarea:
Te duci in Maintenance->Registration->Register. O sa-ti ceara nume, e-mail. Daca nu ai incredere, poti introduce date fictive. La expirarea timpului de un an, poti reinregistra in acelasi mod. Vei mai obtine inca un an si tot asa. Dupa instalare, avast-ul o sa-ti efectueze un bootscan, astfel pana sa ti se incarce sistemul de operare o sa iti apara o chestie ciudata de care probabil o sa te temi. Este doar o scanare a sistemului, nimic mai mult. Lasa-l pe el sa-si faca treaba, stie mai bine.

| delia5609 a răspuns (pentru ayo8207):

Iti multumesc foarte mult! trebuia sa declar raspunsul TAU castigator dar m-am cam grabit!

| Andrey_Madalyn_1994 a răspuns:

Avast nu e bun ca antivirus iti recomand eset nod 32 antivirus 4 sau 5, 6 care vrei tu...e mult mai bun decat avast sau avira...

| delia5609 a răspuns (pentru Andrey_Madalyn_1994):

Iti multumesc mult! putem vorbi in privat sa imi explici cum elimin. daca pot virusul? mi-a gasit 2 fisiere afectate dar nu pot sa le mut.